Шлях Біткоїна до справжніх цифрових грошей

Шлях Біткоїна до справжніх цифрових грошей

Початкова мета Біткоїна полягала у регулярному використанні – і це необхідно заохочувати, щоб досягти повного прийняття.

«Я працюю над новою системою електронних грошей, повністю одноранговою, без довіреної третьої сторони», – Сатоші Накамото.

Це один з тих ідеальних осінніх днів у Колорадо, вечоріє, і я сиджу біля пабу. Я зустрічаюся з іншим біткоїнером, якого я зустрів в Остіні наприкінці цього літа. Коли сонце зникло за горами, небо стало помаранчевим, створивши ідеальне тло для жвавої бесіди про біткоїн.

Поки ми складали типовий список всього, на що ми маємо однакові погляди – цензура це погано, червоне м'ясо – добре тощо, – я недбало зауважив, що хотів би, щоб більше компаній приймали біткоїни як оплату. «А я ні, навіщо мені розлучатися зі своїми сатоші?» кинув він у відповідь. Він має на увазі, звичайно, що справжній біткоїнер цінує сатоші найбільше у світі. Навіщо обмінювати їх на продукти, футболки чи пиво? «Хіба ти не чув про Ласло Ханеча? Цей дурень обміняв 10 000 біткоїнів на кілька піц. Я не повторю цієї помилки. Вернімося до цієї теми, коли біткоїн сягне 200 000 доларів, тоді, можливо, це матиме сенс».

Мій новий друг не єдиний, хто мислить подібним чином. Цю думку висловлюють такі люди, як Майкл Сейлор та інші у спільноті ходлерів. Вони кажуть: «Найдефіцитніший актив у світі – біткоїн. Це цифрове золото», «Купівля біткоїнів схожа на купівлю нерухомості на Мангеттені 100 років тому» та «Не продавайте свої біткоїни!» Але водночас існує інтуїтивне розуміння того, що якщо біткоїн не можна обміняти на товар чи послугу, він, по суті, не має цінності, незалежно від того, яка ціна блимає на BLOCKCLOCK в офісі. Я називаю це дилемою ходлера.

Але чи справді це дилема? Чи відповідають ці мантри, хоч би якими плідними вони були, духу інновацій Сатоші? Чи потребує поширення мережі Lightning Network та некастодіальних мобільних гаманців, якими можуть інтуїтивно користуватися наші батьки (чи діти), розвитку нашого розуміння цінності Біткоїна? Особисто я вважаю, що настав час перестати думати про біткоїни просто як про засіб заощадження і почати розглядати його в першу чергу як засіб обміну... який також зберігає цінність краще ніж будь-який інший актив на землі. Якщо ви ще не звернули на це уваги, ось кілька причин, чому це варто зробити.

Конфіденційність

«Біткоїн був би зручний для людей, які не мають кредитної картки або які не хочуть використовувати картки, які у них є», – Сатоші Накамото.

Настав час розпочати вихід із системи. Сигнал ніколи ще не був сильнішим. Сьогодні ми живемо у світі, де фіатна система може:

Закрити ваш банківський рахунок за неполіткоректні погляди

Твіт

Повідомити про купівлю зброї до правоохоронних органів.

Карточка

Ввести штрафи за висловлювання, які їм не подобаються.

Планшет

Конфіскувати ваші гроші, якщо ви зробите пожертву на справу, яка їм не подобається.

Далекобійники

Все це відбувається сьогодні, і, швидше за все, це лише верхівка айсберга. У роздрібній системі, де операції з готівкою стають дедалі рідкіснішими та незручними, більшість великих банків, кредитних агентств та платіжних систем поступилися вимогам уряду, який, схоже, екзистенційно зацікавлений у контролі нашої поведінки.

Звичайно, біткоїн не є панацеєю від цензури – принаймні сьогодні його найчастіше купують і обмінюють. Канадський протест далекобійників показав нам, що уряд, прихильний до придушення голосу своїх громадян, піде для цього практично на все. Це навчило нас тому, що ліцензовані біржі та методи аналізу ланцюжків можуть бути дуже ефективними для внесення адрес до чорного списку і навіть ідентифікації донорів. Ці вразливості необхідно буде подолати, щоб забезпечити вільнішу від цензури валюту обміну. Але, здійснюючи транзакції в біткоїнах з друзями та продавцями для повсякденних товарів та послуг якнайчастіше, ми стимулюємо інших як приймати, і здійснювати транзакції в біткоїнах. Тільки за допомогою цифр ми можемо зробити біткоїн-економіку більш надійною, децентралізованою і такою, що важко піддається цензурі. Спільнота, яка цінує конфіденційність, природно, віддасть перевагу використанню некастодіальних гаманців, участі у спільних транзакціях і уникатиме бірж з процедурою KYC. Зростання та навчання цієї спільноти ніколи не були важливішими.

Зручність та автономність

«З електронною валютою, що ґрунтується на криптографічному доказі, без необхідності довіряти сторонньому посереднику, гроші можуть бути безпечними, а транзакції – легкими», – Сатоші Накамото.

Поширеним контраргументом щодо транзакцій у біткоїнах є те, що вони або занадто складні, або занадто повільні у порівнянні з оплатою кредитною карткою. Це вже не відповідає дійсності. Сьогодні будь-який біткоїнер початкового рівня може завантажити Muun Wallet і протягом декількох хвилин надсилати клієнтам рахунки Lightning для оплати за допомогою QR-коду. Coinkite має пристрій NFC, який дозволяє користувачам підписувати транзакції одним дотиком. Є й інші приклади і їх буде ще багато в майбутньому. Принадність цих рішень у тому, що вони є повністю некастодіальними, тобто немає центральної третьої сторони, яка контролює ваші монети. Програмне забезпечення дозволяє транслювати транзакції в мережу. Lightning-транзакції виконуються миттєво, а комісії на порядок нижчі за традиційні 2–3% Visa або Mastercard. (Наприклад, нещодавно транзакція за яловичину для Wrich Ranches в еквіваленті 700 доларів США обійшлася мені приблизно в 0,6 долара США. Та ж транзакція обійшлася б приблизно у 20 доларів, якби я використав Visa).

Крім того, ці транзакції сприяють автономії обох сторін. Lightning-транзакції, як і все, що підкріплене доказом роботи Біткоїна, відбуваються без ризику контрагента. Виключено ризик того, що споживач не сплатить свій рахунок, оскаржить платіж, не матиме достатньо грошей на своєму рахунку або оголосить себе банкрутом у майбутньому. Весь цей ризик проявляється у неефективності транзакцій, а витрати прямо чи опосередковано лягають на продавців і споживачів. Таким чином, система, що не вимагає довіри, така як Біткоїн, більш ефективна, знижує ризик для продавців і, в результаті, робить товари та послуги менш дорогими для відповідальних споживачів.

Транзакції в біткоїнах сприяють заощадженням у біткоїнах

«Я впевнений, що через 20 років або буде дуже великий обсяг транзакцій, або не буде жодного обсягу», – Сатоші Накамото.

Було б добре думати про всі наші транзакції з погляду біткоїнів. Коли гроші справді є засобом заощадження, ми застосовуємо зважений підхід до витрат та враховуємо потенційне збільшення вартості грошей у майбутньому. Це логічно і застосовно незалежно від того, витрачаєте ви сатоші чи долари. Вебсайт bitcoinorshit.com досить прямо вказує на це.

Є також історія Ласло Ханеча, який у 2010 році, як відомо, купив дві піци за 10 000 BTC. По суті, Ласло заплатив за піцу пару мільярдів доларів США, якщо взяти до уваги ринкову вартість BTC більш ніж через десять років. Однак мене дивує, коли біткоїнери накидаються на Ласло за його економічну наївність і використовують цей приклад, щоб підтримати свою позицію про те, що біткоїн ніколи не слід витрачати. Проста істина полягає в тому, що кожен, хто купив піцу у 2010 році, фактично витратив на неї тисячі біткоїнів. Єдиний спосіб уникнути цього – їсти щось менш дороге або голодувати. Річ у тім, що кожна фіатна транзакція, яку ми робимо, є прямим обміном на потенційне збільшення нашого стека. Щойно ми це зрозуміємо, суперечки щодо витрачання біткоїнів на товари чи послуги остаточно зникнуть.

Переважній більшості з нас необхідно обмінювати грошову енергію на товари та послуги, щоб вижити у суспільстві. Єдина суперечність, яка залишається, полягає в тому, які продукти чи послуги мають пріоритет над можливістю придбати більше сатоші. Це рішення особисте та унікальне для кожного з нас. Відповідь слід обмірковувати самостійно і незалежно від того, чи витрачається ця грошова енергія в сатоші, доларах чи єнах – лише заощаджена грошова енергія – те, що залишилося, має значення, коли справа доходить до дилеми ходлерів.

Ми всі, швидше за все, заощадимо більше BTC, якщо почнемо робити більше транзакцій у BTC. По-перше, коли ми маємо справу з надійними грошима, які є перевіреним засобом заощадження, ми схильні бути розбірливими у своїх покупках. Звичайно, ви дуже хочете новий айфон, але чи вартує він 5 мільйонів сатоші, якщо колись сатоші коштуватиме більше? Можливо, ви вирішите почекати з покупкою ще рік та зберегти сатоші на майбутнє. З іншого боку, нам усім потрібна їжа, одяг та житло. Якщо у мене є вибір між покупкою м'яса в Costco за допомогою моєї картки Visa або покупкою безпосередньо у власника ранчо, який приймає біткоїни, чому б мені не вибрати останнє?

Сьогодні кількість продавців, які приймають біткоїни, відносно невелика, хоча вона невпинно зростає. У міру того, як біткоїнери почнуть розуміти, що їхня теорія «витрачати долари, економити сатоші» може бути контрпродуктивною, все більше людей почнуть купувати товари у продавців, які приймають біткоїни як оплату. Цей сплеск попиту стимулюватиме прийняття серед продавців, що може значно вплинути на розвиток біткоїн-економіки.

Більше обміну – більше цінності

«У міру зростання кількості користувачів вартість монети зростає. Існує потенціал для позитивного зворотного зв'язку; у міру збільшення кількості користувачів вартість збільшується, що може залучити більше користувачів, які скористаються перевагами зростаючої цінності», – Сатоші Накамото.

Такий стан речей сьогодні. Зростає кількість спекулянтів і Біткоїн-ентузіастів, які вірять у те, що Біткоїн є справжнім засобом заощадження. Ця спільнота також вважає, що дефіцит активу неминуче призведе до скорочення пропозиції, що призведе до різкого зростання ціни. Звичайно, цілком можливо, що це може статися через звичайний ходлінг, але, як вказує Сатоші Накамото, цінність зростає, коли збільшується кількість користувачів. Чи кваліфікується купівля та володіння активом як використання? Якщо геніальність Біткоїна полягає в тому, що він дозволяє здійснювати однорангові транзакції без стороннього посередника, чи дійсно ми використовуємо цю можливість виключно накопичуючи, а не витрачаючи?

Я вважаю, що біткоїн має стати справжнім засобом обміну, щоб повністю реалізувати свій потенціал як засіб заощадження. Оскільки вартість визначається не лише дефіцитом, попит має основне значення для ціни біткоїна. Якщо використовуваність біткоїна стане рушійною силою попиту на нього, саме у цей час буде реалізований його справжній потенціал як засобу заощадження. Сьогоднішнє економічне та політичне тло може бути тією мотивацією, якої ми всі потребуємо. Але поки біткоїн не стане невіддільною частиною нашої повсякденної економічної діяльності, його можна оцінювати поряд з іншими спекулятивними активами, і він буде підпорядковуватися примхам тієї ж фіатної системи, яку він мав витіснити.

Це гостьовий пост Скотта Уордена, інженера, юриста та засновника BTC Trusts. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Дослідження Unchained свідчить про приголомшливе зростання володіння BTC серед американських інвесторів, при цьому у 2024 році визначальними будуть ясність регулювання та економічні фактори. Нік Хоффман 03 грудня 2023
Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Есперанто був спробою створити нову мову, якою могли б спілкуватися люди в усьому світі, але його так і не прийняли. Чи спіткає Біткоїн така сама доля? Пол Фокс 03 грудня 2023
Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Чи є прийняття Біткоїна державою чимось позитивним? Чи це поступово зруйнує ті властивості, які ми вважаємо цінними у Біткоїні? Майкл Матулеф 02 грудня 2023