Втручання ФРС: програма термінового фінансування банків

Втручання ФРС: програма термінового фінансування банків

Баланс Федеральної резервної системи збільшився на $300 млрд за один тиждень, що викликало суперечки про те, чи можна кваліфікувати ці дії як кількісне пом'якшення.

Кредитор останньої інстанції

Усього через кілька днів після подій навколо Silicon Valley Bank та створення Програми термінового фінансування банків (BTFP) баланс Федеральної резервної системи значно збільшився після цілого року зниження через кількісне посилення (QT). Наслідки екстенсивного кількісного пом'якшення (QE) викликають хвилювання у багатьох людей, але зміни у балансі ФРС більш нюансовані, ніж зміна курсу у грошово-кредитній політиці. В абсолютному вираженні це найбільше збільшення балансу з березня 2020 року, а в відносному вираженні це виняток, який привертає увагу.

Втручання ФРС: програма термінового фінансування банків
Щотижнева зміна у балансі ФРС

Ключовий момент у тому, що це дуже відрізняється від сплеску кількісного пом'якшення з покупкою активів та стимулювальних легких грошей із майже нульовими відсотковими ставками за останнє десятиліття. Йдеться про обрані банки, які потребують ліквідності під час економічної кризи, та про ті банки, які отримують короткострокові кредити з метою покриття депозитів та швидкого погашення кредитів. Це не пряме придбання цінних паперів для безстрокового зберігання на балансі у ФРС, а балансові активи, які мають бути короткостроковими при продовженні політики QT.

Проте це розширення балансу та збільшення ліквідності в короткостроковій перспективі – потенційно просто «тимчасовий» захід (що ще належить визначити). Принаймні ці вливання ліквідності допомагають установам не ставати примусовими продавцями цінних паперів, що відбулося б в іншому випадку. Чи це кількісне пом'якшення, псевдокількісне пом'якшення або не кількісне пом'якшення, не має значення. Система знову демонструє крихкість, і уряд має втрутитись, щоб уберегти її від системного ризику. У короткостроковій перспективі активи, які процвітають внаслідок збільшення ліквідності, такі як біткоїн та Nasdaq, зросли в ціні в той самий час.

Це конкретне збільшення балансу ФРС пов'язане зі збільшенням короткострокових позик через дисконтне вікно ФРС, кредитів бридж-банкам Федеральної корпорації зі страхування вкладів (FDIC) для Silicon Valley Bank і Signature Bank, а також Програми термінового фінансування банку (BTFP). Кредити з дисконтним вікном склали 152,8 млрд доларів, банківські позики FDIC – 142,8 млрд доларів, а позики BTFP – 11,9 млрд доларів, що в загальному перевищує 300 млрд доларів.