Біткоїн-ETF: чому поспішають інституціонали

Біткоїн-ETF: чому поспішають інституціонали

Головною подією останніх днів стало розміщення низки заявок на запуск біржових фондів на основі біткоїна (біткоїн-ETF) з боку великих компаній. Чим мотивовані такі рішення та як це може вплинути на Біткоїн-індустрію?

Хто запускає біткоїн-ETF та чому

Наразі на розгляді у Комісії з цінних паперів та бірж (SEC) знаходиться щонайменше п’ять заяв на запуск спотових біржових фондів на основі біткоїна. Найбільша компанія з управління активами BlackRock започаткувала цю тенденцію 15 червня. Протягом наступного тижня аналогічні заяви подали також компанії Fidelity, Invesco, Wisdom Tree та Valkyrie. На тлі таких новин курс біткоїна вперше за декілька місяців перевищив важливий ціновий рівень у $30 000.

Реакція SEC залишається невідомою. Більшість експертів вважає, що регулятор, скоріш за все, задовольнить запит BlackRock як визнаного лідера у цій галузі. Потенційні ризики подальших проблем чи нестабільності можуть бути мінімальними за такого сценарію. Щодо інших компаній, ситуація залишається більш невизначеною: можливо, всі заяви будуть задоволені, а можливо, регулятор диверсифікуватиме свій підхід.

Чому BlackRock, який управляє активами на $10 трлн, пішов на цей крок? Тим більше гендиректор компанії Ларрі Фінк не так давно негативно висловлювався щодо Біткоїна. Відповідь лише одна – серед клієнтів BlackRock наявний дуже великий попит на інвестування саме у BTC. Більша частина цих клієнтів традиційно працює виключно на біржах і надає перевагу біржовим інструментам порівняно з іншими активами. Тому можливості отримання додаткового прибутку й пояснюють поточну стратегію менеджменту BlackRock.

Біткоїн-ETF: чому поспішають інституціонали
Компанія BlackRock. Джерело: PaySpace Magazine.

Але навіщо інші провідні компанії одразу подали аналогічні заяви? На це є дві причини. Перша – небажання втратити власні конкурентні позиції через експансію BlackRock. Ці компанії розуміють, що BlackRock провів детальний аналіз ринку, й фінансовий потенціал біткоїн-ETF справді великий. Тож інші гравці також не проти отримати додаткові доходи завдяки запровадженню нового продукту.

Друга причина – це очікування щодо більшої ймовірності схвальної відповіді від SEC. Раніше регулятор вже відхиляв схожі заяви компаній, але цього разу багато хто думає, що авторитет BlackRock може змусити Комісію змінити своє ставлення. А за такого сценарію в інших компаній також з’являються реальні шанси на успіх. Теорія ігор також підтверджує доцільність миттєвої відповіді на такі кроки конкурентів задля підтримання відповідного балансу між очікуваними прибутками та можливими ризиками.

Вплив на Біткоїн-індустрію

Слід зазначити, що біржові фонди (як спотові, так і ф’ючерсні), хоч і випускаються на основі біткоїна, є окремим фінансовими інструментами. Тобто інвестори цих фондів не отримують у власність біткоїни (так само як і власники BTC не мають жодних прав щодо ETF). Тож розвиток цього сегменту ринку не матиме впливу на традиційну Біткоїн-екосистему, включаючи хешрейт, ноди, консенсус між учасниками, графік емісії тощо.

Єдине, на що біткоїн-ETF можуть мати вплив, – це на ринковий курс біткоїна та залучення нових інституційних інвесторів. Але й тут ситуація дещо складніша, ніж здається на перший погляд. Звичайно, запуск таких інструментів дозволяє більшій частині населення вкладати кошти в інструменти, що пов’язані з біткоїном, та бути зацікавленими у зростанні ціни активу. Проте частина попиту, що могла б бути спрямована безпосередньо на придбання BTC, може бути поглинута цими фондами. Також існує ймовірність того, що певні інвестори замість того, щоб розібратися з відповідальним зберіганням монет за допомогою апаратних гаманців, надаватиме перевагу традиційним та звичним для себе варіантам біржової торгівлі.

Наразі на ринку спостерігаються певні ознаки FOMO (тобто страху втрачених можливостей). Щобільше, це стосується як потенційних інвесторів, так і компаній, що намагаються увійти в сегмент біткоїн-ETF.

Але відомий аналітик The Rational Root застерігає від надмірного оптимізму. «Одна божественна свічка – і настрої підскочили до небес. Нагадую, що попит в мережі все ще залишається низьким, як і зазвичай на цій фазі циклу. Тож, можливо, це привід для того, щоб зменшити свої очікування. До халвінгу – ще 310 днів», – пояснює він.

Біткоїн-ETF: чому поспішають інституціонали
Динаміка ціни BTC відповідно до стадії циклу. Джерело: The Rational Root.

До того ж не варто забувати про наступні фактори ризику: невідома реакція SEC на ці заяви, дуже високі процентні ставки на ринку (максимальні за 15 років, що можуть бути підвищені ще більше на найближчому засіданні у липні) та регуляторне протистояння SEC з великими біржами. За таких умов оновлення історичних максимумів ринкової вартості біткоїна до халвінгу видається практично неможливим.

Що робити звичайним інвесторам

У разі якщо ці заяви будуть прийняті, перед потенційними інвесторами буде дві альтернативи: вкладати кошти безпосередньо в біткоїни, чи покладатися на ETF. Але у разі використання другого варіанту інвестор, окрім коливань ціни біткоїна, додатково стикатиметься з ризиками біржового фонду та його емітента. Як доводить досвід Grayscale Bitcoin Trust, дисконт може досягати 40% і навіть більше. Всі похідні фінансові інструменти лише створюють додаткові ризики, що стають особливо очевидними у довгостроковому періоді.

Натомість відповідальне зберігання монет у холодному сховищі дозволяє отримувати не меншу дохідність за мінімальних ризиків і максимальної приватності. Придбання монет без процедури KYC («знай свого клієнта») та використання апаратного гаманця під час реалізації стратегії Hodl – це вибір переважної більшості біткоїнерів, а її ефективність уже доведена роками.

Самостійне зберігання біткоїнів потребує певних знань та навичок, а також чималої відповідальності та самоорганізації щодо зберігання приватних ключів офлайн. Проте досягнення фінансової свободи неможливе без цих аспектів. У будь-якому разі поява біткоїн-ETF не має сприйматися як альтернатива холодному зберіганню монет.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024