Oslo Freedom Forum 2024: Біткоїн – інструмент свободи

Oslo Freedom Forum 2024: Біткоїн – інструмент свободи

3-5 червня в Осло (Норвегія) відбувся вже традиційний форум, присвячений просуванню ідей свободи та демократії у світі. Біткоїн відіграє все більшу роль у цьому процесі.

Соціальні меседжі

Форум в Осло у черговий раз нагадав про те, що у світі існує чимало репресивних режимів, які продовжують порушувати базові права людей та створювати безпрецедентні соціальні, економічні й фінансові проблеми.

Зокрема на форумі виступив Себастьян Лай, син відомого медіапідприємця і захисника свободи слова Джиммі Лая, ув'язненого в Гонконзі. Себастьян Лай очолює міжнародну кампанію за звільнення свого батька. Його послання було присвячено боротьбі за свободу слова в Гонконзі та наслідкам пекінського закону про національну безпеку для громадянських свобод і прав людини.

Венесуельська правозахисниця Ольга Гонсалес розповіла, що стала активісткою після того, як її чоловіка вбили венесуельські сили безпеки під час мирного протесту проти режиму Ніколаса Мадуро. Вона заснувала Комітет венесуельських жертв і Фонд Леонардо Гонсалеса Баррето, щоб сприяти захисту прав людини у Венесуелі. У своєму посланні вона підкреслила важливість правосуддя і підтримки жертв державного насильства та боротьби з авторитаризмом у Венесуелі.

Співзасновник і тимчасовий лідер Партії національного порятунку Камбоджі Сем Рейнсі розповів про боротьбу проти багаторічного правління Хун Сена в Камбоджі. У вимушеному вигнанні Рейнсі продовжує відстоювати демократію та права людини у Камбоджі. У своєму виступі він проаналізував виклики, з якими стикаються опозиційні партії в авторитарних режимах, та критичну потребу в міжнародній підтримці демократичних рухів.

Хоча всі теми, що розглядалися були надзвичайно серйозними, було місце й для цікавих й несподіваних фактів. Так, директор зі стратегічного розвитку Human Rights Foundation Алекс Гладштейн розповів у вступному слові, що гості форуму можуть пригоститися шоколадом, який виготовлено за допомогою енергії ASIC-майнерів, що працюють у Конго. Раніше какао-боби висушували просто неба, але використання надлишкового тепла майнінгу дозволило прискорити та оптимізувати цей процес.

Насправді Біткоїну було присвячено чимало виступів та панелей. Розглянемо основні з них детальніше.

Фінансова свобода

Значну увагу учасників форуму привернула панельна дискусія за участю СЕО компанії Strike Джека Маллерса, автора книг про Біткоїн Джеффа Бута та філософа Троя Кросса. Експерти розглянули сутність фінансової свободи у сучасному світі та проаналізували роль Біткоїна у її просуванні. Джефф Бут зазначив, що більшу частину світової історії люди не могли й мріяти про можливість ефективного протистояння репресіям. Проте поява таких технологій свободи, як Біткоїн, дарує людям надію.

Експерти зазначили, що вимір інфляції не повною мірою відображає реальні втрати купівельної спроможності грошей порівняно з вільним ринком. Річ у тім, що у вільній економіці має спостерігатися дефляція, й реальні заощадження мають зростати, а не падати. Тож люди насправді втрачають процент інфляції фіата плюс неотриманий процент дефляції на вільному ринку. До того ж лише біткоїн із сучасних форм грошей дозволяє повернутися до дефляційної моделі економіки.

Джек Маллерс зазначив, що він залишається вкрай оптимістичним щодо довгострокового потенціалу Біткоїна змінити світ на краще. І головною причиною цього є теорія ігор. Хоча більшість урядів та корпорацій не розділяють фундаментальні принципи біткоїнерів, вони все ж повинні враховувати вплив найтвердіших грошей в історії людства. А бажання випередити конкурентів спонукатиме їх до прийняття й накопичення BTC у мінімальні терміни й максимальних обсягах.

Lightning Network та країни, що розвиваються

Гендиректорка та співзасновниця компанії Lightning Labs Елізабет Старк презентувала доповідь «Розширення можливостей світу за допомогою Lightning». Менеджерка підкреслила, що Lightning Network може надати фінансові послуги мільярдам людей по всьому світу, які в цей час не мають доступу до банківських послуг або мають недостатній рівень обслуговування. Використовуючи Біткоїн та Lightning Network, люди у країнах, що розвиваються, можуть отримати доступ до безпечної та ефективної фінансової системи, не потребуючи традиційної банківської інфраструктури.

Елізабет Старк обговорила технічні аспекти Lightning Network, підкресливши її здатність обробляти мільйони транзакцій на секунду, що значно перевищує можливості традиційних платіжних систем. Така масштабованість має вирішальне значення для глобального впровадження і повсякденного використання BTC, роблячи мікротранзакції можливими й доступними.

Oslo Freedom Forum 2024: Біткоїн – інструмент свободи
Виступ Елізабет Старк щодо переваг Lightning Network. Джерело: соцмережа Х.

Lightning Network мінімізує комісії за транзакції, що робить її ідеальним рішенням для невеликих платежів і людей з невеликим доходом. До того ж такі транзакції більш конфіденційні у порівнянні з традиційними переказами, що забезпечує захист від цензури з боку авторитарних режимів. Спікерка поділилася також реальними застосуваннями Lightning Network: від надання можливості малому бізнесу процвітати на ринках, що розвиваються, до гуманітарної допомоги.

Відкритий протокол та свобода

Справжньою родзинкою форуму стало інтерв’ю гендиректора компанії Block Джека Дорсі за участі аналітикині Лін Олден. Цього разу Джек Дорсі (який, до речі, був у своїй знаменитій футболці з надписом «Satoshi») розповів про значення проєктів з відкритим програмним кодом у сучасному світі. Топменеджер вважає, що участь спільноти у таких ініціативах забезпечує їх сталий розвиток, а також перешкоджає монополіям великих корпорацій.

Джек Дорсі згадав про свій час роботи у Twitter. З одного боку, компанія досягла чималого успіху та надала майданчик для спілкування людям з усього світу. З комерційної точки зору, все також було дуже вдало, особливо після виходу на біржу. Але з іншого боку, Twitter постійно зазнавав тиску різних урядів (РФ, Китаю, Індії тощо) щодо цензурування певного контенту. Навіть попри те, що користувачі могли обійти обмеження за допомогою VPN, Джек Дорсі був незадоволений таким станом справ.

Насамкінець гендиректор Block розповів про своє нове захоплення децентралізованою соцмережею Nostr. Коли він вивчив її програмний код на GitHub, він відразу зрозумів, що це саме те, що він шукав. Повністю децентралізована мережа з можливістю використовувати будь-який клієнт та відсутності цензури чи нав’язливих алгоритмів – ідеальне поєднання для всіх, хто цінує свободу. Тому Джек Дорсі продовжує підтримувати Nostr як фінансово, так і репутаційно.

Підсумки

Хоча Oslo Freedom Forum присвячений захисту прав людей, Біткоїн посідає на ньому дедалі важливіше місце. І це невипадково, адже, як зазначила аналітикиня Лін Олден, без фінансової свободи всі інші її форми неможливі. Значення Біткоїна як грошей і технології особливо велике в умовах авторитарних і репресивних режимів, що прагнуть встановити цензуру й обмежити вільну взаємодію між громадянами.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024