П'ять уроків, які я виніс з багаторічного ігнорування Біткоїна

П'ять уроків, які я виніс з багаторічного ігнорування Біткоїна

Уроки від ходлера, який зрештою прийшов до Біткоїна, попри неодноразове відкидання можливостей з 2012 року.

Я один із тих щасливців, які дізналися про Біткоїн понад десять років тому, перш ніж він привернув до себе загальну увагу. На жаль, я також один із тих бовдурів, які побачили цю нагоду, не надали їй особливого значення і втратили її.

Ця невелика історія про мій шлях і як я тричі відмовлявся від інвестицій у біткоїн, перш ніж зрештою став ходлером. Отже, ось основні уроки, які я засвоїв і якими варто поділитися з усіма, хто все ще має сумніви щодо BTC.

Початок

Враховуючи, що я знайшов свою першу постійну роботу в брокерській онлайн-компанії ще у 2011 році, не дивно, що я мав купу колег, які захоплювалися трейдингом і всім, що пов'язано з інвестиціями, технологіями та прогресом фінансового світу. Незабаром у мене з'явився друг на ім'я Едгар. У нас були спільні інтереси, переважно ігри та наша давня пристрасть до нікотину. Попри те, що ми працювали в різних відділах і нам рідко доводилося перетинатися, ми часто виходили разом покурити. Ми радісно балакали про життя, світ і таке інше, вдихаючи нікотин і свіже повітря.

Якось у 2012 році я відправив традиційне «покуримо?» Едгару і помітив, що його статус у Skype виглядав так, ніби його клавіатурою пройшлася кішка.

Виглядало це приблизно так: «1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2».

Під час нашого сеансу куріння я запитав його: це був кіт чи твій акаунт зламали? Він відповів, що ні те, ні інше, а потім почав довго і складно пояснювати що таке Біткоїн-адреси та блокчейн.

Едгар захоплено розповів мені, що таке Біткоїн, і ця тема одразу дуже зацікавила мене через його ентузіазм. Працюючи в інвестиційній індустрії, я був добре обізнаний щодо онлайн-шахрайств і сумнівних продуктів, таких як e-gold, які, на поверхневому рівні, здавались схожими. Але чим більше він розповідав мені про Біткоїн, тим більше я розумів, що він може бути чимось більшим, ніж просто схемою-одноденкою.

Моя найбільша проблема полягала в тому, що 2012 рік був чи не найгіршим роком для мене в плані фінансів, і хоча на той час у мережі Біткоїна вже існувало 3 730 218 відкритих ключів, у мене точно не було зайвих грошей, щоб експериментувати з якоюсь новою та неперевіреною технологією, яка обіцяла здійснити «революцію» в грошах.

Відверто кажучи, я був дуже бідний. Насправді настільки бідним, що останнього тижня кожного місяця мої візити до продуктового магазину зводилися до вибору між покупкою їжі чи вгамуванням голоду пачкою цигарок. Отже, я дійшов висновку, що саме вживання м'яса для мене вважалося розкішшю, і ставка на майбутнє оцифрованих токенів не входила до моїх логічних витрат. На той час біткоїн торгувався менш ніж за 10 доларів.

Сумнів

Перенесімося у 2015 рік. Пропрацювавши кілька років, я набрався досвіду і став менеджером відділу маркетингу одного з найвідоміших фінтех-стартапів у Європі. Робочі умови були чудовими. Більшість моїх колег були хардкорними розробниками програмного забезпечення, які невпинно працювали над отриманням фінансових даних людей із банків, не питаючи дозволу у банків. Наче для більшої мотивації до роботи, в офісі навіть повісили піратський прапор. Як ви можете собі уявити, багато моїх колег були великими шанувальниками Біткоїна і всього, що він уособлював.

Оскільки я значно виріс у професійному плані, моя зарплата також значно зросла. Нарешті я міг купувати сигарети та їжу, при цьому в мене навіть залишалася купа грошей, яку можна було відкладати на чорний день. Крутячись у цих колах, я знав, що просто зберігати свої гроші у банку – це не вихід, і почав думати про те, щоб інвестувати свій надлишковий капітал.

Мої колеги досить часто згадували про Біткоїн в офісі, але я все ще сумнівався, чи це буде надійною інвестицією. У той час біткоїн торгувався на рівні близько 250 доларів, щойно впавши зі свого історичного максимуму в 1000 доларів. Я добре обміркував це своїм досвіченим інвестиційним мозком і дійшов висновку, що біткоїн, швидше за все, ніколи не відновиться і що він падатиме доти, доки за нього будуть чіплятися лише затяті ботаніки.

Я навіть дивився на графіки домінування біткоїнів і бачив, що, попри падіння, він, як і раніше, має величезне домінування на ринку, що привело мене до висновку, що це була єдина криптовалюта, якій вдалося чогось досягти, і без конкуренції йому ніколи не вдасться вирости до чогось справді потужного.

«Мені потрібний стабільніший інвестиційний продукт для моїх заощаджень», – сказав мудрий інвестор у моїй голові, і я вклав 7500 доларів у золоті зливки. Спостерігаючи за безперервним зростанням золота після економічної кризи 2008 року, це здалося мені одним із найстабільніших можливих вкладень.

Відторгнення

Перенесімося у 2018 рік, коли всі тільки й говорили що про криптовалюти. Крім біткоїна, з'явилося багато інших криптовалют, і бум первинної пропозиції монет (ICO) був у розпалі: тільки за перший квартал 2018 року через ICO було залучено 6,88 мільярда доларів. Всі говорили про Біткоїн та криптовалюти. Ви приходили на стрижку і чули про це у перукарні, заходили у Facebook і не могли знайти жодної сторінки чи групи, де так чи інакше не згадувалася б криптовалюта; навіть мої батьки зателефонували мені й запитали, чи є у мене криптовалюти, порадивши мені придбати трохи, бо вони чули, що вони, мабуть, ще подорожчають.

На той час я вже надавав деякі послуги контент-маркетингу на позаштатній основі, і бізнес йшов добре, тому що прихильники ICO вкладали гроші практично в будь-які послуги, які їм пропонувалися, якщо вони могли платити у криптовалюті. Попри те, що стейблкоїни, такі як USDT, вже існували деякий час, вони досить рідко використовувалися для транзакцій. Я бачив, що більшість платежів надходять у BTC за курсом від 4000 до 13 000 доларів за біткоїн.

Саме в цей час я придбав свій перший біткоїн, але, приголомшений абсолютним безумством у криптопросторі, я вирішив не тримати ніяких BTC і продав їх через Local Bitcoins так само швидко, як і придбав. У той час щоденна волатильність була величезною, і я упіймав таксі до місцевого обмінника біткоїнів, як тільки BTC прийшов на мій гаманець, щоб перевести гроші в готівку й отримати безпеку фіатних грошей.

Прийняття

Середина 2018 стала для мене поворотним моментом у кар'єрі. Я перестав працювати повний робочий день на когось іншого і вирішив зосередитись на створенні власної компанії. У цей час я також зміг продати один зі своїх проєктів за солідну суму, яка забезпечила початковий капітал для запуску мого нового бізнесу, тоді як кошти, що знаходяться на моєму рахунку, дозволили мені спокійно спати ночами, поки я будував новий бізнес.

Життя було непоганим. У мене вже була нерухомість, я заробляв більше, ніж міг витратити, і я мав усі можливості для роботи. Справи йшли вгору.

Потім, одного чудового дня, мене осяяло. З якого дива мені переводити гроші в готівку? У мене достатньо грошей у банку та багато інших інвестицій на ринках. Як додаткові 10 000 доларів істотно повпливають на мій добробут?

Зрештою я дійшов висновку, що ніяк, але відсутність біткоїнів цілком може призвести до того, що я знову стану бідним. Що, якщо фіат стане монопольними грошима? Зрештою, я не довіряю уряду, і люди, яких я зустрічав протягом усього свого життя і які довіряли Біткоїну, були тими, кому я справді довіряв більше, ніж людям, які мали справу з фіатом. Тому я почав накопичувати BTC, наскільки дозволяли мої фінанси. Моя логіка була проста: мені платять у BTC і я зберігаю їх без переведення в готівку.

Які уроки я виніс?

Я не злюся на себе за те, що не придбав біткоїн раніше. В цілому, я щаслива людина, і, попри недавню криптозиму і такі події, як крах FTX, я, як і раніше, оптимістично налаштований щодо криптовалюти в цілому. Однак, я хотів би поділитися з вами кількома уроками, які я виніс зі свого досвіду з BTC.

Урок перший: у вас не надто мало грошей, щоб інвестувати

На початковому етапі я думав, що було б чудово витратити близько 1000 доларів на придбання BTC, але у мене їх просто не було, і я змарнував можливість. Загалом, якщо ви бачите нагоду, використовуйте її.

Ви не повинні інвестувати всі свої заощадження або почуватися некомфортно через свої інвестиції, але виділити певну частину свого доходу не надто складно. Чи міг я заощадити 50 доларів у 2012 році, щоб придбати 5 BTC? Швидше за все так, але ідея інвестувати лише 50 доларів мене не влаштовувала.

Урок другий: потрібно чимось жертвувати

Щоб написати цю історію, мені довелося поритися у записах, бо я хотів правильно вказати дати. При цьому я помітив бронювання готелю на 100 доларів, зроблене на початку 2012 року. Це була одна ніч за кордоном під час туристичної подорожі з моєю дівчиною.

Так, бути у фінансовій скруті та витрачати стільки на готель – не наймудріше рішення. Але заднім числом ми всі розумні, і я міг би, безумовно, скасувати поїздку і натомість інвестувати в BTC, або я міг би просто піти в дешевший готель і витратити залишок на покупку BTC. Немає сенсу озиратися назад і шкодувати, але пам'ятайте, що невелика жертва сьогодні може призвести до фінансового добробуту через кілька років.

Урок третій: збалансуйте свій інвестиційний портфель

Ви можете прочитати це в кожній інвестиційній книзі: «Не інвестуйте лише в один актив». Ця інформація не нова. Проте це те, що я повністю проігнорував у 2015 році. У мене були гроші для інвестицій, і я мав певне бажання придбати BTC, але з якоїсь причини я вирішив вкласти все в один актив. Якби я вклав хоча б 20% у BTC, мій дохід був би значно вищим.

Урок четвертий: не женіться за історичними цінами

Одна з причин, чому я вирішив інвестувати в золото замість BTC, полягає в тому, що я відчував, що купую золото «дешево». Я зіставив це з тим фактом, що в той момент мені довелося б заплатити за біткоїн у 25 разів більше, ніж я міг би заплатити трьома роками раніше. Тепер я знаю, що ціна зараз – це ціна зараз. Не відкидайте інвестиції сьогодні лише тому, що вони виглядають дорого, порівняно з тим, що було три роки тому.

Урок п'ятий: станьте частиною екосистеми

Приймати та зберігати BTC значно простіше (морально), ніж купувати його за фіат. Якщо ви пропонуєте послуги чи товари, чому б не дозволити вашим клієнтам платити у BTC? Тільки не повторюйте моєї помилки й не переводьте в готівку все, як тільки отримаєте гроші.

Збережіть хоча б частину BTC на балансі й забудьте про нього на якийсь час. Це тільки підвищить рівень прийняття і працюватиме на вас і на користь усієї спільноти в довгостроковій перспективі.

Це гостьовий пост Костянтина Рабіна, оглядача у галузі фінансів та технологій. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Дослідження Unchained свідчить про приголомшливе зростання володіння BTC серед американських інвесторів, при цьому у 2024 році визначальними будуть ясність регулювання та економічні фактори. Нік Хоффман 03 грудня 2023
Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Есперанто був спробою створити нову мову, якою могли б спілкуватися люди в усьому світі, але його так і не прийняли. Чи спіткає Біткоїн така сама доля? Пол Фокс 03 грудня 2023
Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Чи є прийняття Біткоїна державою чимось позитивним? Чи це поступово зруйнує ті властивості, які ми вважаємо цінними у Біткоїні? Майкл Матулеф 02 грудня 2023