Бичачий та ведмежий ринки – що це таке?

Бичачий та ведмежий ринки – що це таке?

Бронзова скульптура бика давно стала символом Волл-стріт – району Нью-Йорка, що є фінансовим центром не лише США, а й світу. Цей бик тривалий час символізував швидкий розвиток фондового ринку. Втім на сьогодні його значення розширилося.

«Бичачий» та «ведмежий» тренди тепер стосуються не лише традиційних ринків акцій, але й Біткоїна.

Для ринку цифрових активів ці поняття мають особливе значення через специфіку цієї сфери. Розуміння особливостей бичачого і ведмежого ринку біткоїна дозволяє краще проходити періоди спаду та збільшувати прибутки на фоні росту.

Чому бики та ведмеді?

Бичачим зазвичай називають ринок, на якому тривалий час спостерігається зростання цін на активи. Водночас ведмежий ринок характеризується зниженням їх вартості.

Є кілька версій появи цих термінів. За однією з них, назви ведмежих та бичачих ринків походять від манери атаки цих тварин. Так, зазвичай бик підіймає жертву на роги, отже бичачий ринок – це ринок росту. А ведмідь атакує зверху вниз, символізуючи падіння цін.

Інша версія: покупці ведмежих шкір у США зазвичай заздалегідь підписували договори про продаж товару. Тому під час придбання шкір у мисливців, вони намагалися максимально знизити закупівельну ціну, щоб заробити якомога більше на різниці. З часом терміни «bullish» та «bearish» (англ. «бичачий» та «ведмежий») вкорінилися в англійській мові та наразі використовуються у повсякденному житті.

Періоди биків та ведмедів на традиційних ринках

На традиційних ринках довготривалі бичачі тренди можуть різко змінитися на ведмежі. Причиною цього зазвичай стають негативні події в економіці або інших сферах. Наприклад, ведмежий ринок 2008 року почався після банкрутства одного з найбільших банків США, Lehman Brothers. До цього, ведмежий ринок був спровокований бульбашкою «Дот.ком» – глобальним падінням акцій переоцінених інтернет-компаній.

Ведмежий ринок може спровокувати будь-що, як-от пандемія Covid-19, або масштабна війна, на кшталт російського вторгнення в Україну.

Ведмежі та бичачі ринки не мають якогось сталого проміжку часу. Наприклад, ведмежий ринок, спричинений коронавірусом, тривав приблизно місяць – між кінцем лютого та кінцем березня 2020 року. Після цього він змінився на бичачий. Водночас ведмежий ринок через економічну кризу Ніксона у США тривав майже рік – з 1972 року по 1973 рік.

Стан економік найрозвинутіших країн світу – це зазвичай найбільш точний показник того, яким буде фінансовий ринок.

Ведмежі ринки на прикладі індексу S&P 500
Ведмежі ринки на прикладі індексу S&P 500

Хоча пояснити причини ведмежих та бичачих ринків постфактум нескладно, спрогнозувати їх наперед важко. Причиною цьому є людський фактор, адже незрозуміло, у який саме момент пропозиція перевищить попит на ринку і спричинить першу хвилю падіння цін.

Періоди биків та ведмедів на ринку біткоїна

Ринок біткоїна є доволі молодим, якщо точкою відліку вважати публікацію white paper Біткоїна у 2008 році. Іноді недостатнє розуміння його природи людьми, котрі торгують на біржах, спричиняє коливання та нестабільність на цьому ринку. Крім того, ринок біткоїна та криптовалют часто корелюється з традиційним ринком. Відмінністю лише може бути глибина цінових падінь та висота росту.

Індикатором тут може бути індекс S&P 500, який з пікових значень на початку 2022 року до найнижчої точки у червні 2022 року знизився на 18,6%. Водночас пікова ціна біткоїна впала з $69 000 до $19 000, або на 56,7%.

Курс Біткоїна
Курс Біткоїна

Важливо зазначити, що ми порівнюємо курс BTC з більш сталим індексом, у який входять 500 компаній. І, як бачимо, ринок біткоїна є більш виразним у плані падінь та злетів.

Що робити під час бичачих та ведмежих ринків

Інвестування – це завжди ризик. Інвестиційна стратегія повинна бути персоналізованою, тому вона залежить від цілей та можливостей кожного окремого інвестора.

Популярною помилкою інвесторів є продаж BTC під час ведмежого ринку. Досвідчені трейдери роблять навпаки – купують актив під час загальної паніки та продають його на піку. Тому важливо запастись терпінням, обмірковувати кожен крок, та не робити поспішних рішень.

Це гостьова публікація Владислава Задорожнього, співзасновника українського освітнього ком’юніті Crypto Crew. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Метод ковзного блоку: новий спосіб прогнозування складності майнінгу Метод ковзного блоку: новий спосіб прогнозування складності майнінгу Luxor описує свою нову методологію для підвищення точності прогнозів складності біткоїн-майнінгу. Колін Харпер 26 травня 2023
Коли Біткоїн перетинається з ШІ: пробудження божевілля чи розсудливості? Коли Біткоїн перетинається з ШІ: пробудження божевілля чи розсудливості? Навколо штучного інтелекту проводяться ідеологічні лінії, і біткоїнерам необхідно приготуватися вступити у боротьбу. Александар Свєцкі 26 травня 2023
Чи варто починати майнити біткоїн Чи варто починати майнити біткоїн Отримання прибутку від майнінгу біткоїнів – складне завдання, але не неможливе. Ось деякі фактори, які слід врахувати, якщо ви хочете почати майнити. Кітон Рекард 24 травня 2023