Що робить Біткоїн цінним?

Що робить Біткоїн цінним?

Біткоїн — перша у світі децентралізована цифрова валюта. Його цінність насамперед пов'язана з тим, що це перша цифрова валюта, над якою не владна жодна людина, організація чи орган влади. Будь-хто може купити та отримати його. Ніхто нікому не може вказувати, що з ним можна чи не можна робити.

Це гроші вільні від диктатури, утисків та гіперінфляції. Біткоїн — це фінансова гавань для всіх, хто живе за таких обставин. Він має обмежений запас приблизно у 21 мільйон біткоїнів, які ніколи не будуть змінені. Достеменно відомо, скільки біткоїнів і з якою швидкістю випускається, а також коли буде створено останній біткоїн.

В епоху цифрових технологій ідеальна нова валюта повинна мати принаймні три характеристики:

  1. Вона має бути вільна від контролю будь-якої влади. Щоб нею неможливо було маніпулювати та друкувати її на свій розсуд (і знецінювати). Також, щоб ніхто не міг вказувати іншому, як він може її використати.
  2. Валюта повинна не мати обмежень і щоб її можна було легко обміняти будь-де і з ким завгодно.
  3. Вона має бути аполітичною і не належати до певної системи чи групи людей. Коротко, це (серед багатьох інших) характеристики Біткоїну, який вважається привабливою альтернативою будь-якій грошовій системі, що базується на фіаті.

Як правило, жителям країн першого світу важче зрозуміти, чому децентралізована валюта є цінною для людей. Їхня валюта і без того дуже надійна, або так здається. То в чому ж тоді цінність Біткоїна? Для цього потрібно розібратися, чому система фіатних грошей не є надійною.

Проблема з фіатом

Насправді будь-які гроші, контрольовані центральним банком, ненадійні, якщо розглядати картину в цілому. Якщо говорити узагальнено, уряди створили грошові системи, які дозволяють їм маніпулювати пропозицією грошей у своїй країні. Вони гарантують цінність валюти у країні своїми обіцянками. Проблема в тому, що фіатні гроші поступово знецінюються дедалі більше.

Причина цього проста: державі подобається витрачати більше, ніж вона одержує від податків та інших фінансових потоків. Таким чином вона друкує гроші під свої потреби. Коли друкується та вводиться в економіку більше грошей, це знижує вартість кожного долара, що вже перебуває в обігу.

Характеристики Біткоїна показують, що він готовий вплинути на життя людей у ​​нестабільних економіках (наприклад, в Аргентині та Венесуелі), де уряд активно маніпулює грошима.

Як приклад можна сказати, що такі країни, як Венесуела та Аргентина, переживали нелегкі часи. Їхня влада друкувала стільки власної валюти, що громадяни не мали можливості витрачати її досить швидко, перш ніж вона знецінювалася. Це траплялося кілька разів у кожній із цих країн. В результаті вся їхня грошова система розвалилася, і постраждалі громадяни були змушені шукати альтернативний засіб обміну.

Люди мають право на свободу. Але влада, яка сприяє інфляції, позбавляє цих людей економічної свободи. У них практично немає доступу до тих самих економічних можливостей, що й у решти світу. Тому найбільше бажання громадян отримати доступ до валюти, яку не може контролювати безрозсудна центральна влада.

У 1912 році Людвіг фон Мізес, відомий австрійський економіст, писав у «Теорії грошей та кредиту», що стійка валюта «має два аспекти. Вона ствердна у схваленні вибору ринком широко використовуваного засобу обміну. Це негативно позначається на прагненні уряду втручатися у валютну систему.

«Неможливо зрозуміти сенс ідеї стійкої валюти, якщо не розуміти, що вона була розроблена як інструмент для захисту громадянських свобод від деспотичних посягань з боку уряду», — говорить він.

Чому ми використовуємо фіатні гроші?

Причина, через яку більшість людей приймають нашу нинішню грошову систему, полягає у звичці: це є і це було стільки, скільки ми пам'ятаємо себе. Люди, які сьогодні живуть, народилися в наявній системі грошей. Більшість суспільства прийняла, що поступове підвищення ціни все, від бакалійних товарів до освіти — природне явище.

Важко повірити, що ціни поступово зростатимуть вічно, і кава цілком може коштувати близько $20 за чашку через 50 років (у порівнянні з середньою ціною в $2 сьогодні й $0,15 у 1920 році). Ми погоджуємося з тим, що зростання — природний результат інфляції. Але інфляція пов'язана з маніпуляціями центральної влади. На жаль, люди звикли, тому їм важко повірити, що нове може бути кращим.

Чому Біткоїн має цінність?

У Біткоїна немає більшості недоліків, від яких страждає фіатна грошова система. Створення біткоїнів фіксується кодом, з яким погоджуються всі учасники мережі. Швидкість поширення нових біткоїнів у світі фіксована та прозора, як і приблизна дата, коли буде створено останній біткоїн. Він також не має публічної особи, яка може сильно вплинути на курс валюти. Саме усунення цих недоліків нашої нинішньої системи робить біткоїн цінним.


Що таке «м'які гроші»? Що таке «м'які гроші»? М'які гроші – це тип грошей, на кшталт паперової валюти чи фіатних грошей, які легко створити. М'які гроші протиставляються твердим грошам, таким як золото, срібло та біткоїн. Bitcoin Magazine 21 серпня 2023
Що таке спотовий біткоїн-ETF? Що таке спотовий біткоїн-ETF? Спотові біткоїн-ETF призначені для відстеження ціни біткоїна, зі зберіганням активу управителем ETF. Bitcoin Magazine 10 серпня 2023
Що таке біткоїн-ETF? Що таке біткоїн-ETF? Біткоїн-ETF (біржові фонди) призначені для відстеження ефективності базового активу або індексу публічних компаній, що займаються майнінгом біткоїна. Bitcoin Magazine 08 серпня 2023