Baltic Honeybadger-2023: якою була Біткоїн-конференція у Ризі

Baltic Honeybadger-2023: якою була Біткоїн-конференція у Ризі

У Ризі відбулася одна з найбільших у Європі Біткоїн-конференцій – Baltic Honeybadger. Розповідаємо про найбільш яскравих спікерів івенту, які поділилися своїми знаннями про Біткоїн та розповіли про останні тренди в індустрії.

Макрофінансовий аналіз від Ділана ЛеКлера

Одним з перших, хто виступив на конференції, був провідний аналітик Bitcoin Magazine Ділан ЛеКлер. Він спростував чимало міфів про Біткоїн, що розповсюджуються в популярних ЗМІ, а також оцінив останні макроекономічні та фінансові події. Зокрема він продемонстрував, що ціна реалізації біткоїна стало зростає, що більш точно відображає еволюцію Біткоїн-екосистеми та тенденцію до збільшення його капіталізації у довгостроковому періоді. Він підкреслив, що доречно аналізувати показники за межами фіатного курсу BTC для кращого розуміння ситуації.

Baltic Honeybadger-2023: якою була Біткоїн-конференція у Ризі
Виступ Ділана ЛеКлера. Джерело: Glassnode.

Окрім халвінгу, значний вплив на динаміку вартості біткоїна здійснюють зміни в обсягу грошової маси (особливо М2). Періоди найбільш активного розширення пропозиції грошей збігаються з останніми фазами бичачого ринку. Через те, що фіатна система фундаментально нестабільна за своєю суттю, ця тенденція триватиме й у майбутньому. Щобільше, вона лише посилюватиметься через постійне накопичення додаткових державних боргів.

Ділан ЛеКлер вважає, що запуск біткоїн-ETF є закономірним етапом на шляху розвитку Біткоїн-екосистеми. Таким чином інституційні та біржові інвестори отримають доступ до фінансових інструментів на основі біткоїна. Проте звичайним власникам монет доцільно зберігати біткоїни у некастодіальних гаманцях та уникати посередників (що було очевидно й цього циклу у випадках з FTX, Celsius, Voyager Digital тощо). Але в будь-якому разі використання біткоїна як резервного активу призводитиме до його ширшого використання на всіх рівнях та прискорення гіпербіткоїнізації у найближчі роки.

Заглиблення у кролячу нору від Джакомо Зукко

Джакомо Зукко зробив доповідь на досить незвичну тему. Він проаналізував популярні меми серед біткоїнерів у Nostr та Х (Twitter), що присвячені так званому «середньому розуму» (midwit). Такі меми присвячені тому, що з багатьох питань позиції людей з низьким та дуже високим IQ збігаються. Натомість більшість населення із середнім IQ сповідує протилежну (і, як правило, некоректну) точку зору. Джакомо Зукко вважає, що такий принцип спостерігається у багатьох важливих Біткоїн-питаннях: від Ordinals до драйвчейнів.

Baltic Honeybadger-2023: якою була Біткоїн-конференція у Ризі
Виступ Джакомо Зукко. Джерело: Baltic Honeybadger.

Проте коректніше звертати увагу не на IQ (який є досить необ’єктивним показником), а скоріше на професіоналізм та власну компетенцію у тому чи іншому питанні. Головний практичний висновок полягає у тому, що зі здобуттям знань та практичних навичок зміна власної позиції з тих чи інших питань відбувається нелінійно. Зокрема людина може зайняти протилежну позицію, а вже згодом повернутися до своєї стартової позиції, але вже на іншому рівні розуміння.

Спікер навів декілька прикладів таких тверджень:

1. Все, що не є Біткоїном, – це скам.

2. Кожна спроба змінити Біткоїн – це скам.

3. Кожна спроба змусити людей витрачати біткоїни – це скам.

4. Ми не маємо бути привітними до скамерів.

Значна кількість початківців може погодитися з цими принципами та слідувати їм. Але на певному етапі вони можуть здатися некоректними, і біткоїнер (який вже вважатиме себе експертом, але насправді це ще не так) почне їх критикувати. Але згодом він зрозуміє ще більше деталей та погодиться, що ці принципи досить точно відображають дійсність. Тож головне – не зупинятися у своєму розвитку, а постійно заглиблюватися у кролячу нору Біткоїна та дізнаватися й застосовувати на практиці щось нове.

Стан майнінгу та Адам Бек

Дуже цікава панель відбулася за участю автора подкастів Стефана Лівери, гендиректора Blockstream Адама Бека та інших експертів у сфері майнінгу. Адам Бек розповів про останні технічні тренди у цій сфері. Зокрема наразі активно обговорюється активне застосування протоколів (на зразок Stratum), що дозволять індивідуальним майнерам (а не пулам, як зараз) приймати рішення щодо включення певної транзакції у блок. У такий спосіб можна буде досягти значно більшої децентралізації.

Baltic Honeybadger-2023: якою була Біткоїн-конференція у Ризі
Майнінгова панель. Джерело: Baltic Honeybadger.

Загалом тенденція до більшої децентралізації стає тим більш важливою через те, що два найбільших пули (Foundry USA та AntPool) зараз контролюють понад 50% загального хешрейту. Втім це не несе практичних ризиків тому, що вони належать до різних юрисдикцій, а члени пулів можуть змінити свою приналежність фактично будь-якої миті. Проте більшість біткоїнерів все ж надавала б перевагу більш рівномірному розподілу ринкової ваги серед майнерів.

Стосовно економічних аспектів, то Адам Бек стверджує, що ситуація поступово покращується. Зокрема курс біткоїна від початку року приблизно на 20% випереджає зростання хешрейту та складності майнінгу. Але, звичайно, до надвисоких прибутків 2021 року ще далеко. У будь-якому разі експерти погоджуються, що хешрейт лише зростатиме. Навіть такі серйозні обмеження, як заборона майнінгу в Китаї у 2021 році, призвели лише до короткострокової корекції хешрейту і зміни локації великої кількості майнерів. А технологічні інновації у сфері виробництва «асіків» лише сприяють більшій енергоефективності видобутку монет.

Що у підсумку

Щорічна конференція Baltic Honebadger-2023 залишається яскравою подією у Біткоїн-індустрії. Цього разу на ній вперше було відразу три сцени. Щоправда, одна з них (сцена шифропанків) була повністю закритою, і будь-який запис чи фільмування там були заборонені. Аудиторія у Ризі та онлайн-глядачі по всьому світу мали змогу ознайомитися з головними питаннями, що цікавлять біткоїнерів, зокрема почути про Lightning Network, зануритися у ситуацію з біткоїн-ETF, відчути регуляторний вплив на індустрію та ще багато чого цікавого.

Борис Джонсон відмовився від інтерв'ю з Такером Карлсоном Борис Джонсон відмовився від інтерв'ю з Такером Карлсоном Колишній британський прем'єр відмовився говорити зі скандальним журналістом після новин про смерть російського опозиціонера Олексія Навального. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Стартап Citrea залучив $2,7 млн на масштабування Біткоїна Стартап Citrea залучив $2,7 млн на масштабування Біткоїна Проєкт створює роллапи з нульовим розголошенням, які допомагають збільшити пропускну здатність блокчейну. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Подальшому зростанню BTC заважає фіксація прибутку Подальшому зростанню BTC заважає фіксація прибутку Довгострокові власники продали частину монет після перевищення цінового рівня у $50 000. Дмитро Харьков 22 лютого 2024