Другий термін Наїба Букеле: як зміниться життя Сальвадору

Другий термін Наїба Букеле: як зміниться життя Сальвадору

Сальвадор став відомим на весь світ завдяки систематичному використанню біткоїна на найвищому рівні. Але що несе для країни другий термін президентства Наїба Букеле?

Біткоїн-здобутки першого терміну

На президентських виборах 2024 року Наїб Букеле здобув впевнену перемогу в усіх регіонах країни. Загальний рівень його підтримки досяг 84,65%. Інавгурація президента на другий термін відбулася 1 червня. Звичайно, різні громадяни орієнтувалися на власні критерії вибору, але Біткоїн-стратегія завжди посідала помітне місце у кампанії Наїба Букеле.

Які ж основні Біткоїн-досягнення першого терміну можна відзначити? По-перше, Сальвадор став першою країною у світі, яка визнала біткоїн законним платіжним засобом, тобто надала йому найвищий з можливих правових статусів. Це визнання трапилося восени 2021 року, коли актив торгувався близько до свого історичного максимуму. Проте країна за ініціативи саме президента Наїба Букеле не відмовилася від своєї стратегії навіть під час тривалого ведмежого ринку 2022 року.

По-друге, уряд країни не просто проголосив підтримку біткоїну, а й перейшов до планомірного накопичення активу в межах своїх фінансових можливостей. Спочатку купівля монет відбувалася час від часу, але від листопада 2022 року уряд купує 1 BTC кожного дня. Наїб Букеле зазначив, що Сальвадор продовжуватиме дотримуватися цієї стратегії до того моменту, доки біткоїн не стане настільки дорогим, що наявних фіатних резервів стане недостатньо для щоденної купівлі 1 BTC. Станом на початок червня 2024 року державні резерви країни перевищили 5771 BTC.

Другий термін Наїба Букеле: як зміниться життя Сальвадору
Біткоїн-резерви Сальвадору. Джерело: Bitcoin Office.

По-третє, Сальвадор стійко протистояв негативному впливу Міжнародного валютного фонду (МВФ) та Світового банку, які неодноразово критикували Біткоїн-стратегію президента Наїба Букеле. Для порівняння: Центральноафриканська Республіка (яка стала другою країною після Сальвадору й також визнала BTC законним платіжним засобом) не витримала цей тиск і скасувала офіційний статус активу через побоювання щодо відмови у доступу до кредитних коштів МВФ.

Насамкінець Сальвадор розвиває комплексну екосистему навколо Біткоїна. Вона включає освітні ініціативи (у тому числі в школах і вищих навчальних закладах), майнінг на енергії вулканів, випуск облігацій на основі біткоїна, проведення Біткоїн-івентів із залученням провідних експертів зі всього світу тощо.

Нові пріоритети

Радник президента Сальвадору Макс Кайзер оприлюднив низку прогнозів щодо подальшої еволюції Біткоїн-стратегії у країні. За його словами, багатство Сальвадору будуть контролювати звичайні люди, які будуть використовувати повні ноди. Зокрема, він посилається на освітню ініціативу Node Nation, що реалізується у низці закладів Сальвадору. Там студентів та всіх охочих навчають практичним навичкам щодо запуску й використання повної Біткоїн-ноди.

Макс Кайзер стверджує, що президент Наїб Букеле буде пропонувати людям різні ідеї, й вони самі будуть вирішувати, що саме підтримувати через краудфандинг. Таким чином суспільний договір між владою та суспільством має вийти на новий рівень. До того ж як уряд, так і звичайні громадяни використовуватимуть біткоїн як головний засіб заощадження.

Макс Кайзер також прогнозує, що Сальвадор уже незабаром перейде на циркулярну Біткоїн-економіку. Така система передбачає, що купівля товарів та послуг, а також усі інші фінансові операції відбуватимуться без участі фіата. Звичайно, складно уявити, що Сальвадору вдасться повністю відмовитися від доларів США найближчими роками, але обсяги використання біткоїна та Lightning Network насправді можуть значно зрости. Щобільше, всі верстви населення мають значно виграти від використання твердих і неінфляційних грошей.

Макроекономічні прогнози

Радник президента також зробив декілька глобальних прогнозів. Зокрема він передбачає, що Сальвадору вдасться позбутися державного боргу. На наш погляд, такі припущення безпідставні, адже державний борг країни продовжує зростати за президентства Наїба Букеле. Скоріш за все, тренд до помірного збільшення боргу буде спостерігатися й у наступні роки.

Другий термін Наїба Букеле: як зміниться життя Сальвадору
Динаміка державного боргу Сальвадору та прогноз на найближчі роки. Джерело: Statista.

Проте повне погашення державного боргу не є самоціллю для більшості урядів, у тому числі й для Сальвадору. А продавати біткоїни для цієї цілі взагалі було б помилкою. Важливо просто контролювати обсяги боргу й державного дефіциту. Іронічно, але протистояння з МВФ лише гратиме на користь Сальвадору, адже уряд не використовуватиме зовнішнє позикове фінансування.

Макс Кайзер також очікує на значний успіх геотермальних ініціатив уряду в контексті майнінгу біткоїнів. «Сальвадор забезпечить 10% світового хешрейту Біткоїна, використовуючи геотермальну енергію вулканів», – стверджує радник президента.

Цей прогноз також виглядає занадто оптимістичним, адже наразі лише три країни світу генерують такі обсяги хешрейту. Сальвадору буде потрібно обійти за цим показником таку країну, як Канада, що виглядає нереалістично ані з огляду геотермальної, ані інших джерел енергії. Проте плани щодо сталого збільшення рівня хешрейту й ефективного балансування різних (у тому числі альтернативних) джерел будуть цілком під силу уряду країни.

Насамкінець Макс Кайзер прогнозує, що ані центральні банки, ані МВФ не матимуть жодного впливу на політику країни. Щодо центральних банків, то дві установи мають певний вплив на монетарну політику країни. Перший – це Центральний резервний банк Сальвадору. Він регулює процентні ставки та інші показники, але не емітує валюту, адже Сальвадор не має національної грошової одиниці (а використовує долар США та біткоїн). Другий – це Федеральна резервна система (ФРС) США, яка регулює пропозицію американського долара. Але з переходом на стандарт Біткоїна вплив центробанків дійсно стрімко знижуватиметься.

Щодо МВФ, то Сальвадор не повинен мати значних проблем у протистоянні з організацією, адже його фінансові позиції значно покращилися останнім часом (у тому числі через зростання курсу BTC, що триває). Тому міжнародний фінансовий тиск не має стати перешкодою для гіпербіткоїнізації у країні.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024