Що таке пули для майнінгу біткоїнів?

Що таке пули для майнінгу біткоїнів?

Пули для майнінгу (майнінгові пули, майнінг-пули) біткоїнів — це децентралізовані групи, організовані та керовані третіми сторонами для координації хеш-потужностей майнерів, а потім розподілу отриманих біткоїнів.

Чому біткоїни майнять у пулі?

У певному сенсі, майнінг біткоїнів (і, в загальних рисах, майнінг за алгоритмом Proof-of-Work (з англ. доказ роботи) — це процес «здогадування», яким може бути наступний блок у блокчейні Біткоїна.

Поєднуючи випадкові числа з усім іншим вмістом (потенційного) блоку Біткоїна можна отримати «хеш-значення блоку», що виявиться дійсним, але це питання спроб та помилок. Спеціалізоване обладнання для майнінгу розроблено, щоб робити величезну кількість припущень в секунду, але для кожного окремого припущення дуже малоймовірно, що результат відповідає потрібним вимогам.

Випадковий характер майнінгу робить окремих майнерів відкритими до великої дисперсії або «удачі». Навіть якщо дуже великий майнер буде контролювати, скажімо, 1% усієї хеш-потужності в мережі Біткоїна, це не гарантує, що він постійно знаходитиме один на кожні 100 блоків. Замість цього йому може пощастити в один день і він знайде три блоки, але не пощастить протягом наступних трьох днів (або більше) і він знайде нуль блоків.

Майнінг у пулі — це спосіб для окремих майнерів об’єднати свою хеш-потужність, щоб вони могли здійснювати майнінг, наче вони є одним великим майнером. Окремі майнери (у контексті майнінгу в пулі вони також називаються «хешерами») беруть участь у винагороді за будь-які блоки, знайдені об’єднаним пулом, відповідно до їхньої частки хеш-потужності.

Це гарантує, що вони будуть знаходити блоки частіше, і таким чином згладжує прибуток від винагород за майнінг.

Завдяки об’єднанню потужностей майнери можуть отримувати відносно стабільний дохід, замість того, щоб спорадично отримувати величезну виплату.

Як функціонують пули для майнінгу біткоїнів?

Існують різні варіанти пулів для майнінгу, і час від часу пропонуються та впроваджуються нові методи.

Однак найчастіше оператор пулу для майнінгу налаштовує сервіс для підключення хешерів. Через це підключення оператор надсилатиме «шаблони блоків» хешерам. Ці шаблони блоків, як випливає з назви, є шаблонами того, як може виглядати наступний блок Біткоїна, але без необхідного підтвердження роботи («здогадки»), виконаної щодо нього.

Використовуючи цей шаблон блоку, хешери починають робити здогадки, яким має бути наступний блок: вони виконують підтвердження роботи над ним. Якщо вони вгадають правильно, вони повертають дійсний блок Біткоїна до пулу для майнінгу, а пул для майнінгу транслює блок у мережу Біткоїна, отримуючи винагороду за блок. Потім він розбиває винагороду за блок на дрібні частини, щоб заплатити всім хешерам у пулі, відповідно до питомої частки їхньої хеш-потужності (хоча цей метод роботи складає відносно невелику частину мережі Біткоїна).

Майнінгові пули виплачують майнерам за їхній хешрейт (сумарна обчислювальна потужність обладнання для майнінгу) на основі очікуваного значення хешрейту. Щоб отримати дохід, майнінговий пул зазвичай купує хешрейт зі знижкою (приблизно від 97 до 99% очікуваного значення). Очікуваний хешрейт розраховується по-різному в різних пулах, але зазвичай здійснюється за формулою: 1/складність мережі x винагорода за блок + середня за 24 години комісія за транзакцію.

Пули для майнінгу можуть миттєво перевірити достовірність роботи, що їм передається, подивившись на результат хешування та порівнявши його з цільовим значенням мережі. Пули для майнінгу встановлюють спеціальний поріг, який називається «пайове цільове значення», що дозволяє майнерам надсилати їм частку (хеш-значення) приблизно кожні п’ять секунд. Якщо хеш-значення нижче за пайове цільове значення, воно вважається дійсним, і майнер винагороджується за свою роботу. Чим більший хешрейт у майнера, тим нижчим буде пайове цільове значення, і майнер еквівалентно винагороджується за «важчу» роботу.

Це залежить від того, на який рівень глибини ви хочете ввійти, але ще кілька нюансів: (1) для майнінгу вам потрібен повний вузол, який не мають інтегральні схеми ASIC, тому майнери можуть просто майнити в мережі за допомогою ASIC, тоді як пули запускають повні вузли (2) більшість майнерів хочуть отримувати послідовні виплати незалежно від удачі в майнінгу, тому вони здійснюють продажі безпосередньо пулам для майнінгу за очікуваною вартістю свого хешрейту. Близько 95% індустрії працює таким чином.

Деякі альтернативні проєкти пулів для майнінгу не покладаються на оператора майнінгового пулу (замість цього пул для майнінгу використовує свого роду «міні-блокчейн») або дозволяють хешерам створювати власні шаблони блоків (які все ще мають бути затверджені пулом для майнінгу).

Чи вигідніше майнити біткоїни в пулі?

В середньому, ні, майнінг біткоїнів в пулі для майнінгу не вигідніший, ніж самостійний майнінг. Але, в іншому сенсі, це так.

На досить довгому часовому проміжку дисперсія самостійного майнінгу повинна спрацювати сама, і самостійний майнер повинен заробляти принаймні стільки, скільки він заробляв би в пулі для майнінгу. Насправді оскільки оператори майнінгових пулів зазвичай стягують плату за свої послуги, самостійний майнінг, ймовірно, буде більш прибутковим.

Однак «на достатньо довгій часовій шкалі» може означати, що пройде більше ніж життя, перш ніж дисперсія спрацює. Багато майнерів віддають перевагу більш стабільній формі доходу, навіть якщо це коштуватиме їм невеликої комісії. Пули для майнінгу виплачують послідовну винагороду, не засновану на «удачі» в майнінгу, що надзвичайно важливо для майнінгових компаній або окремих майнерів, які мають постійні витрати (наприклад, електроенергію). Навіть майнери, які виробляють 1% хешрейту мережі, не можуть ризикувати невідповідністю доходів і витрат, пов’язаних із самостійним майнінгом.

Крім того, існує багато технічних проблем із процесом майнінгу, таких як втрачені та відхилені блоки, погана ефективність майнера тощо. Оператори майнінгового пулу працюють над удосконаленням процесу майнінгу та можуть мінімізувати ці потенційні втрати для учасників.

Як вибрати пул для майнінгу біткоїнів

Вибір майнінг-пулу може бути складним. Є багато варіантів, і ціна історично була досить непрозорою. Пул може запропонувати потенційному майнеру певний розмір своєї комісії, але може бути незрозуміло, на чому базується ця комісія і скільки насправді заробить майнер.

Найкраща порада щодо вибору пулу для майнінгу - спробувати кілька варіантів і провести власне тестування. Таким чином, ви зможете отримати більш обґрунтовану думку щодо найкращого варіанту.

Окрім базової прибутковості, ви також можете обрати пул на основі таких речей, як географічне розташування (і місцеві закони), досвід користувачів, статистика продуктивності та доступні дані, а також додаткові інструменти для майнінгу, які пропонуються разом із послугою.

Чи є пули для майнінгу біткоїнів проблемою для мережі Біткоїна?

У найпоширенішому налаштуванні пулу для майнінгу біткоїнів, як пояснювалося вище, оператор майнінгового пулу створює шаблони блоків для хешерів для виконання підтвердження роботи. Це означає, що оператор майнінгового пулу може вирішувати, майнінг яких транзакцій здійснюється у блоці, над яким працює весь пул. Це форма централізації майнінгу; за інших рівних умов екосистема, де всі майнери біткоїнів майнять індивідуально, буде більш децентралізованою, ніж екосистема, де вони майнять у пулах для майнінгу.

Ця централізація надає певну владу оператору майнінгового пулу. Наприклад, він може вирішити не включати певні транзакції («цензура») від імені майнінгового пулу і, можливо, навіть спробувати здійснити «атаку 51%» (хоча це буде складніше).

Чи є це справжньою проблемою і наскільки вона велика, залежить від багатьох факторів. Наприклад, це залежить від того, наскільки великий пул для майнінгу, і від того, наскільки важко чи легко хешерам перейти до іншого пулу для майнінгу, або наскільки важко чи легко запустити новий пул для майнінгу. Поки що майнінг у пулах не викликав серйозних проблем для Біткоїна.

Свого часу деякі прихильники Біткоїна висловили стурбованість концентрацією пулів для майнінгу, що працювали у Китаї. При такій високій концентрації управління хешрейтом в одній країні може виникнути ймовірність атаки, спонсорованої державою.

З іншого боку, існування пулів для майнінгу, ймовірно, дозволяє більшій кількості людей брати участь у майнінгу біткоїнів, що також сприяє децентралізації системи. (Знову ж таки, чи дійсно цей тип децентралізації корисний, також залежить від багатьох інших факторів.)

Деякі альтернативні проєкти пулів для майнінгу біткоїнів (як згадувалося вище) прагнуть обмежити певні ризики майнінгу в пулах, але, як правило, мають свої власні компроміси та насправді (поки що) не прижилися. Stratum V2, розроблений Braiins, є інноваційним рішенням для централізації пулу, яке дозволяє майнерам передавати власні персоналізовані блоки, повертаючи їм певну частину потужності. Однак незрозуміло, чи решта пулів для майнінгу, приймуть цю технологію.

Чи майнінг у пулі є частиною протоколу Біткоїна?

Ні, майнінг в пулі не є частиною самого протоколу Біткоїна, і немає підстав вважати, що Сатоші Накамото планував майнінг у пулах.

Натомість майнінг у пулі був винайдений у 2011 році Мареком «Slush» Палатінусом, який також заснував перший пул для майнінгу біткоїнів: Slush Pool. Пули для майнінгу використовують власні протоколи, хоча деякі з них сьогодні настільки стандартизовані, що їх можна вважати частиною протоколу Bitcoin.

Звичайно, хоча він не був розроблений для цього, протокол Біткоїна дозволяє майнінг біткоїнів. (Ось чому він може існувати.)

Як майнити біткоїни в пулі?

Якщо ви хочете здійснювати майнінг біткоїнів у пулі, просто під'єднайте своє обладнання до обраного майнінгового пулу. (У наші дні майнінг без спеціалізованого обладнання більше не є реальним варіантом). Зазвичай це так само просто, як введення конфігурації пулу Stratum у свій майнер і створення робочого найменування. На вебсайті майнінгового пулу мають бути більш конкретні інструкції, як це зробити.

Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами У міру того, як Біткоїн стає все більш інтегрованим у повсякденне життя, ознайомтеся з деякими простими порадами, які допоможуть зберегти ваш біткоїн під час подорожей. Unchained Capital 18 травня 2024
Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Як використовувати мультипідпис, щоб усунути окремі точки відмови та підвищити безпеку ваших біткоїн-активів. Unchained Capital 05 травня 2024
Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Отримавши важко зароблену винагороду за видобуток біткоїна, майнери повинні вирішити, як зберігати свої прибутки. Це докладний посібник із самостійного зберігання для тих, хто забезпечує роботу мережі Біткоїна. Unchained Capital 28 квітня 2024