Як безпечно зберігати біткоїни

Як безпечно зберігати біткоїни

Інструкція щодо самостійного зберігання біткоїнів за допомогою апаратних гаманців для початківців.

Спочатку біткоїн може здатися заплутаним, але так не обов'язково має бути. Важливо пам'ятати: не ваші ключі, не ваш біткоїн.

Щоб по-справжньому володіти своїм біткоїном, вам потрібно зберігати його в гаманці, де ви контролюєте закриті ключі, тобто унікальні рядки цифр і літер, пов'язані з конкретною біткоїн-адресою.

Пам'ятайте: Не ваші ключі, не ваш біткоїн.
Пам'ятайте: Не ваші ключі, не ваш біткоїн.

Ось як це зробити з гаманцем Trezor Model T.

1. Купити апаратний гаманець.

Вміст коробки вашого Trezor Model T є відносно зрозумілим. Ви отримуєте апаратний гаманець, USB-кабель для підключення до комп'ютера, інструкцію, дві карти для відновлення seed-фрази та кілька наліпок.

Апаратний гаманець Trezor 
Апаратний гаманець Trezor

2. Під’єднайте апаратний гаманець до комп'ютера та встановіть відповідне програмне забезпечення.

Під'єднайте апаратний гаманець до комп'ютера за допомогою USB-кабелю та перейдіть на офіційний вебсайт Trezor (www.trezor.io/start), щоб завантажити та встановити програмне забезпечення пристрою. Ваш пристрій автоматично ініціалізується та почне оновлюватися до останньої версії програмного забезпечення, а гаманець Trezor відкриється на вашому комп'ютері.

Переконайтеся, що пристрій під'єднано до мережі.
Переконайтеся, що пристрій під'єднано до мережі.

3. Створіть новий гаманець.

На першій сторінці натисніть «Створити новий гаманець». Буде створено новий біткоїн-гаманець, і у вікні що спливає вам буде запропоновано перейти до гаманця.

4. Зробіть резервну копію seed-фрази/фрази для відновлення.

Натисніть на підказку що з’явиться, і ваш пристрій ініціалізується, відображаючи seed-фразу з кількох слів. Запишіть її на одній із супровідних карток для безпечного зберігання. Після цього кроку гаманець попросить вас ввести два слова у випадковому порядку, щоб переконатися, що вони правильні. Зберігайте цю картку в надійному місці, інакше ризикуєте втратити свої монети. Переконайтеся, що апаратний гаманець підключений протягом усього процесу.

Зберігайте ці слова у надійному місці.
Зберігайте ці слова у надійному місці.

5. Встановіть унікальний пін-код для вашого пристрою.

Пристрій запропонує вам встановити пін-код як додатковий захід безпеки. Це число довжиною від чотирьох до дев'яти цифр, причому чим довше пін, тим краще. Не використовуйте ваші дні народження або дні народження ваших близьких, «1234» або комбінації, які можна легко вгадати.

Апаратні гаманці називаються «холодними сховищами», тому що вони не завжди підключені до інтернету.
Апаратні гаманці називаються «холодними сховищами», тому що вони не завжди підключені до інтернету.

6. Огляньте свій новий біткоїн-гаманець.

На сторінці гаманця натисніть «Отримати» і ви побачите літерно-цифровий рядок знаків; це ваша перша біткоїн-адреса. Обов'язково зверніть увагу, які букви великі, а які малі. Тепер ви готові зберігати біткоїни на довгі роки. (Іноді адресу також називають відкритим ключем, хоча технічно вона утворюється з комбінації відкритого ключа та деяких метаданих. Докладніше про це нижче.

У чому різниця між приватним та публічним ключем для біткоїн-гаманця?

Біткоїн класифікується як криптовалюта, а це означає, що він криптографічно захищений, і всім комп'ютерам у світі знадобляться мільйони років для його злому. Закриті ключі генеруються seed-словами, про які ми згадували вище, і їх також можна використовувати для відновлення біткоїнів, якщо ви коли-небудь втратите апаратний гаманець. (Самі закриті ключі є складнішими буквено-цифровими рядками, але зазвичай їх можна отримати з 12 або 24 слів. Дуже важливо розмістити ці слова в правильному порядку, інакше вони не будуть працювати для генерації ваших закритих ключів) Як випливає з назви, їх можна порівняти з паролем і слід зберігати в таємниці.

З іншого боку, ваші біткоїн-адреси (більшість додатків гаманців та апаратних пристроїв генерують кілька адрес) можна розглядати як «імена користувачів» для вашого біткоїн-гаманця. Вони не обов'язково повинні залишатися таємними, але бажано, щоб так було. Діліться адресою тільки з тим, хто надсилає вам біткоїни.

Закритий і відкритий ключ використовуються для створення адреси вашого гаманця — ідентифікатора, зазначеного вище на шостому кроці. Завжди перевіряйте свою адресу кілька разів. Якщо ви неправильно використаєте велику літеру або зробите невелику друкарську помилку, то ви не отримаєте біткоїни. Захист вашого закритого ключа — найважливіше під час використання біткоїнів. Тепер він у вас є!

Найкращі гаманці з мультипідписом Найкращі гаманці з мультипідписом Біткоїн-гаманці з мультипідписом – це чудове рішення для безпеки, конфіденційності та доступності ваших біткоїнів у будь-який час. Bitcoin Magazine 06 березня 2023
Що таке Sparrow Wallet Що таке Sparrow Wallet Sparrow Wallet – це десктопний біткоїн-гаманець, орієнтований на безпеку та конфіденційність. Він підтримує більшість апаратних гаманців і є чудовою альтернативою Electrum або Specter.  Ігор Королишин 16 лютого 2023
Як запустити повну Біткоїн-ноду за допомогою Umbrel та Raspberry Pi Як запустити повну Біткоїн-ноду за допомогою Umbrel та Raspberry Pi Розгорнути повну біткоїн-ноду може будь-який користувач із доступом до комп'ютера та інтернету. Найпростішим рішенням залишається встановлення оригінальної ноди Bitcoin Core. Втім запустити ноду можна не лише на комп’ютері, а й на окремому фізичному пристрої. Ігор Королишин 19 січня 2023