$1 млн за біткоїн: що для цього потрібно

$1 млн за біткоїн: що для цього потрібно

Якщо минулого циклу всі очікували на зростання курсу біткоїна до $100 000, то зараз прогнози стали ще більш зухвалими. Проаналізуємо, що треба для досягнення цінового рівня в $1 млн за BTC.

BTC по $1 млн: багато чи ні

Коли біткоїн сягне $1 млн за монету, його капіталізація становитиме близько $20 трлн. Зважаючи, що наразі капіталізація активу трохи менше за $1 трлн, то біткоїну необхідно подолати ще досить значний шлях – зрости у 20 разів. Проте, зважаючи на те, що головний цифровий актив зростає логарифмічно, а не лінійно, цей процес може зайняти значно менше часу, ніж здається.

Зокрема, екстраполюючи минулі тренди на майбутнє, біткоїн може досягти $1 млн приблизно через три халвінги, тобто орієнтовно у 2032 році. Такий ціновий рівень також буде важливим з огляду на те, що він дозволить випередити золото (його капіталізація наразі становить $13,6 трлн й навряд чи перевищить $15 трлн протягом наступних 10 років). Тож біткоїн зможе нарешті стати головним монетарним активом у світі.

Проте це не означає, що біткоїнери захочуть зафіксувати фіатний прибуток. Навпаки, економіка стрімко рухатиметься у напрямі гіпербіткоїнізації, й переважна більшість населення світу використовуватиме сатоші як одиниці виміру товарів і послуг. Особливо продавці будуть зацікавлені у використанні біткоїна, адже саме він (на відміну від фіата) дозволяє ефективно зберігати вартість протягом часу.

Навіть шифропанк і один із ранніх розробників Біткоїна Гел Фінні ще у перші місяці після створення протоколу прогнозував ціну у $10 млн за монету, якщо біткоїн стане глобальними грошима. Але фактично навіть цей прогноз занадто песимістичний через постійну інфляцію та зростання загального випуску й продуктивності праці у світі. Тобто курс біткоїна до фіата зростатиме нескінченно; навіть найбільша ціна – це лише питання часу. Розглянемо основні чинники, що роблять цю тенденцію невідворотною.

Глобальне використання

Для подальшого стрімкого зростання вкрай важливим є глобальне визнання й використання біткоїна більшістю населення та великими компаніями. Ця мета наразі ще не досягнута. Зараз у світі налічується 8 млрд людей. Точна кількість біткоїнерів невідома, адже один власник може мати декілька адрес або біржа на одній адресі може зберігати монети багатьох власників (хоча ми дуже не рекомендуємо довіряти свої біткоїни комусь іншому). Проте, наприклад, наразі налічується 4,6 млн адрес із балансом у 0,1 BTC або більше. Тож можна зробити припущення, що станом на початок 2024 року у світі є декілька мільйонів біткоїнерів, чого поки що недостатньо для глобального використання.

$1 млн за біткоїн: що для цього потрібно
Динаміка адрес із балансом у 0,1 BTC та більше. Джерело: LookIntoBitcoin.

Проте певна позитивна тенденція є очевидною через зростання інституційного інтересу до біткоїна. Заявки на спотові біткоїн-ETF, ймовірно, вже незабаром будуть схвалені, й біржові гравці отримають доступ до інвестування у продукти на основі біткоїна. Головне полягатиме у тому, що виникнуть передумови для довгострокового припливу капіталу, адже відповідні інвестиційні компанії повинні будуть зберігати пропорційні біткоїн-резерви. У випадку з ф’ючерсними ETF цього не відбувається, адже компанії володіють лише ф’ючерсними контрактами, а не реальними монетами.

Тож інституційне прийняття створить передумови для більшої відкритості стосовно біткоїна і серед традиційних та консервативних інвесторів і біржових гравців. Згодом ця хвиля зачепить і всіх інших жителів як у розвинених країнах, так і тих, що розвиваються.

Криза фіата

Іншим важливим драйвером зростання курсу біткоїна безперечно має стати повномасштабна криза глобальної фіатної системи. На жаль, для більшості людей власний досвід (у тому числі негативний) виявляється більш значущим, ніж будь-які логічні аргументи та теоретичний аналіз. Тому проблеми з провідними фіатними валютами, безумовно, призведуть до зростання попиту на BTC.

Частково цей процес вже розпочався. Зокрема інфляція у США, ЄС та інших регіонах світу систематично вища за цільові 2%, а темпи емісії грошей лише зростають. Минулого року три банки США зазнали банкрутства навіть за умов, коли уряд проголосив, що вдалося попередити рецесію. Деякі економіки світу (як Аргентина) взагалі потерпають від гіперінфляції, що закономірно призвело до більшого прийняття біткоїна.

Звичайно, розгортання кризи провідних фіатних валют потребуватиме певного часу. Їхній резервний статус та досить потужні національні економіки створюють певний запас міцності на найближчі роки. Проте фундаментальні проблеми лише набирають обертів. Зокрема державний борг стрімко зростає, невдоволення інфляцією теж збільшується, а традиційні фінансові інститути стають дедалі вразливішими до криз.

Щобільше, після запровадження CBDC глобальна криза лише посилиться. Адже на додачу до поточних проблем принаймні частина людей повстане проти порушень їхньої приватності та базових прав. Загалом еволюція фіатної системи через все більшу емісію та контроль створює передумови для якнайшвидшого переходу на стандарт Біткоїна.

Технологічне вдосконалення Біткоїна

Додаткові кроки також мають бути зроблені у технологічній адаптації Біткоїна до майбутніх умов ажіотажного попиту. Наразі розробники активно працюють у цьому напрямі. Визначимо основні аспекти таких вдосконалень. По-перше, використання повної ноди має стати значно простішім з технологічної точки зору і дешевшим. У такий спосіб можна максимізувати захист від спроб «подвійної трати» та інших типів шахрайства.

По-друге, важливо також досягти більшої масштабованості, адже великі комісії на базовому рівні роблять більшість мікротранзакцій нераціональними. Тож подальший розвиток протоколів другого рівня й нових застосунків, спрямованих на досягнення більшої масштабованості, виглядає критично необхідним.

$1 млн за біткоїн: що для цього потрібно
Зростання кількості нод Lightning. Джерело: LookIntoBitcoin.

Насамкінець подальший розвиток майнінгу має забезпечити максимальну стабільність мережі та попередити «атаку 51%». У цьому плані поточні тренди вкрай оптимістичні, адже хешрейт багаторазово зростає кожен з останніх років. Зростання курсу біткоїна компенсує додаткові витрати майнерів, а сама галузь залишається дуже конкурентною.

Підсумки

Біткоїн має значний потенціал для досягнення нових курсових рекордів, у тому числі й $1 млн за монету. Проте це потребуватиме додаткового часу, особливо для здобуття глобального прийняття активу, поглиблення кризи фіата та технологічних Біткоїн-інновацій. Але поточні тренди вказують на те, що всі ці виклики мають бути успішно подолані протягом найближчих 8-10 років.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024