Як працюють смарт-контракти Біткоїна

Як працюють смарт-контракти Біткоїна

Смарт-контракти надають можливість безпечно переміщати біткоїни безпосередньо між учасниками угоди без участі посередників. Розглянемо, як вони працюють та розвиваються.

Смарт-контракт – це договір про взаємні зобов’язання сторін у цифровому форматі, включаючи протокол, який виконує набір дій, про які домовилися його сторони. Технічно смарт-контракт являє собою програмний код на основі технології блокчейн, який автоматично виконує запрограмовані функції у відповідь на певні умови та самостійно виконує певні операції з повним контролем за їх виконанням.

До елементів смарт-контрактів відносяться:

- предмет договору. Програма повинна мати доступ до товарів та послуг, що є предметом договору, та вміти автоматично надавати або закривати цей доступ контрагенту;

- цифрові підписи. Сторони засвідчують договір власними секретними цифровими ключами, що згенеровані за єдиною технологією;

- умови договору, викладені у точній послідовності операцій, тобто у вигляді алгоритму, та узгоджені сторонами;

- децентралізована платформа. Запис, зберігання та виконання смарт-контракту відбувається на незалежному від сторін ресурсі.

Найбільший попит на смарт-контракти має фінансовий сектор. У 2018 році компанія Blockstream запропонувала використання сайдчейну Liquid Network мережі Біткоїна для комерційного використання, що дозволило використовувати смарт-контракти біткоїн-біржам, маркет-мейкерам, брокерам та іншими учасникам фінансового ринку.

Сайдчейн Liquid Network є окремим приватним блокчейном з двосторонньою прив'язкою до блокчейну Біткоїна. Для грошових переказів використовуються токени (L-BTC), які прив'язані до біткоїна у співвідношенні 1:1.

Liquid Network побудований на базі вихідного коду мережі Elements, яка була створена у 2015 році як форк Біткоїна з додатковими функціями. Її основними функціями стали Confidential Transactions, які пізніше були розширені для підтримки випуску активів, а також набір додаткових опкодів для застосування ковенантів.

Використання ковенантів було запропоновано Грегом Максвеллом ще у 2013 році. Вони розширюють мову скріптів Біткоїна, дозволяючи транзакціям обмежувати сценарії (смарт-контракти), що значно розширює функціональність Біткоїна.

У листопаді 2021 року в Liquid додали оновлення для скриптів з 31 додатковим опкодом, спрямованим на спрощення та покращення ковенантів, як от інтроспекція транзакцій, 64-бітова арифметика та багато іншого. За допомогою цих опкодів Liquid отримав можливість розгортати просунуті смарт-контракти, пропонуючи трейдерам нові фінансові продукти, які дозволяють знизити вимоги до довіри, що зазвичай зустрічаються в традиційному фінансовому світі.

Нові опкоди, які були додані в Elements Script, уможливлюють впровадження складних транзакцій, які здатні забезпечити функціонування чисельних фінансових інструментів, таких як некастодіальні лімітні ордери з частковим виконанням та повністю забезпечені опціонні контракти.

Лімітний ордер дозволяє покупцю чи продавцю активу (мейкеру) встановити ціну, за якою він готовий купити чи продати цей актив на ринку, після чого окремий трейдер приймає рішення «прийняти» цю пропозицію та виконати угоду. Зазвичай це відбувається на кастодіальних біржах, де біржа депонує кошти обох сторін, а потім використовує внутрішню систему розрахунків розподілу коштів між сторонами. Ця система заснована на довірі коштів третій стороні, які можуть бути втрачені через злам системи або заволодіння коштами клієнтів зловмисниками.

У минулому в мережі Liquid Network також можна було здійснювати подібні угоди, але з серйозними обмеженнями, наприклад, якщо ключі обох сторін постійно були б онлайн або якщо угода повинна була б виконана у повному обсязі.

Наприклад, якщо мейкер хотів продати 5 L-BTC за ціною 20 000 USDT кожен, а покупець хотів купити лише 2 L-BTC за цією ціною, не було простого способу здійснити цю угоду без втручання мейкера та зміни ордера відповідно до вимог покупця. Така ситуація вимагала ручного втручання або використання ключів у режимі онлайн, що підвищувало складність та створювало загрозу безпеці.

Інтроспективні опкоди, які було додано в Liquid, уможливили створення ковенантів – типу смарт-контрактів, який гарантує, що виведення коштів можливе лише в тому випадку, якщо транзакція, яка їх витрачає, відповідає певним критеріям. За допомогою ковенантів мейкер може заблокувати 5 L-BTC у ковенанті, який дозволяє будь-кому видалити будь-яку кількість L-BTC за умови, що він заплатить продавцю 20 000 USDT за кожний видалений L-BTC. Ковенант також дозволяє продавцеві забрати решту забезпечення, щоб скасувати ордер. Фінансування ковенанта лімітного ордера не потрібно публікувати у блокчейні доти, доки тейкер не захоче виконати угоду, заощаджуючи як місце у блокчейні, так і потенційні комісії.

Опціон, або опціонний контракт - це договір, за яким продавець опціону (грантодавець) надає покупцеві опціону (грантоотримувачу) право на купівлю активу за певною ціною у вказаний у договорі час у майбутньому.

Існує два основних види опціонів, відомих як пут (put) та кол (call). Кол-опціони надають власникам контракту право на купівлю базових активів, тоді як пут-опціони - право на продаж. Опціони зазвичай забезпечуються юридичними контрактами або кастодіанами. Якщо одержувач опціону бажає виконати опціон, а грантодавець опціону не може або не хоче виконати це зобов'язання, конфлікт може бути вирішений у суді, як правило, з великими витратами для обох сторін. Крім того, грантодавець опціону може бути не в змозі виконати своє зобов'язання через відсутність ліквідності або активів, внаслідок чого грантоодержувач опціону не має достатніх засобів правового захисту.

Альтернативний підхід полягає в тому, щоб вимагати від особи, яка надає опціон, передати свій заставний актив третій стороні для зберігання в ескроу, гарантуючи, що застава буде доступна для одержувача на дату закінчення терміну дії опціону. Це також містить ризик того, що ескроу-агент тепер повинен тримати цей актив у безпеці, і йому має бути довірено виконання зобов'язання від імені одержувача опціону.

Санкет Каньялкар (Sanket Kanjalkar), Аллен Пісцітелло (Allen Piscitello) та Ендрю Поелстра (Andrew Poelstra) запропонували просунутий варіант використання смарт-контрактів на платформі Elements, який дозволяє закріпити правила опціону в коді таким чином, що для виконання контракту не потрібна жодна третя сторона, крім виконання правил, властивих блокчейну.

Whitepaper «Некастодіальні опціони, що використовують Elements» містить детальний опис нових можливостей для функціонування ковенантів, розуміння їхньої сутності й створення транзакції, що повністю відповідають вимогам користувачів.

Це гостьова публікація Алли Домбровської, кандидата юридичних наук. Висловлені погляди є її власними й не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Боротьба з упередженістю ЗМІ важлива в епоху цифрових технологій, коли ця упередженість стає дедалі очевиднішою. Фернандо Ніколіч 21 липня 2024
Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Усталені методи забезпечення безпеки не відповідають очікуванням дедалі більшого сегмента ринку Біткоїн-користувачів. Алекс Бержерон 20 липня 2024
Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024