Ви купили біткоїни: де та як їх тепер зберігати

Ви купили біткоїни: де та як їх тепер зберігати

Після того як ви купили свої перші біткоїни на біткоїн-біржі або лише збираєтесь придбати їх в онлайн-обміннику, варто подумати над тим, як безпечно їх зберігати.

Знайти правильний біткоїн-гаманець – непросте завдання. Але якщо ви хочете використовувати біткоїн на повсякденній основі, дуже важливо розуміти які моделі існують, і вибрати гаманець, який відповідає вашим потребам.

Сьогодні ми розглянемо два некастодіальних біткоїн-гаманці для IOS та Android: BlueWallet та Muun Wallet, які підтримують Lightning Network.

Що таке Lightning Network

Lightning Network (англ. – «мережа-блискавка») – технічне рішення, що розробляється як протокол другого рівня блокчейн-мереж. Розгорнутий поверх Біткоїна, LN використовує передові смарт-контракти для досягнення більш високої пропускної здатності транзакцій, зберігаючи при цьому peer-to-peer характер протоколу Біткоїна.

Простою мовою – це рішення для мережі Біткоїна, яке дозволяє здійснювати мікроплатежі швидко та дешево, тим самим допомагає масштабувати технологію в маси. Скажімо, ви захотіли розрахуватися за свою каву в кафе біткоїном – за допомогою LN ваша транзакція пройде за кілька секунд та комісія становитиме всього кілька сатоші.

Біткоїн сьогодні – це підвищена надійність і безвідмовність основної мережі та транзакцій у ній (далі – onchain), а також моментальні транзакції та низькі комісії (з урахуванням швидкості та зручності) у мережі другого рівня (далі – Lightning).

Lightning використовує мережу другого рівня для здійснення швидких платежів, але це все ще Біткоїн. Це можна уявити як паперові гроші, підкріплені золотом. Золото – це елемент надійності, а паперові гроші – це швидкість і зручність. Золото – onchain, гроші – Lightning.

Важливі моменти та принципи роботи біткоїн-гаманців

Muun Wallet

Це некастодіальний мобільний гаманець, що працює тільки з біткоїнами, за підтримки Lightning Network. Гаманець не пропонує функцій для автоматичного переміщення BTC у канали. Користувачі можуть використовувати монети в обох мережах: в основній Біткоїн-мережі та мережі LN.

Гаманець візуально об'єднує onchain- і Lightning-рахунки в один загальний рахунок і сам виконує всі необхідні процеси в автоматизованому режимі. Саме тому він підійде новачкам.

Налаштування

Налаштування

Завантажуємо Muun Wallet і запускаємо клієнт на своєму пристрої. Гаманець потрібен, щоб згенерувати свою унікальну публічну адресу, яка буде використовуватися для отримання/зберігання/відправлення біткоїна.

1. Стартовий екран. 2. Головний екран гаманця. 3. Створення бекапу.
1. Стартовий екран. 2. Головний екран гаманця. 3. Створення бекапу.

Після запуску натискаємо Create a new wallet. Гаманець попросить вас створити пін-код для входу в додаток, після чого пустить на головний екран з балансом.

Перше, що обов’язково потрібно зробити перед продовженням, – натиснути на Back up your wallet і пройти процедуру створення бекапа гаманця.

Для чого це потрібно:

Ваші біткоїни не зберігаються безпосередньо на пристрої. Уся робота мережі влаштована таким чином, що ви маєте публічну адресу, якою ділитеся з іншими людьми для отримання монет, але для надсилання транзакцій вам також необхідний приватний ключ, яким додаток підписує кожну вашу транзакцію. Можна сказати, це ваш електронний підпис захищений криптографією. Ваші кошти зберігаються в мережі, а доступ до них можна отримати тільки маючи цей приватний ключ. Цей ключ зберігається в пристрої та надійно зашифрований, але якщо ви раптом втратите доступ до самого пристрою (загубите/зламаєте телефон), то за допомогою цього ключа зможете відновити доступ до грошей.

Саме тому поставтеся до цього етапу налаштування з максимальною увагою та обережністю! Від цього етапу залежить збереження ваших коштів. Ви вступаєте на дорогу особистого фінансового суверенітету, тому такий захист необхідний, адже жоден банк більше не відповідає за ваші гроші. Вони повністю під вашим контролем, і тепер ви відповідаєте за їхню безпеку.

На екрані створення бекапа, як показано на скриншоті №3 вище, ви бачите три етапи процедури. Вона займає 5 хвилин.

 1. Перший етап передбачає зазначення вашої електронної пошти, щоб Muun у разі чого зміг надіслати вам вказівки щодо відновлення коштів. Його можна пропустити, якщо ви не хочете ділитися своїми даними.
 2. Другий етап є найважливішим! Додаток згенерує спеціальний код. Запишіть його на фізичний носій (на аркуш паперу, у щоденник тощо) і надійно збережіть. Зберігайте цей код у затишному місці, про яке знаєте тільки ви. Не записуйте цей код у нотатки на телефоні чи комп'ютері, це небезпечно! Це ваш єдиний спосіб відновити кошти в разі втрати доступу до них. Будь-яка людина, до якої потрапить цей код, може відновити ваші кошти на своєму пристрої та переказати їх куди завгодно. Будьте обережні!
 3. Третій етап вимагає від вас зберегти так званий Recovery-файл. Дані на ньому зашифровані та не ведуть напряму до ваших коштів, тому Muun дозволяє зберігати його до себе у файли на пристрої, в iCloud або Google Drive. Зробіть це, щоб мати можливість вивести свої кошти навіть без використання Muun у разі, якщо з якихось причин застосунок перестане існувати. Це робиться в комбінації з вашим кодом відновлення з другого етапу, тож сам по собі цей файл не приносить користі для шахраїв. У файлі є повна інструкція, на цю мить вона вам не потрібна.

Чудово! Після створення бекапа ви готові приймати та відправляти біткоїни зі свого гаманця. Натисніть кнопку Receive на головному екрані, щоб побачити свою адресу, якою ви можете ділитися з іншими людьми для отримання монет.

З кожним наступним входом у додаток адреси змінюватимуться.
З кожним наступним входом у додаток адреси змінюватимуться.

На екрані отримання ми бачимо вкладки Bitcoin та Lightning. Це саме те, про що я говорив вам на початку матеріалу. На вкладці Bitcoin ми отримуємо QR-код, який містить вашу адресу, написану прямо під ним. Ви можете тапнути по ньому і скопіювати адресу. В опції Amount ви можете вказати суму, яку збираєтеся запросити у відправника.

Важливий параметр, який варто запам'ятати, – біткоїн-адреси. В Address type має бути виставлена Segwit-адреса, але якщо в одному з рідкісних випадків виникає проблема з отриманням, виберіть параметр Legacy. Не буду зараз докладно розповідати про різницю між цими форматами, просто скажу, що за можливості використовуйте Segwit. Це новий тип адреси, з використанням якої комісія нижча, ніж у випадку з адресами Legacy.

На вкладці Lightning ми бачимо приблизно те саме в плані пристрою. Ви не можете отримати onchain-біткоіни на адресу lightning, або навпаки. Lightning-адреса тимчасова, про що говорить нам час закінчення внизу екрана. Такий тип оплати більше підходить для моментальних платежів, приміром: наживо іншій людині, у кафе тощо (якщо, звичайно, вони приймають такий вид оплати). Але для купівлі та зберігання ваших біткоїнів слід використовувати тільки onchain-адресу.

Висновок щодо Moon wallet

Просте рішення для біткоїнерів-початківців, що дає можливість використовувати монети в обох мережах: в основній біткоїн-мережі та мережі LN.

Гаманець візуально об'єднує onchain- і Lightning-рахунки в один загальний рахунок і сам виконує всі необхідні процеси в автоматизованому режимі. Саме тому він підійде всім новачкам.

А тепер перейдемо до більш функціонального рішення…

BlueWallet

Це некастодіальний мобільний біткоїн-гаманець, доступний також на MacOS з підтримкою основної та Lightning-мережі. Особливістю гаманця є набагато більший функціонал, доступний для користувачів. Замість створення повного вузла в даному гаманці застосовується плагін, який створює окремі облікові записи для користувачів, при цьому кожна з яких використовуватиме один і той самий вузол.

Гаманець дає змогу надсилати кілька транзакцій одним пакетом, створювати multisig-сховища, налаштовувати комісії, керувати повним вузлом біткоїна, використовувати Tor, поповнювати гаманець LN за допомогою картки, DEX або основного гаманця BTC, а також безліч інших корисних функцій.

Безпека

Ви повністю контролюєте свої приватні ключі й вони не передаються третім особам.

Але це не стосується Lightning-гаманців.

У гаманці є підтримка:

 • BIP44 (HD)
 • BIP49 (HD SegWit)
 • BIP84 (HD bech32, власний SegWit)
 • сумісність із BIP39 Breadwallet
 • застарілий одноадресний
 • одноадресний SegWit (P2SH).

У вас може бути кілька гаманців в одному додатку одночасно.

Підключення особистого біткоїн-вузла – можливість підключення власного повного вузла через персональний сервер Electrum (EPS), ElectrumX або Electrs.

SegWit підтримується в режимі P2SH-сумісності та в режимі bech32 Native.

Біометрія та шифрування – гаманець дає змогу користувачам активувати біометрію, щоб розблокувати, видалити та експортувати гаманець або підписати транзакцію. Крім того, BlueWallet також має функцію шифрування ваших гаманців за допомогою додаткового пароля. Зверніть увагу: якщо ви зашифруєте гаманець за допомогою пароля, біометричних даних буде недостатньо, щоб розшифрувати його, оскільки він вважається менш безпечним, ніж пароль. Підтримки 2FA немає.

«Фальшивий» гаманець. Розробники створили спеціальну функцію, яка дозволяє вам створювати «фальшивий» гаманець. Коли ви вводите пароль від цього гаманця, система розуміє, що потрібно відкрити саме «фальшивий» гаманець. Це потрібно для ситуацій, у яких ви змушені відкрити доступ, але не хочете цього робити.

Watch Only гаманець дає змогу стежити за сховищем або паперовим гаманцем, не торкаючись закритого ключа. Імпортуйте адресу і дивіться за станом своїх фінансів через додаток.

Як налаштувати BlueWallet

Налаштування

Завантажуємо BlueWallet і запускаємо клієнт на своєму пристрої.

 • Для створення гаманця можна скористатися кнопкою «Додати зараз» або кнопкою + у верхній правій частині екрана.
 • Після натискання на кнопку необхідно придумати назву гаманця і вибрати його тип: Bitcoin, Lightning або «Сховище».
 • Перше, що обов’язково потрібно зробити, – записати мнемонічну фразу із 12 слів на фізичний носій і зберігати у надійному місці – це ваш приватний ключ, про його важливість писав вище.

Гаманець Lightning передбачає дешевші та швидші транзакції, але він орієнтований на більш просунутих користувачів, оскільки має низку складнощів у використанні (про які згадується в описі до Muun Wallet).

Гаманець Сховище Multisig – найбезпечніша технологія Bitcoin. Multisig схожий на сховище, де для витрачання біткоїнів потрібні кілька ключів. Рекомендовано для холодного зберігання та великих обсягів.

Гаманці 1

Гаманців можна створювати необмежену кількість, усі вони представлені у вигляді карток. При натисканні на конкретний гаманець ви побачите мінімалістичний екран з балансом гаманця і чотирма кнопками: відправити, отримати, купити, інформація.

 • під час відправлення можна скористатися сканером QR-коду і вибором розміру комісії;
 • при отриманні можна виставити інвойс із необхідною сумою;
 • купівля Біткоїна працює через сервіс Moonpay (недоступний по локації в Україні, доступний з VPN);
 • три крапки в правому верхньому кутку – це інформація про гаманець, де ви можете налаштувати гаманець і зберегти резервну копію.

Для отримання додаткової інформації про комісії, ліміти та фіатні валюти відвідайте вебсайт MoonPay.

Гаманці 2

Для розширених налаштувань гаманця та його безпеки в налаштуваннях необхідно увімкнути «розширений режим», він знаходиться в меню «Загальні».

Загальні

У налаштуваннях так само можна ввімкнути біометричну аутентифікацію, поставити додатковий пароль на сховище, налаштувати вузли та інші функції безпеки.

Режим тільки для перегляду

Щоб створити гаманець тільки для перегляду на BlueWallet, вам необхідно імпортувати ключ xpub з чинного гаманця, в його налаштуваннях.

На жаль, немає простішого способу створити гаманець тільки для перегляду для одного з ваших гаманців BlueWallet. Спочатку вам потрібно експортувати xpub конкретного гаманця та імпортувати його в новий гаманець (через кнопку імпорт при створенні нового гаманця).

Зверніть увагу: вам потрібно буде видалити вихідний гаманець, щоб скористатися перевагами гаманця тільки для перегляду. Але перед цим збережіть у надійному місці резервну копію гаманця з фразою відновлення.

Комісії за транзакції

BlueWallet має вбудовану систему оцінки комісійних, яка обчислює мінімальну комісію, необхідну для включення вашої транзакції в наступний блок, і тим самим підтверджує її якомога швидше. Однак BlueWallet дозволяє користувачам встановлювати свою власну комісію за транзакцію.

Крім того, BlueWallet дозволяє вам «прискорювати» вже відправлені транзакції в розширених налаштуваннях транзакції. Ця функція, також відома як Replace-By-Fee (або RBF), дає змогу користувачеві змінювати плату за транзакцію після її трансляції та до її підтвердження. Це надзвичайно корисно, коли користувач обирає занадто низьку комісію або транзакція зависає в мемпулі через завантаженість мережі.

Мало того, ви можете прискорити транзакцію відправника, якщо він встановив дуже низьку комісію. BlueWallet дає змогу збільшити комісію для відправника за допомогою так званого Child-Pays-For-Parent (або CPFP), і в цьому випадку ви оплачуєте різницю.

Пакетні транзакції

Пакетні транзакції з біткоїном (наприклад, надсилання на кілька адрес за одну транзакцію) – це звичайна практика, що дає змогу заощадити на комісії. Однак така практика здебільшого використовується біржами або більшими біткоїн-сервісами, які мають вищий обсяг транзакцій.

BlueWallet дуже добре реалізував цю функцію у своєму додатку. Під час створення транзакції ви можете «Додати одержувачів» і вказати суму, яку бажаєте відправити кожному одержувачу.

Гаманець Lightning

Lightning Network (LN) – це масштабоване рішення другого рівня, яке дає змогу користувачам здійснювати транзакції поза мережею для швидших платежів і менших комісій.

Lightning все ще є експериментальною технологією і вимагає певних технічних навичок і знань для налаштування. BlueWallet дає змогу користувачам експериментувати з LN, дозволяючи їм дуже легко налаштувати гаманець і почати отримувати або надсилати блискавичні платежі.

Зверніть увагу, що гаманець Lightning є кастодіальним, але це чудовий спосіб для новачків ближче познайомитися з LN.

Крім того, застосунок надає доступ до так званого Lapps Marketplace, ретельно відібраного списку додатків і сервісів, що використовують Lightning-платежі.

Лайтінг

Досвідчені користувачі можуть під'єднатися до власного LNDHub, щоб зменшити ризик.

Висновок щодо BlueWallet

BlueWallet пропонує найповніший набір функцій зручності використання, який я бачив на ринку і який містить майже всі останні досягнення протоколу Bitcoin, такі як Native SegWit, RBF (і CPFP), гаманці Lightning, підтримку апаратного гаманця з PSBT та ін. Він також пропонує кілька корисних функцій для безпеки та конфіденційності, які, сподіваюся, будуть вам корисними й розширеними в найближчому майбутньому.

Підіб’ємо підсумки

Тепер ви знаєте про два види біткоїн-гаманців та про їх особливості. І можете обрати для себе варіант, котрий більше до вподоби. В процесі продовження власного дослідження ви оберете гаманець, який відповідатиме вашим потребам. А, можливо, під різні потреби – різні гаманці.

Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами У міру того, як Біткоїн стає все більш інтегрованим у повсякденне життя, ознайомтеся з деякими простими порадами, які допоможуть зберегти ваш біткоїн під час подорожей. Unchained Capital 18 травня 2024
Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Як використовувати мультипідпис, щоб усунути окремі точки відмови та підвищити безпеку ваших біткоїн-активів. Unchained Capital 05 травня 2024
Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Отримавши важко зароблену винагороду за видобуток біткоїна, майнери повинні вирішити, як зберігати свої прибутки. Це докладний посібник із самостійного зберігання для тих, хто забезпечує роботу мережі Біткоїна. Unchained Capital 28 квітня 2024