У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє

У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє

Створення систем на основі Біткоїна вимагає ретельного проєктування та роботи. Ці аспекти не повинні відходити на другий план щодо маркетингу та продажів.

Біткоїн за всіма параметрами все ще молодий протокол. Ці молоді роки, мабуть, є більш формотворчими, ніж будь-який інший період у його короткій історії, і ставки досить високі для новаторського проєкту з менш ніж двома десятиліттями тестувань і розвитку. Спостерігаючи за тим, як нові інвестори, розробники, користувачі та маркетологи приєднуються до Біткоїна протягом останніх 18 місяців, фундаментальні причини, через які так званий Біткоїн-ренесанс має значення, схоже, відходять на другий план.

За цей час мені поставили незліченну кількість питань на кшталт: «Що ви думаєте про цей новий другий рівень?» та «Чи буде цей новий другий рівень працювати?» Майже у кожному випадку моя відповідь була: «Я не знаю». Будувати на Біткоїні складно, і багато хто не знає, як це зробити. Важко дізнатися, що саме хтось розробляє, не кажучи вже про те, чи працюватиме це, якщо розробник сам достеменно не знає, що він робить. Але ця реальність, звичайно, не завадила засновникам та інвесторам намагатися отримати прибуток.

Якщо коротко, ця нова ера активності в Біткоїні багато в чому визначається маркетингом, а не реальними інноваціями.

Спершу інженерія, потім маркетинг

Моя професійна освіта пов'язана з математикою та криптографією, а не з маркетингом. Я розумію важливість розвитку сильного бренду для успішного продукту чи протоколу, але одного маркетингу у кращому разі недостатньо, а в гіршому – це дуже небезпечно. Інноваційним ідеям потрібна міцна основа. Останній допис Сатоші на форумі починався зі слів, на які повинен звернути увагу кожен розробник Біткоїна: «Попереду ще багато роботи [...]» Біткоїн-проєкти, які підтримуються маркетингом, приречені на провал і не принесуть користі своїм користувачам, інвесторам та спільноті в цілому.

Однією з ознак цієї динаміки є проста відсутність White Paper. Хоча ці документи найчастіше нудні та здаються більшості людей необов'язковими, вони є інструментом максимально ясного пояснення нових ідей, вони викликають критику, наслідування і фактичне впровадження. Але добре написані White Paper, схоже, є другорядними для більшості цих нових проєктів, які стверджують, що займаються розробкою на Біткоїні. Натомість ландшафт галузі став визначатися маркетинговими матеріалами.

Ознаки таких проєктів легко виявити. Часто використовуються такі риторики, як «на основі Біткоїна», «узгоджений з Біткоїном» або «змішаний з Біткоїном». У багатьох випадках ці фрази використовуються для того, щоб приховати той факт, що ці протоколи насправді не ґрунтуються на Біткоїні. В інших випадках цей маркетинговий хід використовується, щоб відвернути увагу від того, що ніхто – навіть засновники – не знають, що вони створюють, але хочуть використати бренд Біткоїна.

Коли я дивлюся на цю сумну реальність, на думку спадає принцип зі світу криптографії під назвою «безпека через неясність». Це означає, що ніхто не знає, як працює певна річ, тому вона справді може бути безпечною. Для ясності: це не те, чого повинна прагнути серйозна команда інженерів.

На момент публікації ми в Botanix Labs розробляємо рівень, еквівалентний EVM, з тестовою мережею, яка працює на Біткоїні. Замість того, щоб запускати новий токен та ганятися за лістингами на біржі, ми зосереджені на створенні простого та безпечного протоколу. Замість того, щоб грати в маркетингові ігри, ми зосереджені на створенні екосистеми самостійних програм, які люди захочуть використовувати.

Ми почали розробляти концепцію Spiderchain наприкінці 2022 року.

Ми запустили тестову мережу у листопаді 2023 року.

Цього літа ми плануємо запустити першу версію основної мережі.

Ми вважаємо, що розробка на основі Біткоїна – найкращий спосіб допомогти Біткоїну досягти успіху.

Ми – сторожі

Вивчення нових Біткоїн-проєктів – це заняття, доступне не тільки найдосвідченішим розробникам програмного забезпечення та криптографам. Будь-хто, хто використовує Біткоїн, може і повинен ставити прості питання, наприклад:

– «Хто володіє ключами?»

– «Ця атака Сівілли небезпечна?»

– «Чи можуть оператори здійснити атаку із захопленням заручників?»

– «Які ваші елементарні заходи безпеки?»

На всі ці питання повинні бути надані відповіді простою мовою в офіційному документі. Будь-який проєкт без чіткого дизайну, без чітко документованих ризиків безпеки та без чітко сформульованого аналізу його недоліків та цілей становлять проблему. На жаль, це, схоже, швидко стало нормою другого рівня Біткоїна. У Botanix Labs ми ретельно формулюємо структуру нашого протоколу, вектори атак та багато іншого в нашому технічному документі, доступному на нашій домашній сторінці.

Кіберпанки пишуть код. Але нові Біткоїн-протоколи другого рівня (багато з яких не заслуговують на цю назву) забули цю просту істину. На регуляторів та аудиторів не слід покладатися у виправленні цієї ситуації. Ми, Біткоїн-спільнота, повинні залишатися зосередженими на довгостроковій місії та ігнорувати короткострокові схеми.

Те, що хтось створює, має більше значення, ніж те, як він це продає. І для будь-якого серйозного проєкту на Біткоїні маркетинг ніколи не буде важливішим, ніж безпека. Нормалізація цього принципу в Біткоїн-індустрії – це обов'язок кожного її учасника.

Боротьба з фіатом

Біткоїн – це рух, а не захоплення грошей. І я вважаю, що ми можемо і повинні домогтися більшого, ніж ідеї та проєкти, які пропонуються ринку в ході Біткоїн-ренесансу. Не треба мовчати та приймати таку поведінку. Не слід чекати, що ринок сам усуне цих зловмисних гравців.

Ми ведемо боротьбу з фіатним режимом, який відчайдушно потребує того, щоб ми зазнали невдачі в побудові децентралізованої фінансової системи, яка не потребує дозволів та яка століттями працювала б на Біткоїні. Але більшість нових проєктів під брендом Біткоїна не думають про майбутнє більш ніж через 12 місяців.

Як це покращує світ чи сприяє досягненню нашої спільної місії?

Сатоші Накамото залишив світ Біткоїна, написавши: «Я перемикнувся на інші речі. [Біткоїн] у надійних руках». Він говорив про наші руки, і кожен, кого хвилює майбутнє грошей, повинен докласти зусиль для підтримки їх у найкращому стані.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024