Програма термінового фінансування банків: що потрібно знати про новий інструмент ФРС

Програма термінового фінансування банків: що потрібно знати про новий інструмент ФРС

У дебатах про те, чи є ця політика формою кількісного пом'якшення, упускається з уваги найголовніше: ліквідність – це назва гри світових фінансових ринків.

Кількісне пом'якшення?

Програма термінового фінансування банків (BTFP) – це механізм, запроваджений Федеральною резервною системою для надання банкам стабільного джерела фінансування у періоди економічної кризи. Ця програма дозволяє банкам позичати гроші у ФРС під заздалегідь встановлену процентну ставку з метою забезпечення того, щоб банки могли продовжувати позичати гроші домогосподарствам та підприємствам. Зокрема, BTFP дозволяє кваліфікованим кредиторам заставляти казначейські облігації та іпотечні цінні папери ФРС за номінальною вартістю, що дозволяє банкам уникнути реалізації поточних нереалізованих збитків за своїми портфелями облігацій, попри історичне зростання відсоткових ставок за останні 18 місяців. Зрештою, це допомагає підтримувати економічне зростання і при цьому захищає банки.

Причина величезної кількості нереалізованих збитків у банківському секторі, особливо регіональних банків, пов'язана з історичним збільшенням депозитів, спричиненим COVID, тоді як дохідність облігацій була на історичному мінімумі.

Нижче показано які зміни відбулися за рік у невеликих комерційних банків, зареєстрованих у країні (синім), і прибутковість казначейських облігацій США за 10 років (червоним).

Програма термінового фінансування банків: що потрібно знати про новий інструмент ФРС
У банках відбулося зростання депозитів із короткостроковими відсотковими ставками на рівні 0% та довгостроковими відсотковими ставками близько до їхніх історичних мінімумів.
Програма термінового фінансування банків: що потрібно знати про новий інструмент ФРС
Зростання прибутковості казначейських облігацій призвело до величезних нереалізованих збитків банків, які тримають облігації.
Програма термінового фінансування банків: що потрібно знати про новий інструмент ФРС
Джерело: Bloomberg.

Причина того, що ці нереалізовані збитки за портфелями цінних паперів банку раніше широко не обговорювалися, пов'язана з непрозорою практикою бухгалтерського обліку, яка дозволяє по суті приховувати нереалізовані збитки, за винятком випадків, коли банкам необхідно залучити готівку.

Програма термінового фінансування дозволяє банкам продовжувати утримувати ці активи до погашення (принаймні, тимчасово) і дозволяє цим установам брати позики у Федеральної резервної системи з використанням облігацій, які зараз перебувають в обігу, як застави.

В результаті цього механізму – а також нещодавнього росту позик у дисконтному вікні ФРС – виникло питання, яке активно обговорюється у фінансових колах: чи є останнє втручання ФРС ще однією формою кількісного пом'якшення?

Простіше кажучи, кількісне пом'якшення (QE) – це обмін активами, у якому центральний банк купує цінні папери банківської системи, а замість цього отримує нові банківські резерви на свій баланс. Бажаний ефект полягає в тому, щоб запустити нову ліквідність у фінансову систему, одночасно підтримуючи ціни на активи користуючись зі зниження дохідності. Словом, кількісне пом'якшення – це інструмент грошово-кредитної політики, за якого центральний банк купує фіксовану кількість облігацій за будь-яку ціну.

Хоча ФРС намагалася переконати, що ця нова політика не є розширенням балансу у традиційному сенсі, багато учасників ринку поставили під сумнів правдивість такого твердження.

Якщо ми просто поглянемо на те, як відреагували різні класи активів з моменту запровадження цього забезпечення ліквідності та нового кредиту центрального банку, то побачимо досить цікаву картину: казначейські облігації та акції отримали попит, долар ослаб, а ціна на біткоїн злетіла.

Програма термінового фінансування банків: що потрібно знати про новий інструмент ФРС
Казначейські облігації та акції отримали попит, тоді як долар ослаб.
Програма термінового фінансування банків: що потрібно знати про новий інструмент ФРС
Біткоїн злетів після додавання ліквідності до системи внаслідок програми термінового фінансування.

На перший погляд, цей механізм призначений виключно для «надання ліквідності» фінансовим установам з обмеженими балансами (тобто, які є неплатоспроможними в умовах поточної ринкової ціни), але якщо ми уважно вивчимо ефект BTFP з перших принципів, стає зрозуміло, що механізм забезпечує ліквідність для установ, які мають труднощі з балансом, одночасно не даючи цим установам ліквідувати довгострокові казначейські зобов'язання на відкритому ринку під час стрімкого продажу.

Вчені та економісти можуть обговорювати нюанси та тонкощі політики ФРС скільки влізе, але реакція ринку більш ніж зрозуміла: баланс росте = купуйте ризиковані активи.

Не сумнівайтеся, тепер усе пов'язане з ліквідністю на світових фінансових ринках. Раніше такого не було, але щедрість центрального банку створила монстра, який потребує фіскальної та монетарної підтримки в часи найменшої нестабільності. Хоча складно спрогнозувати, що відбудеться у короткостроковій та середньостроковій перспективі, учасники ринку та сторонні спостерігачі мають добре розуміти, чим усе це закінчиться.

Постійна грошова експансія – це абсолютна впевненість. Складна гра, яку тим часом розігрують політики та центральні банкіри, – це спроба створити враження, що вони можуть утримати на плаву пошкоджений корабель, який зіткнувся з айсбергом, до якого насправді подібна глобальна фіатна грошова система.

Не слід забувати, що немає виходу зі 120-відсоткового відношення боргу до ВВП без масштабного і малоймовірного буму продуктивності або тривалого періоду інфляції вище рівня відсоткових ставок, що призведе до краху економіки. Враховуючи, що останнє надзвичайно малоймовірне в реальному вираженні, фінансова репресія, тобто інфляція вище за рівень відсоткових ставок, є ймовірним виходом із ситуації.

Програма термінового фінансування банків: що потрібно знати про новий інструмент ФРС
Індекс споживчих цін продовжує зростати, тоді як співвідношення боргу до ВВП неймовірно високе.

Прикінцева примітка

Для нефахівця немає гострої потреби занурюватися у схеми дебатів про те, чи є нещодавня політика ФРС кількісним пом'якшенням чи ні. Натомість слід поставити запитання: що трапилося б із фінансовою системою, якби Федеральна резервна система не створила ліквідності з повітря на суму 360 мільярдів доларів за останній місяць? Масове банкрутство банків? Крах фінансових установ? Стрімке зростання прибутковості облігацій, яке змушує глобальні ринки падати? Все це було можливим і навіть вірогідним, і це вчергове демонструє дедалі більшу крихкість системи.

Біткоїн пропонує інженерне рішення для мирної відмови від політично корумпованої конструкції, в просторіччі відомої як фіатні гроші. Волатильність збережеться, і слід очікувати коливання обмінного курсу, але фінал гри цілком очевидний.

Програма термінового фінансування банків: що потрібно знати про новий інструмент ФРС

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024