Що таке Біткоїн?

Що таке Біткоїн?

Біткоїн — це цифрові гроші, які не контролюються жодним банком, компанією чи людиною. Біткоїн винайшов у 2008 році програміст під псевдонімом Сатоші Накамото. Волонтерська мережа була запущена у 2009 році, і з того часу люди з усього світу роблять свій внесок у цей проєкт.

Основна термінологія

Гарячий гаманець

Біткоїн-гаманець на вашому пристрої — це найзручніший спосіб відправляти й отримувати біткоїни. Однак, є важливі умови для зберігання коштів на пристрої, такому як мобільний телефон, підключений до інтернету.

Відкритий вихідний код

Мережа Біткоїна складається з окремих учасників, які запускають певне загальнодоступне програмне забезпечення та спільно підтримують його. Жодна людина чи компанія не є власником, не володіє та не управляє мережею. Це робить її дуже стійкою до загроз.

Децентралізація

Користувачі біткоїнів, майнери та ноди розкидані по всьому світу. Саме ці групи у сукупності й становлять мережу. Без штаб-квартири, генерального директора чи співробітників відповідно й немає центральної точки збою.

Peer-To-Peer (P2P)

Коли дві людини обмінюються грошима та товарами особисто, вони роблять це децентралізовано за системою «рівний до рівного». Але онлайн-транзакції, як і раніше, покладаються на довірених третіх осіб, які забезпечують чесність.Біткоїн підтримує чесність завдяки прозорій концепції, яку можна легко перевірити.

Повна нода (Full nodes)

Повні ноди (або вузли) — це апаратне забезпечення, яке підтримує повну копію блокчейну Біткоїна за встановленими правилами мережі. Вони можуть незалежно перевіряти, транслювати та ретранслювати транзакції без необхідності довіряти будь-якій третій стороні. Таке розташування призводить до децентралізації. (Завдяки цьому гайду, ви можете купити обладнання з підтримкою plug-and-play або запустити власну повну ноду у себе вдома).

Оглядачі блоків (Block Explorers)

Одна з особливостей відкритого та загальнодоступного блокчейну Біткоїну — можливість переглянути всі транзакції. І навіть — ті, що відбуваються в режимі реального часу й фіксуються на основному рівні Біткоїну. Оглядачі блоків — це інструменти, які фіксують потік даних про транзакції в Біткоїн-мережі.

Тимчасові мітки

Творець Біткоїну під псевдонімом Сатоші Накамото назвав своє творіння «ланцюжком часу», оскільки кожен блок має приблизну тимчасову мітку. Це дає можливість визначити послідовність усіх транзакцій і гарантувати, що жоден біткоїн не буде витрачений двічі. У поєднанні з цифровими підписами блокчейн Біткоїну діє як глобальне загальнодоступне сховище записів.

Надійне зберігання

Чим вище вартість біткоїна, тим краще його заходи безпеки та процедури резервного копіювання. Насправді бути біткоїнером означає постійно оновлювати свої знання і регулярно тестувати новинки. Загалом у гаманцях існує багато корисних опцій для безпечного зберігання активів.

Закритий ключ

Закритий ключ Біткоїна — це адресний ключ, який зберігається «за лаштунками» і дозволяє відправляти біткоїни, які були відправлені раніше на цю адресу. Технічно адреса — це хеш відкритого ключа, який відповідає закритому ключу.

Зверніть увагу, що завдяки роботі алгоритму шифрування для Біткоїна (ECDSA), можна згенерувати відкритий ключ та адресу тільки із закритого ключа. Дуже важливо зберігати закритий ключ у безпеці.

Скільки людей стільки й думок щодо Біткоїна. Для когось це майбутнє. Для інших це спекулятивна мильна бульбашка, яка ось-ось лусне. Для більшості Біткоїн, як і раніше, залишається загадковою платформою для інтернет-грошей.

Розібратися із цим явищем та змінами, які воно приносить у наш світ, — не так просто. І без перебільшень це може стати заняттям всього життя. Але щоб зрозуміти, що таке Біткоїн насправді, погляньмо на основні засади його історії, технічні засади, статус фінансового активу та багато іншого.

Як працює Біткоїн?

Біткоїн — це форма електронних грошей. У той час як більшість цифрових форм грошей покладаються на роботу центральної сторони, наприклад, банк або платіжну систему, Біткоїн підтримується мережею користувачів. У відкритій мережі будь-хто може стати користувачем, просто завантаживши частину програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом на свій комп'ютер і підключившись до мережі Біткоїн через інтернет.

Користувачі в мережі можуть надсилати один одному транзакції. Як тільки така транзакція здійснена, всі комп'ютери в мережі перевіряють її, щоб переконатися, що вона дійсна. Наприклад, вони перевіряють, що монети у транзакції справді існують і справді належать відправнику. Оскільки перевіряють всі, то обдурити їх не можна.

Нові монети надходять в обіг за допомогою «майнінгу» — процес, який виконується групою користувачів, які називаються «майнерами». Будь-хто може стати майнером; однак, для майнінгу потрібні обчислювальні ресурси й електрика. Приблизно раз на 10 хвилин один майнер-щасливчик отримує новий біткоїн. Все це працює за принципом лотереї. Спочатку це було 50 монет кожні 10 хвилин. Але це число знижується кожні чотири роки й приблизно у 2140 впаде до нуля. На цей момент в обігу буде 21 мільйон монет.

Одна з особливостей Біткоїну полягає в тому, що майнери фактично надають послуги мережі, інвестуючи обчислювальні ресурси в майнінг: вони підтверджують транзакції, які користувачі надсилають один одному. Майнери об'єднують всі транзакції в мережі в блоки, і майнер, який «виграв лотерею», отримує свій блок і всі транзакції в ньому, прийняті мережею. Таким чином, навіть якщо два майнери побачать дві несумісні транзакції (наприклад, через те, що користувач намагався обдурити й відправити один і той же біткоїн двом різним людям), пройде лише одна з транзакцій.

Щоразу, коли з'являється новий блок, він посилається на попередній. Згодом блоки утворюють блокчейн. Якщо трапиться так, що два майнери знайдуть новий блок («виграють у лотерею») одночасно, то може бути короткий період, коли є дві різні конкурентні історії транзакцій. Це вирішується через перегони: перший блокчейн, який буде розширено іншим блоком, вважатиметься дійсним для всієї мережі. Тому з часом мережа Біткоїна завжди зупиняється на одній версії історії транзакцій.

Нарешті, слід зазначити, що користувачі мережі не ототожнюють себе зі своїми справжніми іменами. Натомість вони використовують Біткоїн-адреси, які, на перший погляд, є випадковими ланцюжками цифр і букв. Оскільки Біткоїн-адреси не завжди можуть бути прив'язані до реальної особи, електронні гроші можна використовувати анонімно. (Хоча слід зазначити, що гарантії конфіденційності Біткоїна насправді досить слабкі з низки причин; якщо ви недостатньо кмітливі, то, швидше за все, не повністю анонімні).

Хто винайшов Біткоїн?

Біткоїн був винайдений Сатоші Накамото (швидше за все, це псевдонім). Ніхто не зміг остаточно пов'язати це ім’я з реальною людиною чи групою людей.

Сатоші Накамото вперше представив світові свою ідею в листопаді 2008 року, коли він подав у список розсилки криптографії «білу книгу» (white paper — з англ.) — офіційний документ з описом Біткоїну. Через кілька місяців Сатоші Накамото опублікував програмне забезпечення. 3 січня 2009 року Сатоші Накамото добув перший в історії Біткоїн-блок, який отримав назву «блок генезису», запустивши протокол ВТС.

Хоча на початку він брав активну участь у проєкті, Сатоші Накамото зник у 2011 році й залишив мало підказок щодо того, хто ж він. Згодом було багато випадків, коли різні люди заявляли, що вони Сатоші Накамото. Але жоден з них не зміг переконати громадськість у цьому. Іноді з 2011 року також надходили повідомлення від облікових записів, пов'язаних з Сатоші Накамото, але багато хто сумнівається в справжності цих повідомлень.

Було багато припущень, скільки монет здобув Сатоші Накамото в перші дні, коли майже ніхто не знав про ВТС. Оцінки варіюються від 50 до 1 мільйона монет.

Зрештою, більшість біткоїнерів згодні з одним твердженням: не важливо, хто стоїть за цим ніком. Протокол працює самостійно, незалежно від того, ким чи чим був Сатоші Накамото.

Хто контролює Біткоїн?

Біткоїн не контролюється жодною особою чи організацією, натомість він підтримується мережею користувачів. Одна з найпотужніших і найунікальніших якостей Біткоїна — транзакції в його реєстрі блокчейну перевіряються консенсусом членів мережі, а не третьою стороною чи «довіреним» органом.

У цьому сенсі жодна партія чи консорціум не «контролюють» Біткоїн так, як уряд контролює фіатну валюту або рада директорів контролює корпорацію. Коли користувачі запускають повний Біткоїн-вузол для перевірки транзакцій та блоків у блокчейні, вони вибирають, який конкретний протокол буде використовувати цей вузол.

Чи є Біткоїн анонімним?

Хоча існує поширена помилка, що транзакції біткоїнів можуть проводитися в тіні без стороннього моніторингу, Біткоїн не є анонімним. Однак, він забезпечує рівень псевдоанонімності, якого зазвичай немає в традиційній фінансовій системі (хоча транзакції за допомогою готівки залишаються більш анонімними, ніж транзакції з біткоїнами).

Оскільки кожна біткоїн-транзакція публічно транслюється та записується в блокчейні, аналітики можуть їх відстежувати та пов'язувати з реальними людьми.

Однак, розробники в Біткоїн-просторі постійно працюють над інструментами, які допомагають приховати транзакції та додати чергові рівні анонімності.

Як я можу купити біткоїн?

Хоча нові біткоїни з'являються за допомогою майнінгу, а біткоїни, звичайно ж, (як і будь-які інші гроші) можуть прийматися під час торгівлі, ще один простий спосіб отримати біткоїни — це купити їх за фіатну валюту.

Біткоїн-біржі

Багато хто купує біткоїни через онлайн-біржі. Більшість біткоїн-бірж мають книгу замовлень, яка відповідає замовленням на купівлю та продаж. Це означає, що «ціна» біткоїну відносно фіатної валюти визначається користувачами біржі у вигляді попиту та пропозиції.

Купівля біткоїнів на біржі зазвичай потребує використання дебетової картки або прямого переказу на банківський рахунок. Більшість бірж потребує особистої інформації, щоб відповідати правилам боротьби з відмиванням грошей та правилам «знай свого клієнта» (KYC).

Позабіржова торгівля

Іншим поширеним підходом до покупки біткоїнів є використання позабіржового ринку (OTC). На відміну від біржі, позабіржовий ринок служить посередником, який здійснює Біткоїн-транзакції без книги ордерів, безпосередньо з'єднуючи ордери на купівлю та продаж.

Біткоїн-банкомати

Біткоїн-банкомати — це прилади, які нагадують традиційні банкомати, але підключають користувачів до інтернету і дозволяють купувати біткоїни за допомогою банківських карток або готівки. Деякі біткоїн-банкомати також дозволяють користувачам продавати біткоїни.

Особисті продажі

Звичайно, біткоїн можна купити особисто у його власників. У багатьох містах проводяться Біткоїн-зустрічі, де люди можуть продавати й купувати біткоїни. Існують також вебсайти, на яких покупці та продавці можуть знайти один одного, щоб особисто зустрітися для угоди.

Як зберігати біткоїни?

Біткоїни зберігаються на Біткоїн-адресах. Їх можна витратити за допомогою «закритих ключів»: унікальних цифр та букв, пов'язаних із цією адресою. Отже, власник закритого ключа є власником монет. Зберігання біткоїнів насправді означає зберігання приватних ключів. Технічно це можна зробити як завгодно: на USB-накопичувачі, на аркуші паперу або навіть спробувати запам'ятати (але це не рекомендується).

Ось деякі з найбільш поширених рішень для зберігання ваших біткоїнів, включаючи продукти:

Апаратні гаманці

Багато людей використовують апаратні гаманці для зберігання біткоїнів. Це фізичні пристрої, які шифрують ключі, необхідні для витрачання біткоїнів. Ці пристрої залишаються в автономному режимі, тому їх не можна зламати.

Програмні гаманці

Програмні гаманці — це частини програмного забезпечення, які ви завантажуєте та запускаєте на своєму комп'ютері або мобільному. Хоча програмні гаманці досить прості у використанні, вони також підключені до інтернету, що може зробити їх уразливими для просунутих хакерів. Однак, багато програмних гаманців можна використовувати в поєднанні з апаратними гаманцями для підвищення безпеки.

Паперові гаманці

Паперові гаманці — це фізичні аркуші паперу, які містять ключі вашої Біткоїн-адреси та відповідно біткоїни. Паперові гаманці — це надрукований закритий ключ, Біткоїн-адреса та QR-код. Головним недоліком паперового гаманця вважається те, що його можна використовувати тільки для зберігання біткоїнів; ви не можете їх витрачати. (Натомість вам потрібно буде вставити закритий ключ у програмний гаманець, після чого паперовий гаманець більше не можна використовувати).

Оскільки паперові гаманці насправді складно налаштувати, їх не рекомендують використовувати.

Чи можу я залишити біткоїни на біржі?

Більшість біткоїн-бирж мають вбудовані біткоїн-гаманці для введення та виведення активів. Коли користувач вносить біткоїни на гаманець біржі, то довіряє їй контроль над ними. Звичайно, це ризиковано.

Великі біржі можуть зберігати криптовалюту для мільйонів унікальних облікових записів та вживати заходів для безпеки цих коштів, щоб зберегти довіру своїх клієнтів. Але за минулі роки багато онлайн-бірж виявилися вразливими до зламів. Тоді як інші, менш авторитетні, втратили або навіть вкрали кошти користувачів.

Тому зберігання біткоїнів на біржі як основне сховище, як правило, не рекомендується.

Як зберегти свої біткоїни

Найкращий спосіб убезпечити біткоїни — вжити заходів для захисту ключів, які надають доступ до Біткоїн-адреси.

Але краще підібрати методи для безпечного зберігання біткоїнів індивідуально. Якщо ви з тих, хто постійно забуває паролі, втрачає телефони, можливо, вам найкраще підійде надійний гаманець. (Хоча це, звичайно, не ідеально для загальної безпеки.) Якщо ви технічно підковані й маєте справу з великими сумами, можете налаштувати мультипідпис з кількома гаманцями та зашифрованими резервними копіями, що розосереджені по різних місцях. Між цими двома крайнощами є безліч рішень.

Проте, як правило, рекомендується зберігати свої закриті ключі в таємниці й мати резервну копію (зазвичай вихідну фразу) в безпечному місці.

Як я можу використовувати біткоїни

Після того, як ви стали власником біткоїнів, виникає таке запитання: як саме їх використати? Немає конкретних вказівок щодо використання біткоїнів, але кількість варіантів постійно зростає.

Покупки за біткоїни

Список продавців та постачальників послуг, які приймають біткоїни, постійно зростає. Використовувати біткоїни у такому разі дуже просто. Наприклад, при оформленні замовлення достатньо вибрати опцію «Сплатити за допомогою BTC».

Навіть якщо роздрібні продавці або постачальники послуг не приймають біткоїни безпосередньо, ви можете використовувати біткоїни для покупки подарункової картки для цього продавця або постачальника послуг. Декілька вебсайтів з подарунковими картками приймають біткоїни в обмін на подарункові картки великих інтернет-магазинів та роздрібних продавців, таких як Amazon, Target та інших. (Це може бути доречно, якщо у вас немає банківського рахунку або є інша причина, з якої ви вважаєте за краще не продавати біткоїни за фіатну валюту).

Отримайте оплату у біткоїнах

Незалежно від того, чи продаєте ви фізичні товари або надаєте разові послуги, розрахунок біткоїнами має свої переваги.

Наприклад, Біткоїн не має меж і корисний для тих, хто живе в іншій частині світу. Це також ідеальне платіжне рішення для тих, хто живе в країнах, де фіатна валюта є особливо нестабільною або не викликає довіри.

Особи, зацікавлені в отриманні оплати в біткоїнах, можуть шукати позаштатну роботу на різних тематичних сайтах.

Компанії, зацікавлені у біткоїн-платежах, можуть користуватися послугами таких платіжних систем, як BitPay та BTCPay Server.

Біткоїн – гарна інвестиція?

Відповідь на питання про цінність біткоїна як інвестиції, швидше за все, відрізнятиметься залежно від того, кого запитувати.

Ті, хто бачить майбутнє без централізованого нагляду, дадуть позитивну відповідь. На їхню думку, біткоїн буде ще більш цінним у майбутньому.

А ті, хто цінують традиційну довіру, яку надають банки й державні установи, швидше за все, не підтримають біткоїн як інвестиції.

Розуміння того, наскільки «хорошими» будуть якісь інвестиції, зрештою є грою в «здогадайку». Проте є кілька перевірених та надійних способів визначити вартість активу. Один із найпростіших — розглядати біткоїн як інвестицію та звернути увагу на його зростання щодо долара США. Сьогодні біткоїн коштує десятки тисяч доларів. А тепер уявіть, що ви інвестували в біткоїн, коли його вартість була близько $150. Або, ще краще, — у 2009 році, коли він нічого не коштував відносно долара. Ймовірно, тоді ви б вважали біткоїн чудовою інвестицією.

Крім того, основна концепція Біткоїна полягає в тому, що колись буде лише 21 000 000 монет. І це означає, що він буде залишатися незмінно цінним чи збільшуватися у ціні проти інших валют, які друкуються нескінченно.

Інші причини, через які актив здається гарною інвестицією: стрімка популярність, мережеві ефекти, безпека, незмінність та статус першої цифрової валюти.

При цьому є один істотний момент, чому варто обмежити кількість біткоїнів у вашому інвестиційному портфелі.

Біткоїн відомий різкими стрибками ціни, високими піками та глибокими падіннями. Тому важко бути впевненим у цьому активі як у довгостроковому джерелі доходу, на який можна покластися. Прив'язувати кожну копійку до такого нестабільного активу необачно. Хороше правило, якому варто слідувати — ніколи не інвестувати більше, ніж готові втратити.

Порівняння Біткоїна та традиційних активів

Багатьом людям, які накопичують біткоїни, не потрібно нічого «робити» з ними, окрім як продовжувати зберігати (або «ходлити», від англ. hodl) як довгострокові інвестиції або заощадження. Ціна біткоїна щодо фіатної валюти була дуже волатильною, але з роками вона має тенденцію до зростання. Деякі користувачі також описують Біткоїн як цифровий засіб заощадження, порівнюючи його із цифровою версією золота.

Біткоїн — одна з найунікальніших технологій, що з'явилася в епоху інтернету. Деякі вважають, що це найважливіший винахід з часів сільського господарства, тоді як інші вважають, що це просто розрекламований фінансовий актив. Але є деякі явні переваги, які Біткоїн має як актив у порівнянні з іншими у традиційній економічній системі.

Біткоїн стійкий до інфляції. За задумом буде лише 21 мільйон біткоїнів. Там, де вартість фіатних валют роздмухується і маніпулюється центральними та комерційними банками, графік емісії біткоїнів передбачуваний та обмежений. Ось чому деякі люди вважають його гарним заощадженням — «цифровим золотом».

Біткоїн також дуже стійкий до цензури та його важко конфіскувати. У той час як влада може позбавити людей їхніх банківських рахунків, забрати їх традиційні активи, набагато складніше завадити людині використовувати біткоїн.

Це також означає, що, в порівнянні з фіатними валютами, біткоїн набагато простіше перевести через кордон. Наприклад, пересилати долари, євро чи єни між країнами може бути складно, повільно та дорого. А ось біткоїн можна безперешкодно переказати та відправляти по всьому світу, незалежно від географічного місця людини.

Транзакції підключаються до Біткоїн-адреси користувача, який зберігається в його головному реєстрі, — блокчейні. Якщо ця адреса пов'язана із реальною особистістю, транзакції можна відстежити; якщо це не так — то неможливо. Ця відносна анонімність робить платформу привабливою для таких речей, як купівлі інкогніто через інтернет.

Ключовий компонент блокчейну Біткоїну — це відкритий розподілений реєстр. Завдяки цьому транзакції у блокчейні перевіряються консенсусом кожного учасника, забезпечують довіру та безпеку без стороннього нагляду.

Біткоїн важко використовувати як інвестиційний або ощадний актив через його відносну новизну в нашій фінансовій системі. Фінансові правила, що стосуються біткоїна та інших цифрових валют, постійно розвиваються. Тому отримати розумну пораду про те, як ними керувати, інтегрувати їх у свій фінансовий портфель і сплачувати з них податки може бути складно.

Чи законний Біткоїн?

У технічному сенсі біткоїн можна використовувати скрізь, де є доступ до його мережі (по суті, скрізь, де є доступ до інтернету). Владі буде важко заборонити своїм громадянам робити це. Проте уряд може оголосити використання біткоїнів незаконним, і деякі з них так і зробили.

Кілька країн, на кшталт Еквадору, вважають біткоїн повністю нелегальним. Деякі інші, наприклад, Китай, ввели різні обмеження на використання біткоїнів та інших криптовалют. Вони дозволяють їх використовувати лише для певних цілей. Проте багато інших країн провели реформи, які вказують на те, що біткоїн — у рамках закону. Є й ті держави, які не мають офіційної позиції щодо біткоїнів.

Загалом, у більшості країн світу фізичним особам дозволено відправляти, отримувати, майнити й взагалі використовувати біткоїни.

І користувачі біткоїнів, і правоохоронні органи можуть використовувати оглядачі блоків для дослідження транзакцій біткоїнів. Біткоїн не є повністю анонімним чи приватним.

З якими перешкодами стикається Біткоїн?

Попри те, що біткоїни стають дедалі полярнішими, досі не так багато місць, де їх можна витратити. Крім того, в біткоїнах зазвичай неможливо сплатити податки чи рахунки.

Таким чином, замість того, щоб платити біткоїнами безпосередньо, багато користувачів, як і раніше, переводять їх у фіат й оплачують свої рахунки.

Вартість біткоїна постійно змінюється протягом багатьох років. Більшість (хоч і не всі) фіатних валют мають відносно стабільну купівельну спроможність із часом. У той час як біткоїн втрачав більш ніж половину своєї купівельної спроможності протягом кількох місяців. З іншого боку, вартість біткоїна також безперервно зростає.

У порівнянні з більшістю банківських рахунків та платіжних систем, використовувати Біткоїн досить складно. Якщо конкретніше, то його складно убезпечити. При втраті особистих ключів їх неможливо відновити. Немає служби підтримки, куди можна зателефонувати та повернути гроші.

У більшості випадкових розмов можна почути, що біткоїн — це цифрова валюта. Але його повноцінне використання потребує більш ретельного навчання.

Чи може Біткоїн масштабуватися?

Суперечки про те, чи зможе Біткоїн масштабуватися на шляху до масового застосування, тривають вже дуже довго. Розберімось з цим!

Головна мета Біткоїн-протоколу — безпека всіх транзакцій. Це запобігає подвійному витрачанню однієї й тієї ж монети та робить неймовірно важким скасування транзакції через витрати енергії на перевірку цих транзакцій. Також випускається лише певна кількість біткоїнів — робиться це дуже повільно. Біткоїн має бути простим у використанні, але дуже безпечним на практиці. Коли всі ці цілі будуть досягнуті, він зрештою набуде показників, як у засобу заощадження. Це і є головна мета чого прагне Біткоїн.

Біткоїн — це низькорівневий протокол, який можна використовувати у поєднанні з іншими протоколами. Можливості масштабування в Біткоїні полягають у додаткових рівнях протоколу, які будуть побудовані над ним, таких як Lightning Network. Саме інші протоколи допоможуть вирішити багато проблем масштабування Біткоїна без необхідності змінювати його поточне програмне забезпечення. Ідея, у міру того, як Біткоїн почав рости, полягає в тому, що над ним будуть будуватися шари.

Що таке форки Біткоїна?

Слово «форк» дещо збиває з пантелику, тому що існують різні види «форків», які можуть мати різні сенси.

Форк вихідного коду

Форк вихідного коду — це копія коду для реалізації програмного забезпечення. Цей форк зазвичай змінює вихідний код. У контексті Біткоїна такі форки можуть бути повністю сумісні з Біткоїн-протоколом. Вони можуть викликати форк блокчейна або створити нову криптовалюту.

Форк блокчейну

Форк блокчейну відбувається, коли блокчейн розгалужується на дві версії історії транзакцій. Це може статися з низки причин, може бути очікуваним чи несподіваним. Також, залежно від обставин, це може призвести до низки результатів, починаючи від одного втраченого блоку і закінчуючи абсолютно новою криптовалютою.

Хардфорк

Хардфорк — це тип оновлення протоколу, який послаблює або видаляє деякі правила. Якщо всі користувачі оновлюються, хардфорк не викликає форк блокчейну. Деякі стверджують, що, особливо в контексті Біткоїна, якщо всі користувачі не оновляться, «оновлений» протокол взагалі не слід називати хардфорком, адже це вже нова криптовалюта або форккоїн.

Софтфорк

Софтфорк — це тип оновлення протоколу, який посилює або додає нові правила. Модернізація софтфорку може призвести до розгалуження блокчейну, але застосування більшої частини хеш-потужності гарантує можливу збіжність на одній історії транзакцій. Софтфорк, активований майнером (MASF), запускається хеш-потужністю, а софтфорк, активований користувачем (UASF), активується користувачами.

Сірі зони

Хоча окремі терміни здаються досить зрозумілими, цілісна картинка такого поняття як «Біткоїн» може бути складнішою, ніж здається на перший погляд. Різниця між хардфорком та софтфорком не завжди очевидна, а іноді навіть незрозуміло, що взагалі слід вважати апгрейдом протоколу. Є низка випадків, коли експерти досі розходяться у думках щодо того, як слід кваліфікувати ті чи інші події. На додачу до цього в історії ще були політично мотивовані спроби переписати історію завантажень.

Що таке «Пропозиція поліпшення Біткоїна» (BIP)?

Пропозиції щодо покращення Біткоїна, або BIP, — це стандарти, відповідно до яких рекомендуються зміни в Біткоїн-протоколі. Вони можуть включати дуже значні зміни протоколу, зокрема оновлення, що вимагають софтфорків або хардфорків, або зміни в реалізації програмного забезпечення або самого процесу BIP.

BIP були введені раннім розробником Біткоїна Аміром Таакі, спочатку заснованим на процесі, що використовується для поліпшення мови програмування Python. Таакі представив перший BIP у 2011 році.

Другий рівень Біткоїна

Періоди дуже високої мережевої активності в Біткоїні не дозволяють використовувати біткоїни на практиці. Наприклад, для покупки кави через високі комісії за транзакції. Розв'язання цієї проблеми прийшло у вигляді технологій другого шару, таких як Lightning. Lightning — це рівень, побудований над Біткоїном, який дозволяє здійснювати майже миттєві мікроплатежі, проводячи транзакції поза мережею.

Як рішення для масштабування другого рівня біткоїна, Lightning є комп'ютерним кодом, який дає математичну гарантію отримання засобів для здійснення транзакції. Lightning Network, мабуть, найбільш перспективна (але не єдина) технологія другого рівня, яка зробить це можливим. Так може з'явитися більше варіантів використання біткоїна, про які ви, можливо, навіть не здогадувалися.

Lightning Network — це рішення для масштабування, яке допомагає зменшити комісію мережі за невеликі або часті транзакції.

Що таке Lightning Network?

Lightning Network, можливо, є найпопулярнішим і добре розробленим протоколом «другого рівня» для Біткоїна. Він призначений для швидших, дешевих та конфіденційних платежів. По суті, Lighting Network існує над Біткоїном, створюючи канали для платежів, які не реєструються в блокчейні (і, таким чином, можуть бути оброблені набагато швидше і з меншими комісіями).

Фінансування цих каналів або закриття транзакцій у них вимагає запису в блокчейні, що дозволяє використовувати надійний захист мережі від подвійних витрат.

Квантовий комп’ютер як загроза Біткоїну

Концепція квантового комп'ютера з'явилася у 1980-х роках. А останніми роками вже з'явилися квантові комп'ютери, які можуть вирішувати завдання, недоступні для стандартних комп'ютерів. Дехто припускає, що квантовий комп'ютер може зламати криптографію з відкритим ключем або іншим чином змінити динаміку обчислень, так що Біткоїн більше не зможе функціонувати за звичним алгоритмом.

Утім квантові обчислення ще недостатньо розвинені, щоби протестувати технологію. Але схоже на те, що Біткоїн можна буде адаптувати для ефективного існування разом із потужнішими квантовими комп'ютерами, якщо доведеться.

Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами У міру того, як Біткоїн стає все більш інтегрованим у повсякденне життя, ознайомтеся з деякими простими порадами, які допоможуть зберегти ваш біткоїн під час подорожей. Unchained Capital 18 травня 2024
Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Як використовувати мультипідпис, щоб усунути окремі точки відмови та підвищити безпеку ваших біткоїн-активів. Unchained Capital 05 травня 2024
Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Отримавши важко зароблену винагороду за видобуток біткоїна, майнери повинні вирішити, як зберігати свої прибутки. Це докладний посібник із самостійного зберігання для тих, хто забезпечує роботу мережі Біткоїна. Unchained Capital 28 квітня 2024