Найбільші біткоїн-біржі затьмарили цінність P2P-альтернатив

Найбільші біткоїн-біржі затьмарили цінність P2P-альтернатив

Основні біткоїн-біржі, які збирають безліч даних, спотворили очікування користувачів щодо конфіденційних однорангових рішень.

Покупка біткоїна дуже змінилася з перших днів торгівлі на форумах або в Internet Relay Chat (IRC). З'явилися великі біржі, і зараз вони вдосконалили мистецтво залучення новачків, демістифікуючи процес купівлі за допомогою зручних і, відверто кажучи, безглуздих інтерфейсів.

Згодом регулятори змусили біржі збирати інформацію про користувачів для перевірки їхніх особистих даних. Подібні біржі – ми називатимемо їх «верифікаційними» біржами (VEX) – зберігають ваші кошти та мають у своєму розпорядженні інструменти для відстеження коштів, прив'язаних до вашої особистості. Читач повинен уже знати про переваги самостійного зберігання, тему, гідну окремого детального вивчення.

Зручність основних VEX, таких як Coinbase і Binance, фактично спотворила очікування кінцевих користувачів щодо приватних, однорангових (P2P) альтернатив для купівлі біткоїнів. Тому вони не розглядають альтернативи, попри незмірні переваги, які можна отримати.

Якщо точніше, ми визначаємо біржі за їхніми вимогами до користувачів щодо надання ідентифікаційної інформації, а не тому, чи вони є централізованими чи децентралізованими за своєю природою. Централізовані біржі (CEX) можуть працювати в приватному порядку, P2P, якщо вони не зберігають інформацію про своїх користувачів та їхні кошти.

Через централізацію не слід жертвувати конфіденційністю кінцевих користувачів, якщо біржа виконує лише роль сліпого посередника й у разі закриття може бути просто перезапущена шляхом клонування свого репозиторію з відкритим вихідним кодом. Таким чином, позначення як VEX більш доречне, ніж неправильне визначення всіх CEX як таких, що мають погану конфіденційність.

Для повного розкриття теми: автор є користувачем P2P-біржі з відкритим кодом RoboSats, але метою цієї статті не є викликати інтерес тільки до однієї P2P-біржі; швидше, заохотити використання будь-якої P2P-біржі, орієнтованої на приватність.

Це краще, ніж користуватися VEX!

Примітка. У багатьох юрисдикціях використання сервісу P2P прирівнюється до використання eBay або Craigslist. Ви повинні самостійно ознайомитися з правилами у вашій юрисдикції.

Проблема з верифікаційними біржами

Очевидно, проблема з VEX полягає у повній відсутності конфіденційності. Користувачі повинні надати інформацію, що дозволяє їх ідентифікувати, наприклад, права водія або паспорт, що назавжди зв'яже придбані біткоїни з цим користувачем.

Повторимо ще раз: справжнє ім'я користувача назавжди пов'язане з цим біткоїном та всіма наступними транзакціями. Якщо він виведе цей біткоїн з верифікаційної біржі і скористається послугами мікшування, це можна буде відстежити за допомогою публічного реєстру, і влада може пов'язати цю дію зі злочинною діяльністю, незалежно від намірів користувача.

Окрім цифрового ідентифікаційного сліду, можуть бути розкриті їхня електронна пошта, пароль, номер телефону та облікові дані фіатних банків, оскільки зловмисники можуть отримати доступ до цієї інформації шляхом злому або через скривджених співробітників біржі, які зливають особисту інформацію користувачів. Або, як стало очевидно після недавніх випадків краху бірж, таких як FTX, вони ризикують втратити свої біткоїни, оскільки насправді не володіють закритими ключами.

Багато покупців і продавців використовують ці біржі, які порушують конфіденційність, в першу чергу тому, що вони пропонують величезну ліквідність безлічі валют, а їхні зручні мобільні додатки значно спрощують купівлю та продаж біткоїнів. Щобільше, вони пропонують захопливий досвід, подібний до казино, метою якого є утримання користувачів з кожним обміном, який викликає викид дофаміну.

На жаль, багато власників і операторів VEX затято виступають за «сприятливі для прийняття» правила, збираючи дані своїх клієнтів під приводом захисту чесних користувачів, але збір конфіденційних даних користувача в першу чергу корисний для кіберзлочинців. Краще взагалі уникати VEX.

Для чого використовувати P2P-альтернативи?

Подивімося на другорядні наслідки використання і, отже, підтримки бірж, які не спрямовані на конфіденційність. Вчинені вами операції з біткоїном слугуватимуть для посилення цих бірж.

Використовуючи VEX, ви посилюєте практику вторгнення у приватне життя та нормалізацію цього. Якщо ви використовуєте P2P-біржу, то ви сприяєте біткоїн- або фіатній ліквідності на цій платформі й, таким чином, збільшуєте доступну ліквідність, щоб більше користувачів могли перейти на орієнтовані на конфіденційність біржі, а не покладатися на VEX.

В результаті підтримка VEX обмежить приплив фіата і призведе до провалу основної ідеології Біткоїна як P2P-системи електронних грошей, що не потребує дозволу; з іншого боку, підтримка P2P-бірж зміцнить вільну від дозволів природу Біткоїна і дозволить створити більш надійну та конфіденційну мережу.

Далі ми розглянемо перспективи обміну P2P для деяких користувачів, які звикли до VEX.

Ліквідність, яка доступна відразу

З мого досвіду, найчастішою «скаргою» користувачів VEX щодо P2P-бірж є відсутність одразу доступної ліквідності для деяких валют та способів оплати фіатними засобами. Кожна біржа P2P запускається з низькою ліквідністю і росте тільки в міру збільшення бази користувачів.

Так розвивається будь-яка P2P-біржа; у них немає раптової, величезної ліквідності на старті, і якби ніхто не намагався сприяти ліквідності, біржі P2P припинили б своє існування. Не маючи бюджету на маркетинг, вони можуть хіба що залучити більше користувачів за допомогою сарафанного радіо.

У випадку з RoboSats було помічено, що багато нових користувачів перевірятимуть книгу ордерів тільки в конкретний момент і дуже часто припускають, що ліквідність слабка, але вони не розуміють, що термін невиконаних ордерів спливає через 24 години, а успішні торги не видно. Обсяг торгівлі насправді досить високий і ордери приймаються відносно швидко. Цікаво, що за явним браком ліквідності ховається високоліквідний ринок.

Таким чином, слід розрізняти миттєво доступну ліквідність на VEX і ліквідність з великим оборотом на P2P-біржах. VEX також спрощує класичне усереднення доларової вартості, в той час, як P2P біржі зазвичай вимагають трохи більше зусиль. Це можна досить доречно розглядати як порівняння між стеком з високою тимчасовою перевагою на VEX і стеком з низькою тимчасовою перевагою на P2P-біржах.

Одним словом, для бірж P2P корисна більша ліквідність та кількість користувачів.

Конфіденційність завжди коштує дорожче

Купівля та продаж біткоїнів на P2P-біржі зазвичай коштує дорожче. Користувачі, які звикли до правил VEX, можуть з побоюванням поставитися до потреби заплатити більше ринкового курсу біткоїна до фіата й отримати менше сатоші за свої фіатні гроші. І навпаки, користувачі, які цінують конфіденційність, не бачать проблеми в тому, щоб заплатити більше за свої анонімні біткоїни.

На ринках P2P, де існує дисбаланс між попитом та пропозицією, більша плата використовується в ордерах на купівлю та продаж, щоб стимулювати анонімних учасників постачати ліквідність на ринок. Якщо ви купуєте біткоїн у валюті або використовуєте спосіб оплати, які незручні для продавця, то, збільшивши плату, ви можете привернути увагу когось, хто готовий піти на все заради більшої кількості сатоші. Це має вартувати їхнього часу.

Якщо ви продаєте біткоїн, ви можете отримати більше фіату в обмін на нього під час використання P2P-сервісів порівняно з VEX. З погляду продавця, надбавка за ордер – це можливість для прибуткового арбітражу, що також спонукає продавців розлучитися зі своїми бажаними біткоїнами на користь небажаного фіату.

З одного боку, ринковий курс на VEX можна розглядати як біткоїн зі знижкою, через що ви жертвуєте вашою приватністю на користь більшої кількості сатоші у вашому стеку, тоді як ринковий курс на P2P-біржах можна розглядати як реальну вартість біткоїнів, яку користувачі платять, щоб захистити свої заощадження та особисту інформацію.

Само собою зрозуміло, що бажання здійснювати транзакції з біткоїнами в приватному порядку не має абсолютно нічого спільного зі злочинною діяльністю, у чому нас так відчайдушно намагаються переконати законодавці; швидше, це робиться виключно для того, щоб захистити себе від злочинної діяльності щодо ваших заощаджень і, можливо, вашого життя. Якщо ви використовуєте мультипідпис, тому що на вас можуть запросто напасти з гайковим ключем за 5 доларів, вам також слід здійснювати транзакції з біткоїнами приватно. Хоча думка про те, що ваше життя перебуває в небезпеці через розкриття вашої особистості, може здатися абсурдною, але це не така вже надумана та нереальна фантазія.

Біткоїн, куплений приватно, завжди коштуватиме дорожче, тому що ринок завжди цінуватиме його більше, ніж біткоїн, куплений з можливістю розкриття ваших даних.

Невелика, але ефективна служба підтримки клієнтів

Жодна біржа не ідеальна, і це стосується як бірж VEX, так і P2P-бірж. Незалежно від того, наскільки оптимізованою чи надійною видається платформа, користувачі все одно можуть зіткнутися з проблемами. Коли вони стикаються з проблемами, немає нічого кращого, ніж знати, що їм може допомогти реальна людина.

На відміну від типового співробітника служби підтримки, розробники-добровольці та інвестори часто готові докласти всіх зусиль для розв'язання проблем та питань, оскільки вони мають більше амбіцій та інтересу в тому, щоб користувачі комфортно почували себе на платформі.

Крім того, P2P-платформи з більшою ймовірністю нададуть індивідуальні рішення, оскільки проблеми найчастіше виникають не у зв'язку з платформою – це можуть бути проблеми з певним стороннім гаманцем або обмеженнями Lightning Network.

За моїми спостереженнями, швидкість відповіді, позитивне ставлення та загальна корисність P2P-бірж набагато перевершують такий досвід у VEX, де користувачі продовжують скаржитись на жахливі та некомпетентні відділи обслуговування клієнтів.

Правильні очікування щодо біткоїн-бірж, орієнтованих на конфіденційність

Сподіваюся, що, досліджуючи деякі з цих спотворених очікувань, читачі відповідним чином скоригують свою думку щодо різних доступних бірж, орієнтованих на конфіденційність. Хоча в ідеалі очікування не повинні коригуватись, користувачі повинні усвідомлювати прості реалії користуючись послугами невеликих бірж з меншим оборотом, які фокусуються на конфіденційності, а не на прибутку, та працюють із відносно невеликим бюджетом.

У VEX, таких як Coinbase та Binance, було багато часу, щоб створити свої бренди, завоювавши довіру користувачів (поки що), у тому числі за допомогою «крипто-просвітителів», які заохочують новачків купувати свої перші токени та монети на верифікаційних біржах, «бо це легко». Або, що ймовірніше, їм заплатили за те, щоб вони втюхували ці продукти.

Ви, ймовірно, купили свій перший біткоїн на VEX, тому що вам сказали, що це легко або ви не знали про приватні альтернативи; так само ви, мабуть, не знали про катастрофічні наслідки прив'язки вашої реальної особи до вашого стека біткоїнів, поки не заглибилися у кролячу нору.

Не переживайте – ніколи не пізно почати працювати над більш безпечним та приватним майбутнім. Зберігайте свої біткоїни, куплені на VEX, окремо від вашого приватного стека біткоїнів і припиніть повідомляти VEX про стан ваших справ.

Зрештою, P2P-біржам доведеться докласти неймовірних зусиль, щоб конкурувати в тій же лізі, що і VEX. Проте без учасників, які розбавляють книги ордерів, не було б взагалі жодних P2P-бірж, направлених на приватність. Найкраще, що ми можемо зробити, – переконати користувачів цінувати конфіденційність та скоригувати свої очікування під час користування біржами P2P замість великих бірж, які потребують підтвердження особистості.

Отже, розповсюджуйте цю інформацію!

Це гостьовий пост Okada, інженера-механіка та користувача однорангової біржі біткоїнів RoboSats. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024