Чому заборона Біткоїна у ЄС вірогідна… і недоречна

Чому заборона Біткоїна у ЄС вірогідна… і недоречна

Заборона Біткоїна в ЄС маячить на горизонті. Але Біткоїн не питає дозволу.

Біткоїн піддається атаці. Його все частіше сприймають як «брудну валюту». Тесла Ілона Маска, Вікіпедія, Грінпіс та інші організації перестали приймати BTC для своїх продуктів або як засіб для пожертвування грошей.

Маск, який є не лише одним із найбагатших, а й одним із найсуперечливіших людей на цій планеті, заявив: «Криптовалюта – це хороша ідея з будь-якого боку, і ми вважаємо, що вона має перспективне майбутнє, але це не повинно дорого обійтися для довкілля». Упс.

І так каже не лише Маск. Політики також націлилися на Біткоїн.

Ще до ухвалення Регламент Європейської комісії про ринки криптоактивів (MiCA) викликав справжній ажіотаж у Біткоїн-спільноті, особливо через ліві фракції в парламенті ЄС, які виступали проти доказу роботи (PoW) та енергоспоживання мережі Біткоїна. У результаті тристоронніх переговорів було прийнято версію MiCA, яка не забороняла ні PoW, ні майнінг.

Як стало відомо у квітні 2022 року, деякі члени Європарламенту намагалися просунути заборону на майнінг біткоїнів та заборону на торгівлю BTC. На щастя, вони зазнали невдачі.

Однак було закладено основу для подальших кроків. Наприклад, емітенти криптовалют, які, як ми знаємо, в основному є просто технологічними стартапами, будуть зобов'язані надавати звіт про споживання енергії та пов'язаний з цим вуглецевий слід відповідного активу. Брокери та біржі, своєю чергою, повинні інформувати своїх клієнтів про ці точні цифри, коли вони купують криптоактиви.

Дедалі більша неприязнь до Біткоїна також набрала обертів через кампанію Greenpeace USA проти Біткоїна, розпочату в березні, яку фінансував, серед інших, співзасновник Ripple Кріс Ларсен. Цікаво, що Грінпіс приймала пожертвування у біткоїнах у період з 2014 по 2021 рік, поки вони не були припинені через екологічні проблеми.

Біткоїн не подобається майже половині членів Європарламенту

Як уже згадувалося, заборона на майнінг або торгівлю біткоїнами не потрапила до законодавства MiCA. Проте дуже малоймовірно, що члени парламенту ЄС, які намагалися її імплементувати, здадуться – можна припустити протилежне.

У березні 2022 року Комітет з економічних та валютних питань (ECON) у парламенті ЄС проголосував проти заборони PoW. Проти проголосували 32 депутати, за – 24. Тема, здається, стає дедалі більш ідеологізованою, оскільки соціал-демократи, зелені та ліві переважно хотіли заборони PoW, тоді як консерватори, ліберали та праві фракції, як правило, голосували проти.

Остаточний проєкт MiCA, створений консервативним депутатом Європарламенту Стефаном Бергером, містив компроміс: замість заборони PoW було вирішено включити рейтингову систему для криптовалюти для оцінки її впливу на навколишнє середовище (докладніше про це пізніше).

У листуванні з Politico член іспанського парламенту від Зелених Ернест Уртасун пояснив:

«Створення системи маркування криптовалюти ЄС не вирішить проблему, поки майнінг криптовалюти може тривати за межами Союзу, що також обумовлено попитом ЄС… Комісія повинна зосередитися на розробці мінімальних стандартів сталого розвитку з чітким графіком виконання».

І додав:

«Недавнє оновлення Ethereum показало, що поетапна відмова від екологічно шкідливих протоколів насправді можлива, без будь-яких збоїв у роботі мережі».

ЄЦБ Біткоїн взагалі не до душі

Хоча ми бачимо різні думки щодо Біткоїна в Європейському парламенті, сигнали, які ми отримуємо від Європейського центрального банку (ЄЦБ), дуже чіткі. ЄЦБ регулярно робить попередження про криптовалюти, називаючи їх «надмірний вуглецевий слід» «підставою для занепокоєння».

Нещодавно, 30 листопада 2022 року, ЄЦБ опублікував пост під назвою «Останній рубіж Біткоїна». У ньому генеральний директор ЄЦБ з ринкової інфраструктури та платежів Ульріх Біндзайл та радник Юрген Шафф стверджують, що «концептуальний дизайн та технологічні недоліки Біткоїна роблять його сумнівним засобом платежу».

За словами Біндзайла і Шаффа, Біткоїн-транзакції «обтяжливі, повільні та дорогі», що, за їхніми словами, пояснює, чому найбільша у світі криптовалюта, створена для подолання чинної валютно-фінансової системи, «ніколи не використовувалася значною мірою для законних транзакцій у реальному світі». Біндзайл і Шафф додали, що оскільки Біткоїн не є ані ефективною платіжною системою, ані формою інвестування, «його не слід розглядати як ні те, ні інше в нормативних термінах і, отже, не слід легітимізувати».

Хоча гучна критика того, що знаходиться на «шляху до неактуальності», може здатися парадоксальною, ЄЦБ не вперше атакує Біткоїн.

У липні 2022 року ЄЦБ виділив біткоїн у дослідницькій статті та порівняв доказ роботи з автомобілями на викопному паливі, при цьому вважаючи доказ частки більш схожим на електромобілі. Давайте на хвилину проігноруємо, що це немає сенсу, і подивимося на те, що написано, докладніше:

«Державні органи не повинні душити інновації, оскільки вони є рушійною силою економічного зростання. Хоча користь самого біткоїна для суспільства є сумнівною, технологія блокчейн в принципі може давати невідомі ще переваги та технологічні застосування. Отже, влада може ухвалити рішення не втручатися з метою підтримки цифрових інновацій. Водночас важко зрозуміти, як влада може ухвалити рішення заборонити автомобілі на бензині у перехідний період, але заплющувати очі на активи типу біткоїнів, побудовані на технології PoW, з відбитками споживання енергії та щорічними викидами вуглецю в масштабах країни, які нині зводять нанівець минуле та цільове скорочення викидів парникових газів більшості країн єврозони. Це особливо актуально з урахуванням того, що існує альтернативна, менш енергомістка технологія блокчейну».

Загалом ЄЦБ вважає вкрай малоймовірним, що Європейський Союз не вживе заходів щодо викидів вуглецю від активів на основі PoW, таких як біткоїн. Автори статті стверджують, що, на їхню думку, цілком імовірно, що ЄС зробить аналогічні кроки щодо поетапної відмови від PoW, як і щодо автомобілів, які працюють на викопному паливі. Тим більше, що за їх словами, існує «альтернативна, менш енергомістка» технологія на кшталт PoS.

«Продовжуючи аналогію з автомобілем, державні органи мають вибір: стимулювати криптографічну версію електромобіля (PoS та його різні механізми консенсусу в блокчейні) або обмежити чи заборонити криптографічну версію автомобіля, що працює на викопному паливі (механізми консенсусу в блокчейні PoW). Таким чином, хоча політика невтручання з боку державних органів можлива, вона є вкрай малоймовірною, а політичні заходи з боку влади (наприклад, вимоги про розкриття інформації, податок на викиди вуглецю криптовалютних транзакцій чи холдингів або пряма заборона майнінга) ймовірні. Ціновий вплив на криптоактиви, на які спрямовані політичні заходи, ймовірно, буде пропорційним суворості заходів та тим, чи це є глобальним, чи регіональним заходом».

Переважна більшість громадян звикла думати про гроші як щось інше, ніж вони є насправді, і в цьому також винен ЄЦБ. Гроші сприймаються як щось, що має цінність саме собою, а не як щось, чия цінність виходить із взаємодії між людьми, які ними користуються.

Євро схильний як до постійних змін (регулярна інфляція), так і до травмуючих подій (девальвації, примусові обмінні курси тощо), але вони ігноруються або іншим чином недооцінюються. Люди вірять, що володіють ним, хоча можуть обміняти його лише на інші речі.

На скільки та на що обмінюватимуть 100 євро через рік, п'ять чи десять років? Це аж ніяк не залежить від нас.

Обмінна функція євро постійно змінюється через фактори, які ми не можемо контролювати. Взаємодія між тими, хто його використовує, є основним фактором і, своєю чергою, ця взаємодія залежить від правил економічної та монетарної політики, про які мало хто знає.

Біткоїн обходить ці правила (і саме тому ЄЦБ хоче його заборонити), це просто код, який ЄЦБ та регулятори намагаються зробити непотрібним. Біткоїн також і насамперед виражає свою цінність через функції, які повністю незалежні від влади уряду і, отже, від ЄЦБ.

Що буде далі?

У 2025 році з'явиться рейтингова система криптовалют відповідно до їхнього впливу на навколишнє середовище в Європейському Союзі – наприклад, енергетичні маркування для холодильників або телевізорів. Можна очікувати, що біткоїн отримає найгіршу класифікацію. Цей крок, по суті, буде позитивним для Ethereum та поганим для Біткоїна.

Чому заборона Біткоїна у ЄС вірогідна… і недоречна
Джерело: euenergylabels.com

Малоймовірно, що таке маркування відлякає інвесторів від купівлі біткоїнів, тим більше, що Біткоїн-спільнота стверджує, що мережа Біткоїна – це не перешкода, а рішення для зеленої енергії.

Таким чином, в індустрії Біткоїн-майнінгу є стимул стати більш екологічною: аналогія з викопним паливом у документі ЄЦБ не має сенсу. Суміш енергії мережі PoW, такої як Біткоїн, може повністю походити з відновлюваних, екологічно чистих джерел. Біткоїн може служити способом негайної монетизації енергії, як це вже відбувається зі спалюванням газу, який все одно спалюватиметься. Однак сумнівно, наскільки швидкими та ефективними будуть ці зусилля для політиків, особливо з урахуванням того, що компанії, які працюють на викопному паливі, такі як Exxon, нині добувають біткоїни, використовуючи газ, що спалюється.

Автори документа ЄЦБ вже натякають на те, що вища ціна біткоїна дорівнює більшому споживанню енергії, оскільки участь братимуть більше майнерів. Отже, знищення попиту на біткоїн було б ефективним рішенням зниження швидкості хешрейту. Принаймні теоретично.

Висновок

Академічний та політичний консенсус, схоже, вказує на щось на кшталт відмови від «старого» PoW та переходу до «нового» стандарту PoS. Зокрема, після недавнього злиття Ethereum багато хто вважає, що це може бути життєздатним шляхом для мережі Біткоїна. Ми сумніваємось у цьому: як ми бачили в різних сценаріях, заборонити Біткоїн складно, якщо не неможливо. Наприклад, уряд Нігерії спробував це зробити, зазнав невдачі та врешті-решт здався.

До 2025 року ще досить багато часу. І з урахуванням енергетичної кризи, підвищеної уваги до викидів вуглецю, а також глобальної невизначеності єдине, що ми можемо зробити на цьому етапі, – очікувати на несподіване.

Навіть якщо станеться найгірше, і на Біткоїн буде накладено якусь заборону в ЄС, навряд чи це буде вічно. Біткоїн не питає дозволу. Біткоїн – це те, що онтологічно щосили намагається залишитися всередині огорожі. Це не ідея, яка випливає з анархістських позицій, це аргумент, виведений із властивих характеристик технології, представленої Сатоші Накамото. Регулятори працюють за логікою авторизації, і тому ясно, що вони щосили намагаються завадити феномену Біткоїна, який функціонує незалежно від чийогось дозволу.

Це гостьовий пост Гульєльмо Сесеро, юридичного менеджера європейського додатку для інвестицій у біткоїни Relai, та Рафаеля Шона, керівника відділу контенту в Relai. Висловлені погляди є їх власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Дослідження Unchained свідчить про приголомшливе зростання володіння BTC серед американських інвесторів, при цьому у 2024 році визначальними будуть ясність регулювання та економічні фактори. Нік Хоффман 03 грудня 2023
Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Есперанто був спробою створити нову мову, якою могли б спілкуватися люди в усьому світі, але його так і не прийняли. Чи спіткає Біткоїн така сама доля? Пол Фокс 03 грудня 2023
Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Чи є прийняття Біткоїна державою чимось позитивним? Чи це поступово зруйнує ті властивості, які ми вважаємо цінними у Біткоїні? Майкл Матулеф 02 грудня 2023