Стейблкоїни на основі BTC стануть частиною економіки Біткоїна

Стейблкоїни на основі BTC стануть частиною економіки Біткоїна

Стейблкоїни, забезпечені біткоїнами, стануть невіддільною частиною гіпербіткоїнізації.

На думку автора, такі стейблкоїни стануть частиною економіки Біткоїна як у розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються.

Біткоїн, дефіцит та оподаткування

Біткоїн як захист від знецінення грошей – це лише пів справи. Оскільки суверенний борг стає параболічним, підвищення ставок неможливе без руйнування економіки. Натомість ймовірно, що уряди будуть використовувати оподаткування для придушення інфляції та скорочення дефіциту. Коли уряди збирають податки, вони виводять гроші з економіки та знижують купівельну спроможність людей та підприємств. Це знижує попит на товари та послуги, що, своєю чергою, допомагає контролювати інфляцію та дефіцит без різкої економічної травми від підвищення ставок під час боргової кризи.

Щоб застрахуватися від цих ризиків, Біткоїн повинен захищати не лише від прихованого податку на знецінення грошей, а й від буквального податку. Проблема в тому, що світ ще не готовий до стандарту Біткоїна без доларів. Долари, як і раніше, корисні навіть для найзатятіших біткоїнерів. Долар є найбільш поширеною і найбільш стабільною (попри інфляційний ризик) грошовою одиницею. Таким чином, уряди можуть використовувати попит на доступ до долара як лазівку для оподаткування або навіть процедури bail-in. Наприклад можна спостерігати вищі податки на приріст капіталу, що стягуються з продажу біткоїнів, податок з продажу будь-яких біткоїнів, витрачених у «реальній економіці», або використання доларів, що зберігаються на банківських рахунках, для полегшення боргового тягаря.

Рішення полягає в тому, щоб створити для біткоїнерів спосіб доступу до доларів без витрати біткоїнів – у паралельній системі, яка зводить до мінімуму податкові зобов'язання, ризик контрагента та залежність від традиційної фіатної системи. Як додаткову перевагу, ця система повинна спрямовувати заощадження в біткоїни, а не конкурувати за заощадження, як це відбувається у випадку зі стейблкоїнами, забезпеченими казначейськими зобов'язаннями США. Стейблкоїни з надлишковим забезпеченням, забезпечені біткоїнами, на основі «Біткоїн-DeFi» забезпечують найбільш життєздатний шлях для досягнення цих цілей.

Наявні протоколи

Поява таких проєктів, як Sovryn Dollar, які використовують протокол Zero, та Fuji Money на сайдчейнах Біткоїна (Rootstock та Liquid відповідно) дозволяє користувачам квазідецентралізовано позичати доларові стейблкоїни під свої біткоїни. Кожна реалізація використовує різні механізми підтримки прив'язки. Однак основна передумова полягає в тому, що застава в біткоїнах фіксується в смарт-контракті, а новий стейблкоїн карбується як позика в доларах під заставу. Стейблкоїни можуть бути обмінені на 1 долар у біткоїнах у будь-який час, таким чином підтримуючи прив'язку до стейблкоїнів і виправдовуючи назву «стейблкоїни, забезпечені біткоїнами».

Важливо відзначити, що це моделі стейблкоїнів із надмірним забезпеченням, які принципово відрізняються від алгоритмічних моделей стейблкоїнів, таких як Terra Luna, а також стейблкоїнів із фіатним забезпеченням, таких як USD Coin (USDC) та Tether (USDT). Стейблкоїни з надмірним забезпеченням зазвичай вважаються найбільш надійним способом створення стійких до цензури стейблкоїнів і, на думку автора, є моделлю, найбільш схожою на опис товарного кредиту австрійським економістом Людвігом фон Мізесом.

Стейблкоїни з надмірним забезпеченням запрограмовані, щоб завжди гарантувати, що застава біткоїнів має більшу цінність, ніж непогашені претензії щодо стейблкоїнів. Це стейблкоїн-еквівалент повнорезервного банківського обслуговування, забезпеченого біткоїнами.

Крім того, кожен протокол пропонує два різні, але пов'язані продукти:

  1. Позика, забезпечена біткоїнами: можливість для користувачів брати стейблкоїни як кредит під їхню заставу в біткоїнах (часто з відсотковою ставкою 0% та невеликою комісією за видачу).
  1. Стейблкоїни, забезпечені біткоїнами: стейблкоїни створюються як побічний продукт позики під біткоїни (як описано в пункті один вище). Проте будь-хто може отримати доступ і використовувати ці стейблкоїни, забезпечені біткоїнами, незалежно від того, чи брали вони кредит для випуску стейблкоїнів.

Кожен продукт підійде як Біткоїн-максималісту, так і доларовому максималісту, оскільки стейблкоїни можуть зберігатися як зобов'язання (див. пункт один вище) або актив (див. пункт два вище).

Для Біткоїн-максималістів долари можуть бути доступні без продажу біткоїнів, з процентною ставкою 0%, без встановленого терміну кредиту. Для доларових максималістів основною перевагою є наявність стабільної розрахункової одиниці. Для обох сторін переваги включають відсутність KYC, відсутність дозволів, криптографічний доказ резервів та стійкість до цензури.

Нагадаємо, забезпечені біткоїнами позики дозволяють власникам біткоїнів отримувати доступ до вартості без продажу та потенційного оподаткування (відповідно до місцевого законодавства). Як побічний продукт позики стейблкоїни, забезпечені біткоїнами, створюються як стабільна розрахункова одиниця, яку можна витрачати або зберігати з додатковою перевагою опору цензурі та незалежно від фіатної банківської системи.

Узгодження стимулів

Позики, забезпечені біткоїнами, і стейблкоїни, забезпечені біткоїнами, узгоджують стимули розрізнених сторін із Біткоїном як точкою Шеллінга. Розглянемо такі приклади:

  1. Біткоїн-ходлер: людина, яка здебільшого тримає біткоїни, але все ще потребує доларів для витрат. У довгостроковій перспективі вона не хоче продавати біткоїни та стикатися з оподаткуванням, а також ризикувати втратою вигоди від потенційного зростання цін.
  1. Доларовий ходлер: людина, якій потрібні долари, але яка має обмежений доступ до доларових банківських операцій (у країнах, що розвиваються) або стурбована недавнім банкрутством банків (у розвинених країнах). Тому їй потрібен надійний спосіб зберігання доларів поза традиційною фіатною системою.
  1. Ходлер-максималіст: людина, яка живе коштом біткоїнів і не потребує доларів, але розуміє, що значна частина світу використовує долари. Тому вона вважає за краще, щоб долари, якими користуються інші, були забезпечені біткоїнами, тому що це опосередковано підтримує зростання шляхом перерозподілу заощаджень у біткоїни як заставу.

Кожен із цих окремих людей з особистими інтересами робить спільний внесок на благо Біткоїна. Наприклад, попит на забезпечені біткоїнами позики з боку власників біткоїнів підштовхує біткоїн як незайману заставу в смарт-контракти, які, своєю чергою, використовуються для створення надійно стійких до цензури стейблкоїнів для доларових ходлерів. Відповідно, попит на надійно стійкі до цензури стейблкоїни стимулює попит на забезпечення, що стимулює ціну та прийняття біткоїнів максималістами-ходлерами. Прекрасне узгодження стимулів і сприятливий цикл призводять до ефекту маховика, коли всі сторони сприяють цілям один одного.

Аналогічна динаміка грошового маховика спостерігалась як історично, так і нині у системі євродолара. Євродолари з'явилися з ненаситного бажання світу отримати долари. Щоб задовольнити попит, офшорні банки надали в борг зобов’язання, виражені в доларах (також відомі як «євродолари»), під безризикову заставу, казначейські облігації США. На жаль, ненаситний попит на долари (який проявився у вигляді параболічного зростання євродоларів) призвів до: по-перше, масової емісії суверенних боргових зобов'язань США; по-друге, масового повторного використання застави; і по-третє, широко поширеної непрозорої грошової практики. Іншими словами, щоб випустити величезну кількість доларів у всьому світі, система євродолара взяла гігантські борги у майбутніх поколінь, беручи на себе руйнівні обсяги позикових коштів, і все це відбувалося в тіні.

Порівняйте це зі стейблкоїнами, забезпеченими біткоїнами. Системна застава побудована на заощадженнях (біткоїнах), а не на боргах, яка може бути програмно обмежена від повторного використання застави та часткового резервування та побудована ончейн, так що може бути перевірена криптографічно.

У випадку зі стейблкоїнами, забезпеченими біткоїнами, те ж ненаситне прагнення до доларів, яке існувало протягом десятиліть і призвело до того, що борг досяг історичного максимуму, натомість буде спрямовано в біткоїн-заставу без перезастави, що лежить в основі ширшої доларової грошової системи. Для контексту система євродолара нещодавно була оцінена в 57 трильйонів доларів.

Аналіз ландшафту

Існують і інші рішення для позик, забезпечених біткоїнами, а також стейблкоїнів. Однак ці рішення можуть в дечому поступатися вищеописаній моделі з надмірним забезпеченням.

  1. Позики, забезпечені біткоїнами: серед популярних рішень є ті, які пропонують Unchained Capital та Ledn. Це дуже надійні продукти, які загалом добре послужили спільноті. Однак, вони вимагають подання персональних даних відповідно до KYC, мають обмежені терміни кредиту (часто 12 місяців, без гарантії рефінансування), відсоткові ставки 10%+, 1,5% до 2% плюс початкові/адміністративні збори, дуже низькі співвідношення кредиту до вартості та пороги ліквідації (менше ніж 50%), і, можливо, що найважливіше, вони покладаються на фіатну банківську систему.

Зокрема, кожен долар, наданий у борг Unchained, Ledn або подібними компаніями, є похідним продуктом заощаджень, що неявно продовжує дію фіатної машини. Будь-які долари у фіатній системі забезпечені «повною довірою уряду США». Іншими словами, можливість погашення одного фіатного долара випливає зі здатності урядів влазити в борги, випускаючи казначейські зобов'язання і згодом оподатковуючи майбутню діяльність своїх громадян для виплати цих боргів. З іншого боку, існування будь-якого окремого стейблкоїна, забезпеченого біткоїном, означає щонайменше 1 долар США заощаджень, які були перерозподілені з надходжень фіатної системи й натомість перенаправлені в біткоїни як заощадження.

  1. Інші стейблкоїни. Інші рішення, які часто обговорюються в Біткоїн-спільноті, включають стейблкоїни на Taro і RGB, а також синтетичні долари США з використанням зворотних безстрокових свопів, наприклад, підтримуваних Stablesats. Ці рішення слід вітати та вивчати, але вони мають обмеження. Наприклад, Taro має обмежені можливості скриптів. Отже, він може підтримувати лише випуск активів довіреної сторони. Крім того, у Lightning Network відсутній глобальний статус, що ускладнює створення багатосторонніх додатків, якими багато користувачів користуються у різний час. Зрештою, стає очевидним, що через ці обмеження створення нативних, забезпечених біткоїнами позик і стейблкоїнів на Taro або Lightning Network неможливе (або має суттєві обмеження). З усім тим карбування доларів з надлишковим забезпеченням, забезпечених біткоїнами, в сайдчейнах, як описано вище (і, можливо, одного дня у ролл-апах валідності біткоїнів), а потім централізований випуск їх на Taro або RGB для отримання вигоди зі швидкості та вартості мережі Lightning може бути життєздатним варіантом використання.

Stablesats – це ще один спосіб створити синтетичний долар, зберігаючи біткоїни. Це робиться за допомогою ринку деривативів, зокрема інструменту під назвою «безстроковий зворотний своп». Він працює, беручи частину біткоїнів користувача, поміщаючи їх на централізовану біржу і займаючи коротку позицію. Якщо ціна біткоїна зростає, це компенсується втратами від неправильної короткої ставки. Якщо ціна біткоїна знижується, це компенсується прибутком від правильної короткої ставки. По суті, коротка позиція підтримує вартість у доларах незалежно від коливань ціни біткоїна. Одна з проблем із цією моделлю полягає в тому, що торгівля здійснюється на централізованій біржі, і, отже, біткоїни мають там зберігатися. Крім того, кожен наявний синтетичний стейблкоїн є безстроковою ставкою проти біткоїна. Якщо цей ринок колись виросте до значних розмірів, він стане не лише централізованою принадою для зберігання, а й постійним джерелом тиску на біткоїн.

Для кредитування, забезпеченого біткоїнами, і стейблкоїнів, забезпечених біткоїнами, вигідніше бути двома сторонами однієї медалі, а не розрізненими продуктами. Спроби створити незалежні продукти для стейблкоїнів та кредитування, забезпеченого біткоїнами, досі мали недоліки на кшталт централізації, неякісних продуктів чи неявної підтримки фіатної системи.

Майбутні розробки та ризики

Стейблкоїни, забезпечені біткоїнами, і позики в DeFi, забезпечені біткоїнами, не обходяться без ризиків. Ці продукти все ще знаходяться на початковому етапі. Хоча вони пройшли бойові випробування, їм ще доведеться довести свою відповідність ефекту Лінді. Наприклад, див. коментар Лін Олден щодо стейблкоїнів, забезпечених біткоїнами, у її статті «Проблеми з DeFi та криптовалютами»:

«1) Користувачі повинні бути впевнені, що смартконтракти, які лежать в основі, не будуть використовуватися в найближчому майбутньому; 2) що механізми стимулювання продовжуватимуть працювати в найближчому майбутньому, щоб належним чином підтримувати надмірне забезпечення у всіх ринкових умовах; 3) що цінові оракули не маніпулюватимуться дестабілізаційним чином і 4) що управління смарт-контрактом не буде порушено (мається на увазі або конкретне управління контрактом, або управління базовим обчислювальним рівнем)».

Хоча ці побоювання обґрунтовані, автор вважає, що багато з цих обмежень можуть бути зведені до мінімуму та вдосконалені з часом. Наприклад, якщо Біткоїн-спільнота визнає за потрібне, може бути доданий програмний форк, такий як OP_STARK_VERIFY, щоб увімкнути криптографічну двосторонню прив'язку (2WP), що не вимагає довіри. Простіше кажучи, це дозволило б активувати рол-ап валідності, що є конструкцією, подібною до сайдчейна, без довіри федерації. Тим часом (або якщо 2WP ніколи не буде об'єднаний з кодовою базою Біткоїна), смарт-контракти та оракули, пов'язані із позикою та стейблкоїнами, забезпеченими біткоїнами, вже проходять випробування у довірених федераціях з використанням реальних коштів. Припущення про довіру федерації не ідеальні, але можуть бути обмеженням, яке ширше Біткоїн-спільнота готова прийняти замість внесення будь-яких подальших змін до коду Біткоїна або передачі сфери стейблкоїнів централізованим організаціям.

Однак, якщо спільнота буде відкрита для варіантів, які не потребують довіри, здавалося б, ідилічним рішенням могла б бути наявність сполучення, яке не вимагає довіри, з рол-апом валідності, в якому розміщений підтримуваний біткоїнами протокол стейблкоїна (як описано вище), з можливістю оновлення протоколу, а рол-ап може мати вбудовану, нативно децентралізовану оракульну стрічку цін BTCUSD. Як додатковий бонус одноранговий зв'язок переходить до традиційної фіатної валюти, у той час як стейблкоїни, забезпечені біткоїнами, запускають економіку замкнутого циклу. Шлях до справді децентралізованих стейблкоїнів, забезпечених біткоїнами, це більше не фантастичні мрії.

Крім основної функціональності забезпечених біткоїнами позик і стейблкоїнів в ці продукти можуть бути вбудовані додаткові можливості. Наприклад, повністю зашифровані наскрізні приватні транзакції. Не такий далекий світ із повністю зашифрованими, приватними транзакціями в стейблкоїнах, які доказово забезпечені біткоїнами та випускаються на криптографічно надійному протоколі другого рівня, який успадковує безпеку та захист від подвійних витрат Біткоїна. Це шляхетна мета, якої варто прагнути.

Затяжна та підступна реальність

Легко помилитися, поетично розповідаючи про яскраве Біткоїн-майбутнє. Це бачення кінця гри, яке багато хто з нас часто романтизує. Але реальність така, що попереду чекає довгий і потенційно небезпечний шлях – шлях, який у будь-якому випадку, вимагає перехідного періоду після глобального використання долара. У той час як сам Біткоїн неминучий, швидкість, з якою відбувається його прийняття, дуже низька. Повне ігнорування теперішньої доларової реальності може лише відсунути настання цієї неминучості ще далі.

Натомість ми можемо створювати кращу версію доларів, забезпечених біткоїнами. Долари, до яких можна отримати доступ, при цьому не підтримуючи фіатні режими і не прирікаючи майбутні покоління на неймовірний борговий та податковий тягар. Долари, які гарантовано забезпечені найкращою запорукою в історії. Долари, які можуть успадкувати безперешкодність та стійкість до цензури Біткоїна. Долари, які не покладаються на довірених контрагентів людей.

Долари, забезпечені біткоїнами, можуть стати найбільшим троянським конем, який допоможе знизити залежність від фіатної системи. Це не якийсь інструмент DeFi, який намагається зблизитися з Біткоїном, а інструменти, які розширюють ідею Біткоїна.

Тим, хто не згоден зі мною: доведіть мені протилежне. Чому у Біткоїна не повинно бути стейблкоїнів, забезпечених біткоїнами?

Це гостьовий пост Девіда Сероя, засновника та президента Old North Capital Fund та учасника протоколу Sovryn. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024