Ціна біткоїна зросла на 365 999% відтоді, як Пол Кругман його розкритикував

Ціна біткоїна зросла на 365 999% відтоді, як Пол Кругман його розкритикував

Неприйняття економістом Полом Кругманом біткоїна, коли він коштував 7 доларів, є нагадуванням про потенціал революційних технологій, здатних змінити світ.

Дванадцять років тому економіст і нобелівський лауреат Пол Кругман вперше висловився про Біткоїн, і його думка була, м'яко кажучи, скептичною.

У цій тепер широко відомій статті, написаній 7 вересня 2011 року для The New York Times, Кругман розкритикував криптоактив, який тоді торгувався на біржах у середньому по 7,03 долара за біткоїн.

Перенесемося в сьогодення: неймовірний шлях Біткоїна став доказом того, що скептицизм Кругмана – це одна з найдорожчих упущених можливостей у фінансовій історії, про що свідчить реакція на публікацію Біткоїн-історика Піта Ріццо.

Коли стаття Кругмана була опублікована, Біткоїн перебував на ранньому етапі свого розвитку. Цифрові гроші, створені невідомим під псевдонімом Сатоші Накамото, існували лише кілька років. Вони були практично невідомі широкому загалу, але навколо них сформувалося хоч і невелика, але завзята спільнота перших послідовників та ентузіастів технологій.

У своїй статті Кругман стверджував, що Біткоїн – це бульбашка, яка ось-ось лусне. Він поставив під сумнів його життєздатність як валюти, розкритикував його децентралізований характер і висловив скептицизм щодо довгострокових перспектив.

У той час ціна біткоїна в 7 доларів здавалася тривіальною, і багато хто поділяв сумніви Кругмана.

Проте, як відомо тепер, Кругман та інші ранні скептики Біткоїна помилялися. Біткоїн не тільки зумів вистояти, а й процвітає останні 12 років. Його ціна продемонструвала безпрецедентне зростання, досягнувши максимуму більш ніж у 69 000 доларів на початку 2021 року.

На момент написання біткоїн торгується за ціною близько 25 000 доларів за монету – це приголомшливе збільшення на 365 999% порівняно з ціною, коли Кругман висловив свою критику.

Проте, варто зазначити, що Кругман на той час визнав, що Біткоїн був хорошою інвестицією, хоча й сумнівався, що він може бути валютою:

«Вартість цієї кібервалюти у доларовому еквіваленті сильно коливається, але загалом її ціна стрімко зросла. Таким чином, придбання біткоїна, принаймні зараз, є гарною інвестицією. Але чи можна назвати експеримент успішним? Скоріш за все, ні. Грошова система не повинна робити людей, які володіють грошима, багатими; вона повинна полегшувати транзакції та збагачувати економіку загалом. І це зовсім не те, що пропонує Біткоїн».

Крім того, він розкритикував Біткоїн за його дефляційний характер, додавши, що існує «стимул накопичувати віртуальну валюту, а не витрачати її».

Хоча це значною мірою виявилося правдою, твердження Кругмана були підірвані корисністю Біткоїна як валюти, а зростання ціни BTC до 25 000 доларів США продемонстрував його потенціал як засобу передачі цінності через кордони з відносною легкістю.

Біткоїн навіть був прийнятий як валюта в Сальвадорі, де він поряд з доларом США слугує формою законного платіжного засобу і широко використовується дрібними торговцями. Щобільше, вже протягом 15 років Біткоїн зберігає свою нішу в онлайн-торгівлі.

Враховуючи все це, відкидання Кругманом біткоїна за ціною 7 доларів служить нагадуванням про непередбачуваність фінансових ринків та потенціал революційних технологій, здатних змінити світ.

Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Хоча DAO традиційно асоціюються з Ethereum, емуляція більшості функцій DAO можлива у Біткоїні з використанням мультипідпису та голосування з приводу того, які транзакції підписувати. Діллон Хілі 13 квітня 2024
Біткоїн: ентропійний двигун Біткоїн: ентропійний двигун Біткоїн як система за своєю суттю захищений і побудований на концепції ентропії, що збільшує випадковість. Це те, що насправді пов'язує Біткоїн та фізичні закони природи. Сідні Брайт 13 квітня 2024
На порозі кардинальних змін: цифровізація грошей На порозі кардинальних змін: цифровізація грошей Поточний стан проєктів цифрових валют центральних банків, резюмований Ефрат Фенігсон, незалежною журналісткою та ведучою подкасту You're The Voice. Ефрат Фенігсон 07 квітня 2024