Алекс Петров: Більшість майнерів змушені продавати до 85% видобутих біткоїнів

Алекс Петров: Більшість майнерів змушені продавати до 85% видобутих біткоїнів

Майнінг – це динамічна галузь, де регулярно виникають нові підходи до планування та організації бізнес-діяльності. Досвід таких фахівців як екс-CIO Bitfury Алекс Петров є особливо цінним для розуміння останніх тенденцій у промисловому майнінгу.

Як змінилася конкуренція в індустрії майнінгу за останні роки

Алекс Петров згадує, що майнінг з’явився у 2011 році на рівні хобі та експерименту, коли біткоїни ще видобували на GPU відеокартах та FPGA. За цей час індустрія вкрай розвинулася та зросла, перетворившись у серйозний бізнес, що працює цілодобово 365 днів на рік. Щоб залишатися успішним, потрібно розрізняти технічні деталі та реагувати максимально швидко. У сфері майнінгу досить серйозна конкуренція, що визначається не лише зовнішніми економічними умовами, але й математикою та станом мережі біткоїна. І в майбутньому така конкуренція буде лише зростати.

Горизонт планування провідних майнінгових компаній

Для великих компаній горизонт планування зазвичай два-три чи більше років. Оцінка включає понад 10-20 різноманітних параметрів, серед яких типи операцій, регіон та масштаби. Для великих дата-центрів, рідинного охолодження та стокових компаній горизонт планування може сягати 5-10+ років. При цьому, в процесі аналізуються дуже багато факторів: викуп або довгострокова оренда землі чи дата-центру, податки на експорт та імпорт, стан та потужність електричної мережі, геодезія, географія, середньорічні температури, а також політична й економічна ситуація у країні тощо. Без розрахунків, аналітики та планування у компанії дуже велика ймовірність збанкрутіти.

Особливості регулювання майнінгової галузі

Алекс Петров вважає, що майнінг не дуже відрізняється від інших знайомих нам бізнесів на кшталт управління дата-центрами або хостинг-серверів.

«Приблизно 90% операцій та витрат такого бізнесу не потребують ані додаткового регулювання, ані спеціального бухгалтерського обліку. Всі вони є стандартними та зрозумілими операціями, що включають будування або оренду дата-центрів, інвестування в обладнання та матеріальні цінності, обслуговування 24/7, найм робітників та нарахування заробітної плати, ремонти, моніторинг, оплата електропостачання тощо – цілком стандартні елементи видатків».

Єдиний нюанс виникає тільки під час реєстрації доходу від майнінгу в цифровій валюті, тому що на це безпосередньо впливають законодавчий статус біткоїна та її курси на момент купівлі та продажу, а також відповідне оподаткування. Але в усьому іншому це типова господарсько-виробнича діяльність.

Скільки біткоїнів продають майнінгові компанії

«Для більшості майнерів за умов стабільного курсу приблизно 80-85% видобутих BTC мають бути продані відразу або протягом місяця. Це необхідно для того, щоб покрити витрати на ведення бізнесу: сплачувати рахунки, виплачувати зарплати та покривати витрати на електропостачання».

Останній пункт – це значний обсяг витрат, що можна порівняти з вартістю інвестицій в обладнання. Наприклад, один ASIC вартістю $4500-5000 може потребувати витрат на електропостачання у розмірі $3800-4000 на рік. Його період повної окупності може складати близько 430-585 днів. На ведмежому ринку більшість майнерів не мають достатньої подушки безпеки (запасу коштів для ведення діяльності), тому багато з них банкрутують та втрачають усі свої інвестиції. Але навіть зростання ринку не дуже допомагає. Скоріш, навпаки: під час буму на ринку все більше людей і компаній хочуть увійти у цей сегмент, і конкуренція стає ще дедалі жорсткішою. Дуже мало компаній мають можливість інвестувати виключно долари США та накопичувати BTC, як це робить, наприклад, Hut8.

Чи є сенс для майнінгових компаній працювати одночасно у кількох країнах

Бути представленим одразу у кількох юрисдикціях – розумний розподіл ризиків для бізнесу; головне, щоб бізнес мав змогу ефективно керувати операціями в декількох країнах без нераціональних витрат часу та ресурсів. Якщо це не вдається, то краще зосередитися на 1-2 країнах. Умови можуть радикально змінюватися: ми пам’ятаємо приклади заборони майнінгу у Китаї, а також кризи у Казахстані, Азії, США, Україні та РФ. Тому ціна електропостачання є не єдиним важливим фактором. Для малих та середніх компаній розумним підходом буде розподіляти ризики, якщо є можливість досягти цього із мінімальними витратами.

Перспективи використання відновлюваних джерел енергії у майнінгу

Близько 80% від того, що споживає майнінг-індустрія – це вже «зелена» енергетика. Зокрема, через унікальність бізнесу дуже активно використовується гідроенергетика, де є її надлишок.

«Гідроелектростанції зазвичай будують на відстані від міста та із надлишком потужності. Щоб покривати витрати на обслуговування, вони готові продавати надлишки з дисконтом. Майнери також готові будувати виробничі потужності ближче до електростанцій, і в цьому полягає їхня перевага. Через те, що вони викупають надлишки енергії, це може призводити в деяких випадках до зменшення вартості світла для звичайних користувачів».

Також у майнінгу використовується попутний газ, який би просто згорів або був би викинутий в атмосферу. Сонячні панелі, енергії генерації вітру та атомна енергія також використовуються, хоча й в дещо менших обсягах.

Головний міф у сфері майнінгу

Ми вже про нього згадували – це екологія майнінгу. Перш за все, Біткоїн не генерує CO2, рівно як і автомобіль Tesla. CO2 може лише з’являтися на боці станції, а може і не з’являтися. Майнінг отримує енергію від різних джерел, у тому числі й екологічно чистих, які вже нараховують близько 80%. Враховуючи, що у світі загалом близько 76% енергії видобувається з «брудних» джерел, то біткоїн і майнінг явно виграють у цьому плані. Але як міф це спостерігається, і люди часто асоціюють Біткоїн та майнін з викидами вуглецю.

Висновки

На основі розмови з Алексом Петровим, можна сформулювати наступні висновки.

1. Конкуренція у сфері майнінгу стрімко зростає та сучасні майнери потребують значних інвестицій у професійне обладнання (ASICS) для підтримання прибуткових операцій.

2. Менеджмент провідних компаній надає пріоритет довгостроковому плануванню: щонайменше 2-3 роки, а іноді – й понад 10 років.

3. Основний регуляторний нюанс – це представлення доходу в BTC та цифровій валюті. Законодавчий статус Біткоїна також грає значну роль у цьому контексті.

4. Переважна більшість майнінгових компаній змушені продавати велику частину BTC протягом місяця для покриття операційних витрат. Лише найуспішніші компанії на зразок Hut8 інвестують долари США та накопичують біткоїни.

5. Якщо майнери можуть раціонально проаналізувати ринок та мінімізувати свої витрати, то присутність у декількох країнах сприяє зниженню відповідних ризиків. У іншому разі – доцільно зосередитися на присутності у 1-2 країнах.

6. Близько 80% енергії, що використовують майнери – це вже «зелена» енергетика. Майнери викуповують надлишки енергії та сприяють зниженню тарифів для кінцевих споживачів.

7. Шкідливий вплив майнінгу Біткоїна на екологію – головний міф нашого часу. Майнінг залишається одним із найекологічніших методів виробництва.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024