Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг

Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг

Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів.

З чого все почалося

Проблеми у Венесуели почались з 1999 року, коли до влади прийшов харизматичний лідер Уго Чавес, який вирішив побудувати у країні соціалізм завдяки диктатурі та опираючись на бідні прошарки населення. Під гаслами допомоги нужденним, влада країни надмірно наростила витрати, при цьому скоротила доходи, водночас знищуючи «ворожий» інвестиційний клімат. Завдяки нафтовим родовищам запасу міцності економіці вистачило на кілька років, проте криза за такого правління була неминучою.

У 2016 році обраний владою соціально-політичний курс зрештою призвів до стрімкого падіння рівня життя, зростання безробіття та сплеску злочинності. Спроби адміністративного контролю за цінами лише погіршили ситуацію, а міжнародні фінансові інститути не запропонували ефективних шляхів виходу з неї. Населення стало не в змозі захистити свої заощадження, які фактично миттєво розтанули, а бізнес більше не може планувати нові масштабні проєкти за таких умов.

Насамкінець, криза в енергетиці у 2019 році призвела до масових відключень, які на тиждень залишили великі міста без електропостачання.

Спроба розв’язати проблеми за допомогою криптовалют

Спостерігаючи за успіхами Біткоїна у 2017 році, влада Венесуели, замість того щоб прийняти його стандарт, розробила та запустила у 2018 році свою криптовалюту – El Petro, яка була представлена як інноваційний засіб для подолання економічної кризи в країні. Проте цей цифровий актив не зміг виправдати очікування через низку причин. Головні з них – відсутність довіри до влади Венесуели серед міжнародної спільноти та серед населення самої країни.

Щоб зберегти заощадження венесуельці активно почали використовувати біткоїни. Та влада знову ж таки намагалася чинити перепони.

Як майнінг біткоїнів міг би допомогти енергетиці

Зауважимо, що Венесуела має великі енергетичні ресурси. За сприятливих регуляційних умов та зацікавленості з боку уряду, це мало б зробити майнінг дешевим і доступним, а застосування біткоїна – особливо ефективним в умовах гіперінфляції.

Відомо, що майнінг допомагає енергетиці країн шляхом стимулювання інвестицій у відновлювані джерела енергії та використання надлишкової або важкодоступної електроенергії. У регіонах з надлишком енергії, наприклад, гідроелектростанціями або сонячними та вітровими установками, майнінгові дата-центри можуть використовувати цю енергію, яка інакше могла б бути втрачена. Це сприяє стабілізації енергетичних ринків і підвищенню економічної ефективності енергетичних проєктів. Крім того, майнінг може стимулювати розвиток інноваційних енергетичних рішень, таких як мікромережі або автономні системи, що підвищує надійність енергопостачання та сприяє сталому розвитку.

Як у світі використовують майнінг для стабілізації енергомереж

Яскравим прикладом вдалого використовування потенціалу майнінгу для підтримки енергомереж є штат Техас. Зокрема тут видобування біткоїнів відіграє важливу роль у допомозі енергетичній системі штату переживати аномальні погодні явища, такі як сильні морози або надмірну спеку. Майнінгові дата-центри мають високу гнучкість у споживанні електроенергії, що дозволяє їм оперативно знижувати своє навантаження на мережу в періоди пікового попиту. Під час таких екстремальних погодних умов, коли попит на електроенергію різко зростає, майнери можуть тимчасово припиняти свою діяльність, звільняючи значні обсяги енергії для забезпечення потреб населення та критичної інфраструктури. Це допомагає стабілізувати енергосистему та запобігти аварійним відключенням електроенергії.

Крім того, майнінгові дата-центри в Техасі часто розташовуються поблизу відновлюваних джерел енергії, таких як вітрові та сонячні електростанції, що сприяє ефективному використанню цих ресурсів. У періоди, коли виробництво відновлюваної енергії перевищує попит, майнери можуть споживати надлишкову електроенергію, що дозволяє зберегти стабільність і економічну доцільність роботи відновлюваних енергетичних проєктів. Таким чином, майнінг біткоїнів тут не лише сприяє ефективному управлінню енергоресурсами під час аномальних погодних явищ, але й підтримує розвиток відновлюваної енергетики в штаті Техас, роблячи енергетичну систему більш гнучкою та стійкою до екстремальних умов.

Що вирішили зробити у Венесуелі

Натомість Міністерство енергетики Венесуели 18 травня 2024 року вирішило запровадити повну заборону на майнінг, виправдовуючи це «стабілізацією національної енергетичної мережі». Представники міністерства заявили, що енергетична безпека країни важливіша, ніж індустрія видобутку біткоїнів.

Губернатор штату Карабобо Рафаель Лакава закликав місцевих жителів «з метою запобігання збоїв у роботі електромереж» повідомляти про діяльність майнінгових ферм.

Уряд Венесуели намагається провести заборону майнінгу як частину кампанії боротьби з корупцією, заарештувавши кількох високопосадовців, серед яких і колишній голова національного управління криптоактивами Хоселіт Рамірес.

Чи існує вихід із ситуації

Безумовно, для подолання масштабної кризи, гіперінфляції, корупції та політичної нестабільності Венесуелі потрібні масштабні, насамперед політичні зміни та проведення глобальних економічних реформ. Але у перехідний період підтримати економіку цілком міг би й майнінг, створивши нові джерела доходу та забезпечити робочі місця, враховуючі наявність великих енергоресурсів та відновлювальних джерел енергії. Крім того, як бачимо з прикладів інших країн, майнінг можна за належного регулювання цілком використовувати для стабілізації енергомереж, особливо за наявності пікових навантажень.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024