Біткоїн-майнінг та глобальна енергосистема

Біткоїн-майнінг та глобальна енергосистема

Майнінг ефективно трансформує світову енергетичну систему. Провідні майнінгові компанії використовують новітнє обладнання, що сприяє раціональному використанню енергії та нівелює вплив на навколишнє середовище.

Майнери та енергоспоживання

Біткоїн-майнінг споживає близько 88 ТВт-год. енергії на рік. Чи багато це? Все залежить від перспективи аналізу та порівняння. Наприклад, деякі оглядачі зазначають, що майнінг біткоїнів потребує більше енергії, ніж економіка такої країни, як Швеція. Така статистика зазвичай подається у негативному світлі як ознака неефективного використання ресурсів чи навіть забруднення навколишнього середовища.

Але професійні майнінг-аналітики іншої думки з цього приводу. Експерт Hashrate Index Джаран Мелеруд стверджує: «Майнінг біткоїнів споживає лише 88 ТВт-год - це крапля в морі світового споживання енергії, що становить 173 000 ТВт-год. Майнінг має потенціал змінити енергетичну галузь на краще, але для того, щоб він мав значний вплив, його енергоспоживання має стати вищим».

Саме зростання споживання енергії у довгостроковому періоді є єдиною сталою альтернативою як з економічної, так і суто енергетичної точки зору. Щодо економічної доцільності, то вона випливає зі зростання ринкової вартості BTC порівняно з доларом США та іншими фіатними валютами. Окрім того, високий хешрейт сприяє більшій стабільності мережі Біткоїна та ускладнює реалізацію «атаки 51». Хоча майнери намагаються максимізувати власний прибуток, вони безпосередньо впливають на розвиток усієї Біткоїн-екосистеми.

Біткоїн-майнінг та глобальна енергосистема
Зростання споживання енергії та складності майнінгу. Джерело: Roland Berger

Щодо енергетичної доцільності, то майнінг дозволяє мінімізувати викиди газу в атмосферу, що не лише призводять до неефективного використання енергії, а й завдають шкоди екології. Майнери також здатні значною мірою збалансувати енергоспоживання, що вкрай важливо для сталої роботи енергосистеми будь-якої країни.

У деяких випадках майнінг дозволяє монетизувати відновлювальні джерела енергії, що або не використовуються, або є низькоефективними за інших умов. Насамкінець вартість електроенергії та опалення може бути зменшена через перерозподіл каналів використання енергії та застосування інноваційного обладнання.

Джерела енергії

Одним із популярних напрямів аналізу є порівняння джерел енергії, що використовуються майнерами. Зокрема традиційні та відновлювальні джерела, як правило, протиставляються відповідно до їхнього екологічного впливу й загальної оцінки, що надається експертами та незалежними аудиторами.

Проте Джаран Мелеруд вважає, що такий підхід є спрощеним і некоректним. «Більш інтенсивне використання відновлювальних джерел (за інших рівних умов) призводить до більшого споживання природного газу». Експерт пояснює, що відновлювальні джерела у більшості випадків не забезпечують стале постачання електроенергії, що що ускладнює майнінгову діяльність. Тому компанії використовують інші джерела для балансування навантаження та підтримки безперебійного видобутку блоків.

Пріоритетом має бути не найскоріший перехід на відновлювальні джерела за будь-яку ціну, а раціональний підхід до використання електроенергії та запровадження інновацій у сфері майнінгового обладнання. У такий спосіб усі джерела енергії застосовуватимуться раціонально з позитивним впливом на загальну ситуацію в економіці.

Проте загальна тенденція у цій сфері доводить, що використання відновлювальних та екологічно чистих джерел енергії стає панівним для більшості майнерів. За даними Bitcoin Mining Council, наразі 59,5% від загального обсягу енергії, що використовується майнерами припадає саме на відновлювальні джерела. Цей процес ще пришвидшився останнім часом через падіння частки хешрейту в Казахстані, який надає перевагу традиційним джерелам.

Частка гідроенергії наразі становить 15%, а ядерної енергії – 19%. На вугілля ще припадає близько 21%, але рівень його використання стрімко знижується останнім часом. Окрім того, значна кількість провідних майнінгових компаній вже є або вуглецево-нейтральними, або навіть вуглецево-від’ємними (тобто їхній вплив на екологію є позитивним).

За даними аналітика ClimateTech Деніеля Баттена, на сьогодні 40 майнінгових компаній звели вуглецеві викиди до нуля, а дев’ять компаній навіть систематично покращують навколишнє середовище через споживання вуглецю. В списку Баттена є й такі визнані лідери індустрії, як Hut 8, Marathon Digital, Hive, Iris, Bitfarms тощо. Тож можна очікувати, що цей тренд продовжиться у найближчому майбутньому.

Трансформація енергосистеми

Майнери демонструють дуже розвинену здатність до пристосування до навколишніх умов: як економічних, так і технологічних. Зокрема вони мають змогу розміщувати свої центри дуже близько до джерел енергії (наприклад, гідроелектростанцій). У такий спосіб розв’язується проблема транспортування енергії, а також використання її надлишків. Циклічність видобутку й споживання енергії може бути злагоджена за допомогою майнінгових інновацій.

Стабілізація навантаження на енергосистему з можливістю придбання надлишків енергії дозволяє операторам енергомереж отримувати додаткові доходи й прибутки. Майнінг уже врятував від банкрутства чимало центрів та компаній, що не мали можливості забезпечити беззбитковість в інший спосіб. Майнери демонструють найвищі стандарти щодо планування та прогнозування своєї діяльності. Їхні підходи до аналізу основних енергетичних факторів можуть бути вдало використані й іншими учасниками енергосистеми.

Висновки

Використання енергії майнерами стало зростає, адже це необхідно задля забезпечення сталого функціонування мережі та її захисту від «атаки 51%» та інших загроз. Хоча повний перехід на відновлювальні джерела енергії не є самоціллю, майнінг поступово стає не лише екологічно чистим, а й вуглецево-від’ємним. Основні підходи, що вже використовуються майнерами, можуть також стати у пригоді іншим учасникам енергосистеми.

Чому квантові комп’ютери не загрожують Біткоїну Чому квантові комп’ютери не загрожують Біткоїну Квантові комп’ютери є однією з інноваційних технологій у сфері обчислювальної техніки. Через надзвичайно високу продуктивність, багато хто вважає, що вони можуть нести загрозу блокчейну Біткоїна. Але це не так. Дмитро Харьков 24 березня 2023
ChatGPT у Біткоїн-індустрії: можливості та ризики ChatGPT у Біткоїн-індустрії: можливості та ризики Однією з головних технологічних новин цього року стала поява чат-боту зі штучним інтелектом – ChatGPT. Попри очевидні перспективи, застосування його функціоналу може бути як корисним, так і небезпечним для біткоїнерів. Дмитро Харьков 22 березня 2023
Джек Дорсі: рольова модель біткоїнера Джек Дорсі: рольова модель біткоїнера Інноваційність та бажання змінити світ на краще – одні з головних рис біткоїнерів. Останнім часом їх уособленням став співзасновник Twitter та виконавчий директор Block, Inc. Джек Дорсі. Дмитро Харьков 20 березня 2023