Найвідоміші «Біткоїн-в'язні»

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні»

Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами. 

До Квон

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні»
Джерело: соцмережа X.

До Квон – це південнокорейський підприємець, який здобув популярність завдяки заснуванню Terraform Labs, компанії, що створила криптовалюту Terra (LUNA) та алгоритмічний стейблкоїн TerraUSD (UST). Його проєкти привернули велику увагу інвесторів та криптовалютної спільноти завдяки обіцянкам забезпечити стабільність і ефективність цифрових активів. Однак До Квон став ще більш відомим після краху екосистеми Terra у 2022 році, коли стейблкоїн UST втратив свою прив'язку до долара, що призвело до обвалу ціни LUNA та значних фінансових втрат серед інвесторів.

Зараз До Квон перебуває у в’язниці у Чорногорії, куди він потрапив через спробу вилетіти в іншу країну за підробленими документами. У в’язниці він чекає на рішення про його екстрадицію до США чи до його рідної Південної Кореї для пред'явлення кримінальних звинувачень. На батьківщині за фінансові махінації творцеві Terraform Labs може загрожувати безпрецедентний вирок – до 40 років ув'язнення. Своєю чергою Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) зажадала від До Квона та Terraform Labs відшкодувати інвесторам проєкту Terra-Luna збитки та відсотки у розмірі близько $4,7 млрд, а також виплатити цивільний штраф $420 млн та $100 млн відповідно. За останньою інформацією, До Квон пішов на ці умови.

Сем Бенкман-Фрід

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні»
Джерело: соцмережа X.

Сем Бенкман-Фрід є засновником біржі FTX, а також торгової фірми Alameda Research.

Він здобув широку популярність завдяки швидкому зростанню біржі, яка стала однією з найбільших і найвпливовіших криптовалютних платформ у світі. Однак успіх його компаній опинився під загрозою після того, як восени 2022 року на ринку з’явилися чутки щодо недостатності резервів та нецільового використання активів біржі. Згодом розслідування довело, що FTX і Alameda Research використовували сірі схеми з коштами клієнтів для покриття власних збитків.

Зрештою окружний суд Нью-Йорка у березні 2024 року засудив Сема Бенкмана-Фріда до покарання у вигляді 25 років тюремного ув'язнення. Суддя погодився з аргументами прокурорів про те, що засновник FTX не повинен отримувати пільги лише тому, що деякі інвестори та клієнти можуть повернути частину своїх втрачених коштів. Він назвав цей аргумент «логічно помилковим» і «спекулятивним». Через крах біржі клієнти втратили близько $8 млрд, інвестори втратили $1,7 млрд, а кредитори – $1,3 млрд. Сем Бенкман-Фрід пообіцяв оскаржити вирок.

Чанпен Чжао

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні»
Джерело: соцмережа X.

Чанпен Чжао – засновник та колишній голова Binance, найбільшої за торговим оборотом і однією з найвпливовіших криптовалютних бірж у світі. Завдяки її стрімкому зростанню Чанпен Чжао став відомою фігурою не тільки у криптоіндустрії. Та попри це, він все ж таки теж опинився за ґратами.

Торік 5 червня SEC подала позов проти Binance та її очільника Чанпена Чжао, звинувативши їх у порушенні правил торгівлі цінними паперами, неправомірному поводженні з коштами клієнтів та введенні в оману інвесторів і регуляторів. А вже приблизно через рік, Федеральний суд Сіетла засудив Чанпена Чжао до чотирьох місяців ув’язнення.

На тюремному ув’язненні наполягав прокурор, пояснюючи це тим, що випробувальний термін стимулюватиме інших порушувати закон. Захист Чанпена Чжао просив умовний термін. Сам же засновник Binance повністю визнав свою вину. Він відбуватиме покарання у каліфорнійській федеральній виправній установі.

Росс Ульбріхт

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні»
Джерело: соцмережа X

Росс Ульбріхт є засновником і адміністратором відомого даркнет-маркетплейсу Silk Road, який використовував біткоїни для анонімних транзакцій. Торговельний майданчик дозволяв користувачам купувати та продавати незаконні товари та послуги, включаючи наркотики, зброю та фальшиві документи. Silk Road привернув значну увагу медіа та правоохоронних органів, що зрештою призвело до арешту Росса Ульбріхта у 2013 році. У 2015 році він був засуджений до довічного ув'язнення без права на умовно-дострокове звільнення за звинуваченнями у відмиванні грошей, хакерстві та змові з метою торгівлі наркотиками.

Водночас зауважимо, що історія Росса Ульбріхта та Silk Road набула неабиякого резонансу серед представників Біткоїн-спільноти. Адже замість пошуку справжніх торговців наркотиками правоохоронці всю провину звалили на засновника Silk Road, хоча фактично він просто створив майданчик для анонімної торгівлі.

Кандидат на посаду президента США Дональд Трамп вирішив використати на свою користь цю історію і пообіцяв Біткоїн-спільноті звільнити Росса Ульбріхта у разі своєї перемоги на виборах.

Роджер Вер

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні»
Джерело: соцмережа X

Роджер Вер, також відомий як «Bitcoin Jesus», є одним з перших інвесторів у біткоїн. Також він активно сприяв популяризації та прийняттю головного цифрового активу у світі. Проте його шляхи з біткоїнерами розійшлись, коли він у серпні 2017 року підтримав форк Біткоїна – Bitcoin Cash.

А заарештували Роджера Вера в Іспанії на підставі кримінальних звинувачень з боку Міністерства юстиції США у поданні неправдивих податкових декларацій та в ухиленні від сплати податків на суму у $48 млн. В обвинувальному акті стверджується, що Роджер Вер надав неправдиву або оманливу інформацію юридичній фірмі та оцінювачу, приховуючи справжню кількість біткоїнів, що належали йому та його компаніям. Це призвело до підготовки та подання неправдивих податкових декларацій, які значно занизили вартість компаній та їхніх біткоїн-активів.

На початку червня Роджера Вера випустили з іспанської в'язниці під заставу, тепер він очікує на екстрадицію до Сполучених Штатів.

Підбиваючи підсумки

Порушників серед представників Біткоїн-індустріїї здебільшого звинувачують у вчиненні злочинів, пов’язаних з відмиванням грошей, ухиленням від сплати податків, шахрайством та незаконною торгівлею. Але такі випадки скоріше поодинокі. Законослухняні учасники ринку підтримують стабільність і довіру до Біткоїн-індустрії, демонструючи, що цифрові валюти можуть бути інтегровані у світову економіку відповідально та етично.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024