Де знайти антикрихкість

Де знайти антикрихкість

Біткоїн-розробник Андрій Хаврюченко про неминучий колапс централізованих структур і майбутнє технології Біткоїна.

Колапс біржі FTX – одна із найбільших історій 2022 року, чиє гучне відлуння й досі лунає у Біткоїн-світі. Проте набагато важливіше зрозуміти, що це означає для майбутнього технологій та які проблеми централізованих фінансів тут можна побачити.

Що одне банкрутство говорить про фінансову систему

FTX подала на банкрутство 11 листопада, зазначаючи до $15 млрд прямих втрат та близько 16 000 біткоїнів, загорнутих на протоколі Solana. За фактом вони просто зникли, а тримачі soBTC залишились ні з чим.

За FTX та її «партнерською трейдинговою компанією» Alameda посипались інші централізовані непрозорі трейдери. Наприклад 19 січня, компанія Genesis подала на банкрутство.

Ця історія – класична ілюстрація системи часткового резервування, коли банк тримає лише частину клієнтських внесків. Решту видають як позики чи інвестують. У випадку з FTX біржа робила позики своїй «партнерській компанії» Alameda Research і активно інвестувала. В певний момент компанія зіткнулась із нестачею ліквідності у покритті клієнтських запитів. Це і призвело до колапсу.

Нічого нового, так розвивались десятки фінансових криз. Проте банкіри вигадали собі чарівну паличку, центральний банк. Він створює гроші буквально з повітря, приймаючи під заставу цінні папери, які сам же й оцінює. Результат цього – штучне збільшення грошової маси, що беззаперечно корумпує будь-який центральний банк.

Де знайти антикрихкість

Обіцяючи захист від шахраїв, чиновники запровадили «регуляторів» для того, щоб впевнитись, що тільки схвалені, або «регульовані» організації можуть звернутись до магії центрального банку. Нам кажуть, що «регульовані організації» несуть відповідальність, якщо стане відомо, що вони були пов'язані з якимись нелегальними операціями. Стверджують, що це гарантується регулярними перевірками «відповідності» фінансових організацій правилам, які встановлені «регуляторами». В їх термінології це називається «прозорістю» і обіцяють, що «регуляції» несуть прозорість банкам. Але чи дійсно це так?

Ти, банківський вкладник, недостатньо привілейований для того, щоб перевірити дії «регульованих організацій» чи «регуляторів», але саме ти несеш наслідки від їх дій. До системи лише додалось більше змінних. Тобі, банківському вкладнику, тепер треба довіряти двом організаціям: банку та його «регулятору». На думку держслужбовців, якщо додати ще одну точку відмови, система повинна стати стабільнішою.

«Сила та прибутковість банків безпосередньо походить від дарованих державою дозволів легально друкувати гроші шляхом створення позик. Банки також виграють від юридично системи, яка силою примушує виконувати фінансові контракти. Це дозволяє їм повертати закладені активи погрозою насильства, яке санкціоноване державою. Ця погроза нависає над кожним боржником, який опирається. Проблема полягає в тому, що банкіри хочуть прибутку, в той самий час коли держава хоче влади. Влада і прибуток, зазвичай, опиняються в одному ліжку (хоча зрідка це і не так), і це робить відносини між ними дещо спірними.

З причини їх необхідності для загальної фінансової системи, попри те, що банки лажали і провокували фінансові кризи, держава завжди втручалась, друкувала гроші, і рятувати банківську систему. І, попри це, держава не могла жодним реальним чином наказати їх за той хаос, який вони створили», – Артур Хейс «Чисте Зло».

Це готовий рецепт для колапсу. Банки хочуть досягти комерційного успіху шляхом росту, бізнес регуляторів теж вимагає росту: більше регуляцій. Поки банки проводять сумнівні транзакції заради розширення свого бізнесу, регулятори плекають невдачі фінансової системи, виправдовуючи цим своє існування та розширення повноважень. А хто платить за це свято? Ти, клієнт. При цьому якщо банк хоча б можна обрати, то регулятор зазвичай один. Така система приречена на загибель. Бо в підсумку регулятори будуть просто вимагати спеціальний дозвіл на кожну дію.

Біткоїн влаштований інакше. На відміну від тра­диційної фіатної валюти, не існує ніякої централі­зованої організації, яка «гарантує» Біткоїн. Кожен повний вузол Біткоїна перевіряє кожну транзакцію. Якщо він натрапляє на некоректну (не відповідну в термінах фіатної системи), вузол просто її ігнорує. Саме це робить біткоїн принципово іншим видом активу. Відсутність централізованого контролю робить систему більш прозорою, стійкою та безпечною: навіть якщо один чи декілька вузлів будуть корумпованими, решта системи проіг­норує їх і вони витратять ресурси реального світу без жодних наслідків для мережі Біткоїна.

Універсальний рецепт фінансової катастрофи

Фінансові трейдери – продовження реального світу. Саме вони є тими людьми, які здійснюють міріади маленьких дій по погодженню інтересів різних сторін, що так необхідні для того, щоб наша цивілізація функціонувала.

Ці спекулянти не задоволені просто пересу­ванням чисел на папері. Вони хочуть зробити більше грошей, доводячи правильність своїх уяв­лень про реальний світ. Для цього вони беруть на себе фінансовий ризик і несуть пряму фінан­сову відповідальність у випадку, якщо припущення не виправдались.

Втручатись у тонкий механізм трейдингу – все одно, що підсипати піску в гальмівні колодки з най­кращими намірами: система взаємодії швидко роз­валюється. Тому його реалізація має бути прозора, швидка та надійна. Традиційні фінанси розв'язують цю задачу побудовою ієрархічної системи з бого­подібною фігурою нагорі. Вона, за загальним пере­конанням, не здатна помилятись. Але ж в реаль­ності це не так!

За останнє століття американський фондовий ринок пережив з дюжину катастроф, і зараз ми переживаємо нову кризу. Попри нелюбов до уза­гальнень завжди помітні одні й ті самі патерни.

• Аби простимулювати зростання, фінансові інституції приймають дедалі гірші застави.

• Грошова маса зростає за межі будь-яких попередніх уявлень, створюючи відчуття золотої лихоманки.

• Мало хто розуміє реальну ліквідність застави, під яку видається кредит.

• Коли настає час margin call, тобто потреби внести кошти для забезпечення кредиту і позичальник не в стані це зробити, застава продається і ціна на неї падає, викликаючи нові margin calls. Все закінчується тотальним роз­продажем. Падає рейтинг навіть найкращих застав, провокуючи нові ліквідації.

• Банкрутства набирають обертів, а збитки про­суваються вище по системі, доки це не закін­чується соціалізацією втрат на рівні централь­ного банку. Тобто платимо ми всі, а прибутки продовжують ділити обрані учасники процесу.

Ця послідовність повторюється знову й знову, обростаючи все більшою кількістю регуляцій. Через це сучасна фінансова система перенапру­жена до краю. Її активні учасники з'їли не тільки твоє майбутнє, не тільки майбутнє твоїх дітей і дітей твоїх дітей, а й усе майбутнє людства аж до краху цивілізації. Саме тому цьому має бути покладено край.

Біткоїн як єдина надійна застава

Людей складно назвати біологічно сильними ство­ріннями. Ми не маємо пазурів, вразливі до темпе­ратури та умов зовнішнього середовища.

Єдина наша перевага перед сильнішими твари­нами — вміння співпрацювати. Саме це залиша­ється ключовою запорукою розвитку технологічної цивілізації. У XX сторіччі, у великих світових війнах ми довели важливу істину. Найефективнішою сис­темою, що забезпечує співпрацю, є вільний ринок. Не потрібні складні процедури та ієрархії: кожна людина може покладатись тільки на ціни товарів і послуг, що вона споживає та продукує.

На жаль, поки є і фундаментальний дефект. Нинішня система глобальної координації побу­дована на фіатній валюті, запас якої коливається з волі людей, на яких ви не можете і не зможете впливати. Ці ж самі люди обмежують «регуляціями» ваші дії та вас же звинувачують в тому, що рівень життя падає.

Так само як будинок не варто будувати на пли­вучих пісках, так і не варто закладати в фундамент критичної інфраструктури настільки вразливий компонент. Щоб це виправити, система має вико­ристовувати заставу з фіксованою пропозицією. І в цій системі кожен учасник у ланцюжку торгів мусить мати можливість перевірити кожну дію, без знижки на локацію чи час.

Існують єдині базові гроші, які задовольняють усі ці умови. Це Біткоїн.

Це матеріал за авторства Біткоїн-розробника Андрія Хаврюченка з першого друкованого номера Bitcoin Magazine українською мовою, який можна придбати тут.

Майбутнє енергетики: Біткоїн-майнінг Майбутнє енергетики: Біткоїн-майнінг Якщо споживання доступної енергії безпосередньо пов’язане зі зростанням ВВП, Біткоїн-майнінг є тим самим ідеальним компонентом, який допоможе нашим енергетичним мережам та економіці. Майк Хобарт 01 жовтня 2023
Енергія та ВВП: для зростання необхідне споживання Енергія та ВВП: для зростання необхідне споживання Збільшення доступності енергії для виробництва недостатньо для стимулювання зростання ВВП: енергія повинна фактично споживатися та використовуватися. Майк Хобарт 01 жовтня 2023
Як Біткоїн бореться з махінаціями на президентських виборах у Гватемалі Як Біткоїн бореться з махінаціями на президентських виборах у Гватемалі Верховний виборний орган Гватемали використовує часові мітки блокчейну Біткоїна для виявлення спроб фальсифікацій на президентських виборах у країні. Namcios 01 жовтня 2023