Чи є Біткоїн анонімним?

Чи є Біткоїн анонімним?

Біткоїн не є повністю анонімним. Насправді він псевдоанонімний, тому що кожен користувач має загальнодоступну адресу, за допомогою якої теоретично можна відстежити IP-адресу або обліковий запис на біржі (і, через посередника, фактичну особу), провівши належний мережевий аналіз.

Натомість краще запитати – наскільки Біткоїн анонімний?

Він анонімний у тому сенсі, що компоненти Біткоїна, такі як адреси, приватні та відкриті ключі та транзакції, містяться в текстових рядках, таких як публічна адреса, які жодним чином не пов'язані безпосередньо з чиєюсь особою. (Якщо адреса використовується на біржі, яка дотримується вимог KYC – «Знай свого клієнта» – тоді цю адресу можна легко пов'язати з реальною особою).

У перші дні існування Біткоїна громадськість не особливо розуміла технологію блокчейн. Вважалось, що Біткоїн це «тиха гавань» для злочинців та терористів, тому що його не можна відстежити та він повністю анонімний. У той час, як технологія блокчейн ставала все більш зрозумілою як для організацій, так і для громадськості, ставало все більш очевидним, що величезний публічний реєстр Біткоїна насправді був цінним джерелом інформації для влади; будь-які біткоїн-транзакції, які будь-коли відбулися, назавжди вписуються в незмінний реєстр.

Кожна біткоїн-транзакція публічно транслюється в блокчейні Біткоїна. Оскільки всі транзакції є постійними та загальнодоступними, з часом створюється масивна карта, яка дозволяє простим аналітичним інструментам отримати картину того, куди йдуть біткоїни. Біткоїн-адреси є «анонімними», але якщо адреса якимось чином може бути пов'язана з реальною особою, Біткоїн не забезпечує конфіденційності. Існує кілька способів зв'язати адреси з реальними особами, насамперед за допомогою політик KYC/AML (Знай свого клієнта/Протидія відмиванню грошей) на біржах та аналізу блокчейну (наприклад, кластеризація адрес).

Для користувачів Біткоїна також доступні інструменти для підвищення конфіденційності, але більшість з них неідеальні. Якщо ви не знаєте точно, що робите, швидше за все, ваш рівень приватності низький.

Що таке біткоїн-міксери?

Біткоїн-міксери — це рішення (програмне забезпечення або послуги), які дозволяють користувачам змішувати свої монети з монетами інших користувачами, щоб зберегти свою конфіденційність.

Хоча біткоїн-адреси є «псевдоанонімними» — тобто, самі по собі не розкривають особу свого власника — їх часто таки можна пов'язати з реальними особами. Наприклад, якщо ви виводите біткоїни з біржі, де ви ідентифікували себе, біржа знає, що адреса виводу належить вам. Існують також більш просунуті методи, щоб пов'язати біткоїн-адреси з реальними особами — такі як аналіз блокчейну.

Наступного разу, переміщаючи монети з цих адрес, користувачі ризикують розкрити всі види особистої інформації. Залежно від того, як вони витрачають монети, може стати відомо, скільки монет у них є (навіть на інших адресах), на що вони витрачають свої гроші та багато іншого.

Змішуючи свої монети, користувачі можуть приховати зв'язки між своїми біткоїн-адресами та реальними особами. Це дозволяє їм використовувати Біткоїн більш конфіденційно.

Як працюють біткоїн-міксери?

За минулі роки було запропоновано та розроблено кілька стратегій змішування. Вони варіюються від повністю централізованих рішень, коли всі користувачі довіряють міксеру, до рішень, в яких користувачам не потрібно нікому довіряти, рішень, що нагадують платіжні канали на зразок Lightning Network, або навіть використання монет конфіденційності, таких як Monero, як проміжного кроку у процесі змішування.

Замість того, щоб досліджувати всі (потенційні) варіанти, зупинимось на двох найпопулярніших рішеннях, доступних сьогодні.

Централізовані міксери

Централізовані міксери – це сервіси, що приймають біткоїн-платежі та відправляють у відповідь різні монети. Якщо багато людей користуються певним сервісом змішування, сторонньому стає все важче прив'язати будь-яку з «вхідних» монет до будь-якої з «вихідних» монет. Це перериває ланцюжок транзакцій, пропонуючи користувачам конфіденційність.

Проте централізовані міксери залишають невирішеними дві великі проблеми. По-перше, користувачі повинні довіряти свою конфіденційність міксеру. Оскільки міксер точно знає, який користувач надіслав та які монети отримав, сервіс може відновити слід власника. Якщо міксер захоче поділитися цими даними із зацікавленими сторонами (можливо тому, що зобов'язаний це зробити згідно з законом або за плату), користувач зрештою втратить свою конфіденційність. І друге – можливо, навіть гірше – міксер може відмовитися зробити зворотний платіж, фактично вкравши монети користувача.

Міксери Chaumian CoinJoin

Більш сучасні міксери розв’язують обидві проблеми. Міксери Chaumian CoinJoin, наприклад, дозволяють великій групі користувачів співпрацювати у здійсненні одного великого платежу собі на користь. По суті, якщо всі сто користувачів відправлять рівно 0,1 BTC на нову адресу, яку вони контролюють, а потім об'єднають ці 100 транзакцій в одну велику транзакцію, кожен отримає назад 0,1 біткоїна, але ніхто не зможе побачити, звідки вони його отримали.

Крім того, міксери Chaumian CoinJoin можуть бути спроєктовані таким чином, що навіть особа, яка «об'єднує» транзакцію, не може з'ясувати, які монети куди пішли. Він чи вона також не може вкрасти монети: користувачі не підпишуть об'єднану транзакцію, поки не отримають свої 0,1 BTC.

Які є популярні міксери?

Bitcoin Magazine не підтримує, не кажучи вже про те, щоб рекомендувати використання будь-яких централізованих міксерів, через невирішені проблеми, згадані вище.

Wasabi Wallet – це популярний біткоїн-гаманець, в який вбудований міксер Chaumian CoinJoin. І хоча інфраструктура Wasabi Wallet технічно централізована, він продуманий таким чином, що оператор не може деанонімізувати користувачів або вкрасти будь-які кошти. Міксер також пропонує зручний інтерфейс, який допомагає користувачам розрізняти змішані та незмішані монети.

Подібно до Wasabi Wallet, гаманець Samourai також пропонує сервіс змішування Chaumian CoinJoin, який називається Whirlpool. У той час, як Wasabi Wallet наразі пропонується тільки на настільних комп'ютерах, Samourai також доступний на мобільних пристроях. Однак, щоб дійсно використовувати Samourai Wallet з дотриманням конфіденційності (де конфіденційність користувачів захищена навіть від команди Samourai Wallet), користувачам необхідно під'єднати свій гаманець до власної повної Біткоїн-ноди.

Навіщо змішувати свої монети?

Ви можете змішати свої монети, щоб захистити свою конфіденційність, а для захисту вашої конфіденційності є багато причин. Простіше кажучи, всім не обов'язково знати, куди ви витрачаєте свої гроші, скільки ви заробляєте або скільки біткоїнів у вас є.

Візьмемо конкретніший приклад: припустимо, людина щойно отримала підвищення. Цілком можливо, що він або вона не хоче, щоб орендодавець дізнався про це, оскільки таку новину можна розцінити як хорошу можливість підвищити орендну плату. Прихованому гомосексуалу може знадобитися заплатити за гей-порнографію, щоб ніхто про це не дізнався, особливо в умовах режиму, де бути геєм вважається злочином. Журналісту-дисиденту, який працює під псевдонімом, потрібно отримувати гроші за свої статті, але щоб режим у його країні не дізнався, хто він такий. Дівчинка-підліток із консервативної сім'ї може захотіти купити протизаплідні засоби без відома батьків. Демократ у республіканському місті може захотіти пожертвувати гроші своєму улюбленому політику, не викликаючи гніву сусідів. Багатий власник біткоїнів може не хотіти розкривати свої заощадження, оскільки це зробило б його мішенню для викрадення, здирства або чогось гіршого. І так далі.

Насправді існує безліч причин, з яких люди можуть прагнути зберегти конфіденційність. Навіть якщо ви зовсім не дбаєте про свою конфіденційність, ви можете змішувати свої монети з альтруїстичних міркувань, щоб допомогти людям, для яких це важливо.

Змішування монет тільки для злочинців?

Як було зазначено – змішування монет та інші форми конфіденційності призначені не лише для злочинців. Фактично, недоторканність приватного життя є правом людини, закріпленим у Загальній декларації прав людини (стаття 12).

Звичайно, злочинці також отримують вигоду від усіх видів конфіденційності, у тому числі внаслідок змішування їхніх монет. Злочинці користуються багатьма з тих свобод, що і всі ми; це ціна, яку ми платимо за те, щоб жити у вільному суспільстві. (І навіть у режимах, де таких свобод немає, злочинці, як правило, продовжують діяти… і «злочинцями» в таких місцях можуть бути люди, які говорять правду або дотримуються певних переконань.)

Насправді уявлення про те, що міксери переважно використовуються злочинцями по суті є хибним. Наприклад, згідно з дослідженням компанії Chainalysis, що займається блокчейн-аналітикою, міксери в основному стають у пригоді звичайним користувачам Біткоїна, які просто хочуть конфіденційності. Монети, які використовувалися у незаконних цілях, становлять меншість усіх змішаних монет.

Чи можуть заборонити біткоїн-міксери?

Можна заборонити біткоїн-міксери, чи ні — це питання юридичне, а не технічне. Тому все залежатиме від юрисдикції. Є випадки, коли міксери були заборонені, оскільки влада стверджувала, що сервіс використовувався для відмивання грошей.

Найбільш популярні послуги змішування на даний час централізовані (довірені й ненадійні), що означає, що влада може відносно легко закрити їх. Проте досі багато сервісів змішування продовжують працювати без жодних обмежень.

Якщо централізовані сервіси змішування зіткнуться із заборонами та відключеннями, їхнє місце можуть зайняти децентралізовані сервіси. Їх позбутися вже буде складніше.

Чи існує ризик того, що перемішані монети будуть вважатися «заплямованими»?

Залежно від того, як монети були змішані, може статися так, що такі монети розцінюватимуть як «заплямовані». Міксери, подібні до того, що використовується у Wasabi Wallet, залишають чіткий слід змішування. Таким чином історія попередніх змішувань монет буде прихована, але сам факт змішування буде відомий.

Однак на момент написання цієї статті жодна змішана монета не була позначена як зіпсована та відхилена біткоїн-біржами чи торговцями.

Що таке аналіз блокчейну?

Блокчейн Біткоїна – це відкритий та прозорий реєстр. Це означає, що кожен платіж видно всім. Таким чином, легко побачити, як монети переміщуються з адреси на адресу. (З технічного боку, це не найкраще формулювання, але воно досить точне для цілей цього вступного гайда)

Крім наявності відкритого та прозорого реєстру, те, як побудовані біткоїн-транзакції, часто розкриває інформацію про користувачів. Зокрема, транзакція, яка має кілька «вводів» (частин монети), передбачає, що всі ці вводи належать одному й тому користувачеві. Це дозволяє кластеризувати адреси, але є багато інших подібних джерел конфіденційності. (Додаткові приклади див. на Вікі-сайті про конфіденційність Біткоїна.)

Як випливає з назви, аналіз блокчейну це використання таких джерел конфіденційності для аналізу блокчейну.

Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами У міру того, як Біткоїн стає все більш інтегрованим у повсякденне життя, ознайомтеся з деякими простими порадами, які допоможуть зберегти ваш біткоїн під час подорожей. Unchained Capital 18 травня 2024
Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Як використовувати мультипідпис, щоб усунути окремі точки відмови та підвищити безпеку ваших біткоїн-активів. Unchained Capital 05 травня 2024
Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Отримавши важко зароблену винагороду за видобуток біткоїна, майнери повинні вирішити, як зберігати свої прибутки. Це докладний посібник із самостійного зберігання для тих, хто забезпечує роботу мережі Біткоїна. Unchained Capital 28 квітня 2024