PoW під час апокаліпсиса: Біткоїн і кінець світу

PoW під час апокаліпсиса: Біткоїн і кінець світу

Чому Біткоїн такий популярний серед песимістів та тих, хто вірить у кінець світу? Він має найбільше шансів пережити найгірші сценарії розвитку подій.

Початок анігіляції. Можливо, причиною тому стане збій під час запуску нового штучного інтелекту, початок глобальної війни між безрозсудними національними державами або остаточне руйнування нашого тендітного озонового шару – кінець світу не відчувався так сильно з часів Другої світової війни. Слова есхатологічних проповідників про кінець світу тепер не потребують календаря мая для підтвердження; наслідки пандемії Covid, як і раніше, відбиваються на слабких, соціально орієнтованих економіках, які складають наше глобальне село.

Коли все зникне, що ж лишиться? Для тих, хто готується до судного дня, ентузіастів технологій та менеджерів найбільших хедж-фондів відповіддю є криптовалюта, зокрема Біткоїн, з перевіреною часом економікою доказу роботи (Proof of Work (PoW)). Але чому? Яке застосування може мати найбільший децентралізований реєстр у світі скитальників та зброї? Відповідь складається з двох частин: що таке Біткоїн і чим він є у глобальній економічній свідомості.

Біткоїн сьогодні чудово показав себе в умовах макроекономічних потрясінь. Не забуваймо, що його поява була результатом кризи. Оригінальна ідея Накамото народилася з жаху, який він відчував, спостерігаючи за роботою державних казначейств по всьому світу, які наслідували приклад канцлера казначейства Великої Британії Алістера Дарлінга, масово знецінюючи свої фіатні валюти, щоб подолати кризу ліквідності в глобальній банківській системі, граючи в бога з розподілом грошей у суспільствах, якими їх було обрано керувати.

Заощадження середньостатистичного громадянина різко зменшилися, покриваючи витрати безвідповідальних та злочинців. Система, яку суспільство підтримувало та фінансувало, зазнала змін для збереження статус-кво та закріплення майнової нерівності у всіх аспектах життя суспільства. По суті, Біткоїн став альтернативою в тих випадках, «коли щось йде не так».

І цьому є докази. У Венесуелі, Зімбабве та Туреччині, чия економіка та національні валюти все ще перебувають у кризовому становищі, володіння криптовалютою стає дедалі розповсюдженішим явищем. В Україні, де бушує війна, криптовалюта стала безпечною гаванню. В обох випадках Біткоїн – це глобальний актив, який підтримується мережею, яка виходить далеко за межі будь-якого населеного пункту, навіть якщо він розміром з країну. Останнє бичаче зростання криптовалют відбулося на тлі глобальної пандемії. Якщо опора нинішньої системи впаде, Біткоїн підніметься на її попелі. Нині він виглядає як актив, «вирваний з контексту», децентралізована система, яка працює незалежно від того, що відбувається в країні. Якщо архітектура центральних систем держави зазнає кібератаки, реєстр все одно працюватиме. Якщо глобальне потепління призведе до затоплення країни, зруйнувавши її економіку, цінність BTC, яким володіють її громадяни, збережеться. І якщо країна безупинно роздмухує вартість валюти, щоб захистити торговий клас… зачекайте, адже це вже відбувається. Біткоїн завжди функціонуватиме і матиме цінність, часто незалежно від зльотів і падінь урядів, і, що особливо важливо, незалежно від того, наскільки упереджено вони до нього ставляться. Знову ж таки, якщо у підтримці реєстру Біткоїна буде залучено величезну промислову міць Сполучених Штатів, це змінює справу. Груба хеш-сила, яку міг би застосувати хтось на кшталт США, дуже швидко зруйнувала б поточну динаміку Біткоїна і змусила б інших стати учасником із побоювань, що мережу захоплять для себе.

Стійкість Біткоїна до цензури та псевдонімна безпека означають, що як обмін цінністю він залишається життєздатним, навіть якщо диктатура спробує позбутись його чи захопити контроль. Невелика національна держава нічого не могла б зробити, щоб вплинути на глобальну цілісність мережі, але швидкодійні США чи Китай з їхніми енергетичними запасами можуть поставити під загрозу мережу без адекватної конкуренції – конкуренції, якої катастрофічно не вистачатиме внаслідок масштабної події збою в мережі. Попри статус глобальної мережі Біткоїна, вузли, як і раніше, надто сильно сконцентровані в певних регіонах світу і належать надто невеликій кількості операторів. Якщо один великий майнер виживе, а решта – ні, існує перспектива повного захоплення мережі, попри неминучий хардфорк, призначений для підтримки просторово-часового континууму реєстру.

Однак навіть у разі повного блекауту, мережа працюватиме, поки десь існує кілька вузлів. Для зменшення складності може знадобитися хардфорк (початкова часова шкала BTC була розроблена з урахуванням закону Мура і, ймовірно, падіння обчислювальної потужності не очікувалося), але навіть у разі справжнього глобального апокаліпсиса мережа Біткоїна повинна вижити. Завдяки використанню супутникової мережі Біткоїна, SMS-сервісів і навіть радіо, а також маючи можливість здійснювати офлайн-транзакції, навіть відсутність Інтернету не призведе до відключення реєстру.

Однак зберігається ризик, пов'язаний із форками у районах, ізольованих від глобальних телекомунікацій, що призводить до розгалуження мережі. Скажімо, реєстр в Антарктиді може значно відрізнятися від решти світу через відсутність глобальної участі – але принаймні він все одно тимчасово працюватиме для людей, які там живуть. Ця взаємозамінність, гнучкість, стійкість, сталість та конфіденційність – ось що зробило багатьох перших користувачів криптовалюти «шифропанками», які вірять в альтернативні анархістські структури у поєднанні з лібертаріанським духом. Самостійне зберігання консерв, біткоїнів та зброї. Майте це на увазі.

У PoW є недоліки (деякі читачі іронічно зауважать, що використання енергії Біткоїн-майнерами призведе до кліматичної катастрофи), але його стійкість до потрясінь, як і раніше, утримує його на вершині. У міру того, як BTC все більше впроваджуватиметься у систему TradFi, ефективне законодавство зможе компенсувати найбільш згубні наслідки надмірного споживання енергії. В умовах апокаліптичної події у доказу частки володіння (Proof of Stake (PoS)) виникає серйозний недолік: усталені системи, які підтримують його, можуть повністю рухнути.

PoS вимагає впорядкованого світу із зацікавленими сторонами, де голосування відбувається відповідно до чіткого режиму. Якщо 60% власників і валідаторів мережі зникнуть у багряному вогні водневої бомби, деякі мережі, можливо, взагалі не зможуть досягти більшості, навіть щоб змінити режим, що зробить його марним. Або мережа може стати настільки вразливою для економічних атак, що втратить своє значення. Багато мереж PoS покладаються на економічну недоцільність атаки на них, що безглуздо в апокаліптичному сценарії. BTC просто потрібно, щоб кілька комп'ютерів боролися за протокол – і система, як і раніше, працюватиме так само злагоджено, як і раніше, хоча й вимагатиме зростання.

То що ж робити – купити біткоїн і ховатися в підвалі, поки він не стане єдиною валютою? Не зовсім. Попри його очевидний статус надійного засобу захисту від катастроф поряд із золотом, цифровою версією золотого зуба на чорний день, потенційним скитальникам не варто плекати великі надії у разі катастрофи. Глобальне впровадження BTC, як і раніше, знаходиться на низькому рівні, навіть у таких розвинених країнах, як Великобританія, де, як повідомляється, лише 6,1% британців взаємодіяли з ончейн-сферою. Якщо людям не потрібний BTC зараз, то навіщо він їм, коли настане кінець світу? Мережа в цілому повинна домогтися суттєвого зростання та прийняття – навіть якщо це буде лише у масовій свідомості – щоб вона могла діяти як відмовостійка валюта.

Самостійне зберігання у світі без поліції та національних збройних сил поверне нас у той світ, де нам слід буде остерігатися злочинців, які використовуватимуть гайкові ключі, щоб напасти та вирвати ваш золотий цифровий зуб – при необхідності силою. В іншому випадку, нікого не турбуватимуть ваші ключі – консервований тунець матиме більший попит, ніж USB-накопичувач із рядком «безглуздих» шифрів.

Проте наративи зберігаються. У світі, де існує дуже багато фізичних векторів атак, децентралізована оцифрована ефемерність блокчейна робить його унікально стійким до глобальної катастрофи. Так, якщо впаде астероїд і залишиться тільки клітинне життя, реєстр не буде потрібен. Проте, якщо виживуть хоч кілька груп людства, ведення реєстру може стати найкращим способом зберегти залишки порядку та ієрархії, не вдаючись до грубої сили.

Біля колиски Біткоїна стояли мудреці анархічної етики, а його ранніми послідовниками були майже виключно ті, хто дотримувався антигромадських, лібертаріанських поглядів та вірив у кінець світу. Тому не дивно, що ця ідейність збереглася аж до наших днів, навіть попри те, що Біткоїн приймається у світі TradFi як 13-тий клас активів індексу S&P, і зараз його готують для впровадження в пенсійні схеми муніципальних органів влади через ETF. Факт залишається фактом: Біткоїн – це страховка від усього – навіть від кінця світу.

Якби зараз справді настав апокаліпсис, то для PoW це не стало б кінцем.

Це гостьовий пост Денієла Доба. Висловлені думки є власними і не обов'язково відображають точку зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн-освіта здатна змінити світ Біткоїн-освіта здатна змінити світ Менш ніж три роки тому Джон Деннехі, засновник Mi Primer Bitcoin, вирішив створити освітню програму з Біткоїна, щоб розширити можливості сальвадорців. Тепер ця платформа використовується не тільки для навчання десятків тисяч студентів у Сальвадорі, але і для дедалі більшої кількості учнів у всьому світі. Френк Корва 22 червня 2024
«Хороший біткоїнер»: продажність у ході передвиборчої кампанії «Хороший біткоїнер»: продажність у ході передвиборчої кампанії Біткоїнерам не слід бути ласими на передвиборчі обіцянки політиків. Більшість із них залишаються невиконаними після завершення виборів та початку каденції. L0la L33tz 22 червня 2024
Чи може Біткоїн бути продуктивним активом? Чи може Біткоїн бути продуктивним активом? Аналіз природи та ризиків різних продуктів на основі дохідності, створених на основі Біткоїна. Паскаль Хюглі 22 червня 2024