Lugano PlanB: до чого тут Біткоїн?

Lugano PlanB: до чого тут Біткоїн?

Швейцарське місто Лугано анонсувало низку ініціатив, спрямованих на популяризацію Біткоїна. Але чи дійсно місцевий муніципалітет орієнтований саме на BTC, чи використовує його лише для реклами власних проєктів?

Якщо серпень для мене – це місяць відпусток, то липень став місяцем навчання. Я пройшов двотижневу освітню блокчейн-програму в місті Лугано (Швейцарія), що була створена місцевим муніципалітетом та проходила на базі Franklin University Switzerland.

Програма складалася з двох частин: теоретична та змагання проєктів. Теоретична частина проходила у вигляді лекцій і була дуже схожа на університетський формат.

Змагання проєктів відбулося на другий тиждень нашого перебування в Лугано. Ми (студенти) розбилися по групам, кожна з яких по обраній проблемі підготувала слайди, згодом презентувавши в муніципалітеті. Переможці отримали фінансові винагороди.

Я з Олегом Михальським (Fulgur Ventures) та Паоло Ардоіно (Tether, Bitfinex)
Я з Олегом Михальським (Fulgur Ventures) та Паоло Ардоіно (Tether, Bitfinex)

Лугано, це ж там де приймають біткоїн, чи не так?

Вперше про Лугано я почув десь за пів року до цієї події, коли у біткоїн-ЗМІ пройшла новина, що місто Лугано готує низку ініціатив, спрямованих на популяризацію Біткоїна. Цікаво, що в усіх джерелах заявлена послідовність адаптованих криптовалют завжди стала: Bitcoin, USDT, LVGA, де остання – це місцевий токен, що вартує одну соту швейцарського франка.

Вид з муніципалітету Лугано на однойменне озеро та набережну
Вид з муніципалітету Лугано на однойменне озеро та набережну

Тому я хотів відвідати це місто задовго до того, як дізнався про набір у Lugano PlanB Summer School і ця програма стала чудовою нагодою.

Після етапу відбору кандидатів та оплати програми, я отримав листа з усією інформацією про подію (розташування, проживання, поради тощо). Цікавий момент, на який я звернув увагу: організатори дуже рекомендували встановити додаток My Lugano та пройти KYC. Після ствердження KYC вони нараховували 5000 LVGA кожному учаснику PlanB (50 швейцарських франків). «Лугою» можна було розраховуватися з місцевими мерчантами.

Вже тоді я замислився над питанням: «А де ж Біткоїн?».

Забігаючи наперед, скажу, що студентам PlanB вдалося знайти декілька непоганих місць, де можна було розраховуватися «лугою», тож подаровані гроші не пропали. Але разом з тим, жодного місця, де можна розрахуватися біткоїном знайти не вийшло. Коли я напряму запитав про це непорозуміння (нагадаю, Біткоїн стоїть першим номером у списках всіх новинах про Лугано), Марко Даль Лаго, керівник напрямку розширення Tether та Bitfinex, який водночас був головним організатором навчальної програми, відповів, що PlanB був розпочатий лише 3 березня 2022 року, в той час, як LVGA розроблялася містом за пів року до тої дати. Саме тому «луга» в пріоритеті, а біткоїни та Lightning скоро будуть запущені. Втім дату не уточнив. Також було сказано, що все ж є поодинокі мерчанти, які приймають біткоїн.

Для мене це виглядало так, що місто пропіарилось за допомогою Біткоїна, якого тут фактично немає і невідомо чи буде взагалі. Те, що поодинокі магазини за власної ініціативи все ж приймають BTC, ніяк не відрізняє Лугано від будь-якого іншого міста у світі.

Але, якщо Біткоїна тут немає, то що ж має Лугано?

My Lugano

Це додаток, розроблений місцевим муніципалітетом в форматі Proof-of-Concept. Як я зрозумів, PlanB Summer School для муніципалітету також цікавий тим, що вони мали змогу протестувати систему на реальних користувачах (тобто на нас). Також одна з тем, запропонованих на змаганнях проєктів, була цілком присвячена системі My Lugano.

Якщо коротко, My Lugano – це додаток, де можна купити токени LVGA, знайти мерчантів на мапі, що приймають «лугу», та провести оплату токенами. Додам від себе, що ми бачили багато неактуальної інформації в додатку, а він сам був доволі незручним.

Інша велика проблема – це бонуси для мерчантів. Адже магазину почати приймати «лугу» не так вже й просто. Треба мати певне обладнання, навчити персонал тощо.

Тому, як на мене, My Lugano все ще знаходиться на етапі тестування і формування. Сам муніципалітет ще остаточно не сформував бачення стосовно цього продукту. Підключення нових мерчантів – велика проблема, яку їм треба вирішити.

На основі побаченого, можу зробити висновок, що в Лугано не слід очікувати масові платежі в біткоїнах та Lightning найближчим часом. Роботи ще дуже-дуже багато. Але перші кроки вже зроблені.

Чому навчили?

Тепер до освітньої програми. Був заявлений серйозний список спікерів, в тому числі Адам Бек, Паоло Ардоіно, Наталі Брунель та інші.

Найцікавішою для мене стала лекція про Lighning Network від Олега Михальського. Я б не сказав, що я дізнався багато нового, але інформація була гарно структурованою та приємно поданою. До, речі Олег є одним із фаундерів фонду, що інвестує в Lightning-проєкти на ранніх стадіях.

Токенізація та ланцюжки поставок

Великою темою, над якою я раніше не мав змоги попрацювати, стала токенізація та ланцюжки поставок (supply chain).

Виявилось, що токенізація вже активно імплементується інституціоналами і навіть рядовими бізнесменами. Наприклад, мій студент-колега будує вілли на Балі і планує продавати ночі в своїх готелях у вигляді токенів, які можна дарувати, накопичувати або продавати.

Речі, які можна токенізувати:

  • Акції та облігації;
  • Дорогоцінні метали;
  • Предмети мистецтва та розкоші;
  • Нерухомість;
  • Винаходи й відкриття;
  • Валюта;
  • Токени «зірок» та багато іншого.

Supply chain дозволяє зробити процеси поставок товарів або послуг прозорими. Після реалізації токенізації компанією або її відділом, ці токени прозоро рухаються у системі. Завдяки цьому можна розв'язати проблему шахрайства у поставках та тендерах. Над реалізаціями вже активно працюють швейцарські банки та техногігант IBM.

До речі, про IBM. П'єтро Ланца, директор з блокчейну в IBM, розповів, в яких блокчейн-напрямах працює компанія. Так, вже розроблена IBM Blockchain Platform – повністю інтегрована корпоративна блокчейн-платформа, призначена для прискорення розробки, управління та роботи багатоінституційної бізнес-мережі. Також розроблений Hyperledger Fabric SDK, що дозволяє швидко побудувати блокчейн-додаток, зберігаючи складність розробки на рівні звичайного веб-додатку.

Legal, AML, KYC

Ще одна абсолютно нова тема для мене - це Legal complain, закони про AML та необхідність KYC.

Виявилося, що діяти в легальному полі для біткоїн-проєктів зазвичай дуже непросто через необхідність виконання фінансового законодавства. По-перше, країни, що адаптують закони під біткоїн та криптовалюти, можна порахувати на пальцях однієї руки. По-друге, навіть у Швейцарії, де фінансове законодавство постійно розвивається (адже це світовий банківський центр), стартапу або невеликій компанії буде дуже складно діяти в легальному полі.

Мені дуже сподобалося практичне заняття на платформі Chainalysis. На годину я відчув себе детективом, що викриває зв’язки між біткоїн-гаманцями. Було дуже цікаво і повчально.

Змагання проєктів

На початку другого тижня навчання закінчилися лекції і настав етап практичної роботи. Нам коротко презентували приблизно 12 тем. Кожен студент обрав одну з них, після чого організатори розбили нас на групи.

Я обрав тему, яку підготувала компанія MME. Ця компанія надає комплексні та міждисциплінарні консультації у сферах права, оподаткування та комплаєнсу.

Наша проблема звучала наступним чином:

Клієнт хоче побудувати біткоїн-біржу в Лугано швидко, з обмеженими коштами, і ставить кілька запитань:

  • CEX або DEX?
  • Чи треба DAO?
  • Також клієнт чув про платформи кредитування і хоче розглянути можливість такої розробки.

Наша команда з восьми людей розробила унікальну пропозицію продажу, оцінила технічний та правовий аспекти, що необхідні для запуску платформи. Також ми представили «дорожню карту» продукту і потрібну команду.

Працюємо над нашим проєктом
Працюємо над нашим проєктом

Наш проєкт посів друге місце за результатами голосування журі, після презентації в муніципалітеті Лугано. Я вдячний своїм колегам по проєкту за цей незвичний час у моєму житті, а особливо Ксенії Корольовій, яка виконувала роль лідера.

Наша команда MME посіла друге місце в змаганнях проєктів
Наша команда MME посіла друге місце в змаганнях проєктів

Фінальні думки про Lugano PlanB Summer School

Я залишився задоволений пройденою програмою та отриманими знаннями й навичками. Нетворкінгу приділялося багато уваги і ця частина мені сподобалась навіть більше, ніж академічна інформація. Я рекомендую багато знайомитись і спілкуватися з людьми на подібних івентах, адже саме від них ви можете дізнатися щось навіть більш цікаве, ніж від спікерів. А також завести нових друзів.

Практична частина мене захопила, бо це робота в команді: розділення обов’язків, координація, ініціатива, пошук і обробка інформації – було все. За кілька днів мої колеги стали мені близькими і я радий, що мав змогу працювати з ними.

Наостанок хочеться висловити вдячність організаторам і всім спікерам Lugano PlanB Summer School – без вас ця подія не відбулася би, університету Franklin – за гостинність і комфортність нашого перебування, а муніципалітету Лугано – за хоробрість та жагу до інновацій.

Прийняття Біткоїна – це нелегке завдання, але подібні події неминуче наближають майбутнє. Кейс Лугано – це гарна можливість для інших муніципалітетів подивитися, які місцеві ініціативи можуть бути запущені, і як від них виграє місто та його населення. Бажаю Лугано тільки розвитку та успіхів.

Це гостьова публікація Олександра Зайцева. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024
Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024