Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів

Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів

Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації.

Піца за «магічні інтернет-гроші»

Перенесемося у 2010 рік. Про Біткоїн знає ще досить мало людей, а використовують його взагалі одиниці. Лише близько пів року, як цифровий актив отримав хоч якусь ринкову ціну, але все ще коштує набагато менше за долар США. Проте питання щодо використання «магічних інтернет-грошей» (хоча цей мем з’явиться лише у 2013 році) у реальному світі залишається відкритим.

Але у травні 2010 року американський програміст зі штату Флорида Ласло Хейніц розмістив оголошення, що назавжди змінило статус Біткоїна. Він запропонував 10 000 BTC за дві великі піци.

«Я заплачу 10 000 біткоїнів за пару піц... можливо, дві великі, щоб у мене залишилося трохи на наступний день», – написав Ласло Хейніц на форумі.

Минуло чотири дні, й на його пропозицію відгукнувся анонімний британець. Він погодився замовити дві піци для Ласло Хейніца в обмін на біткоїни. Цікаво, що за ринковим курсом на той момент 10 000 BTC коштували $41, а британець витратив на піци лише $25. Тож досі невідомо, чи розумів він весь потенціал Біткоїна, чи просто хотів заробити $16.

Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів
Дві знамениті піци, які отримав Ласло Хейніц. Джерело: Bitcoin Talk.

Проте ефективність біткоїна як засобу платежу відносно реальних товарів вже не викликала сумнівів. Лише за дев’ять місяців після купівлі двох піц курс BTC досяг паритету з доларом США.

Сам факт придбання товарів за біткоїни досить швидко став популярним як серед біткоїнерів, так і серед широкого загалу. Тож кожного року 22 травня досвідчені власники монет та новачки з радістю відзначають подію, яка тепер має назву Bitcoin Pizza Day.

Погляд на ситуацію через 14 років

Деякі скептики питають: а чи справді ця купівля мала місце? Біткоїнери відповідають: так, звичайно, адже всі транзакції записані у публічному блокчейні, і кожен може на власні очі переконатися у переказі монет у зазначений день.

Більшість людей сприймає цю ситуацію як досить кумедну та навіть висловлює співчуття Ласло Хейніцу, який так необачно розпорядився справжнім багатством. Звичайно, вартість піц переводять у доларовий вимір, що й підтверджує, що саме ці дві біткоїн-піци є найдорожчими в історії. Тож скільки б сьогодні вони коштували? Зважаючи на поточний курс BTC, піци б коштували безпрецедентні $700 млн. Досить імовірно, що вже до наступної річниці їхня вартість вперше перевищить $1 млрд!

Але, попри стереотипи, сам Ласло Хейніц неодноразово стверджував, що не шкодує про свою купівлю. І його нескладно зрозуміти. Адже, по-перше, це були не всі його біткоїни, й хоча він, як і більшість біткоїнерів, не розкриває своїх запасів, зрозуміло, що його фінансовий стан більш ніж задовільний. По-друге, він започаткував вкрай важливий напрямок для будь-яких грошей: придбання реальних товарів та послуг. У такий спосіб дедалі більше людей стали розуміти, що біткоїн – це не просто чергові віртуальні монети, що не мають жодного відношення до реальності, а справжні цифрові гроші (до того ж найтвердіші в історії).

Значення для біткоїнерів

Bitcoin Pizza Day недаремно відіграє таку важливу роль для біткоїнерів, адже виконує відразу декілька важливих функцій.

Засіб збереження вартості

Якщо ви прослідкуєте вартість практично будь-якого товару чи послуги у фіатному вимірі за останні 14 років, то майже гарантовано, що вона дуже сильно зросла за цей час. Чому? Через інфляцію, яка спостерігається відносно всіх фіатних валют без виключення. Але з біткоїном усе відбувається навпаки. Якщо раніше за 10 000 BTC можна було придбати лише дві піци, то зараз за 1 BTC можна придбати 10 000 піц. Ціни у біткоїн-вимірі знижуються. Отже, вкрай доцільно зберігати власні заощадження саме у біткоїнах. І Bitcoin Pizza Day демонструє це якомога наочніше.

Шлях до гіпербіткоїнізації

Річниця такої важливої події – це ще один привід озирнутися назад та оцінити той шлях, який пройшов Біткоїн. Якщо 14 років тому потрібні були зусилля, щоб знайти когось і придбати реальний товар за монети, то зараз це можливо фактично по всьому світу (і, звичайно, за значно меншу суму у BTC). Lightning Network дозволяє робити мікротранзакції (на зразок купівлі піци) майже миттєво і з мінімальними комісіями. Щобільше, біткоїн вже не можуть ігнорувати ані уряди, ані провідні фінансові інституції. У Сальвадорі біткоїну надано статус законного платіжного засобу, а біткоїн-ETF вже схвалені у США, ЄС, Гонконгу тощо.

Розвиток спільноти

Біткоїнери люблять святкувати Bitcoin Pizza Day. Звичайно, як правило, замовляють піцу та за можливості збираються з друзями. Так у невимушеній атмосфері можна відзначити здобутки, поділитися планами тощо. До того ж тема піци та Біткоїна дуже добре висвітлюється в популярних ЗМІ. Чимало Біткоїн-подій (наприклад, публікація White Paper, війна за розмір блоку, оновлення Taproot) складні для розуміння широким загалом, а купівля піци та її здорожчання дуже добре сприймається всіма. У такий спосіб ряди біткоїнерів також поповнюються новими членами, які розуміють неминучий крах фіата.

Редакція Bitcoin Magazine Україна також вітає всіх читачів зі святом! Відзначайте Bitcoin Pizza Day та занурюйтеся у «кролячу нору» Біткоїна!

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024