Web Summit: як Біткоїн допомагає Україні

Web Summit: як Біткоїн допомагає Україні

24 години й сім днів на тиждень Біткоїн та інші криптовалюти допомагають рятувати життя українців в умовах російської військової агресії. Це не просто слова, а одна з основних тез Web Summit у Лісабоні.

Поки в коридорах Брюсселя тривають дискусії про переваги Біткоїна, українська делегація в особі влади, волонтерів та представників ІТ-індустрії зробила на сцені Web Summit заяву: Біткоїн відіграв важливу роль в обороні України з першої години російського військового вторгнення.

Web Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає УкраїніWeb Summit: як Біткоїн допомагає Україні

Під час панельної дискусії, організованої Bitcoin Magazine, заступник міністра цифрової трансформації України з розвитку ІТ-галузі Олександр Борняков відповів на мої запитання, як Біткоїн стає екстреним інструментом для миттєвих транзакцій не лише для волонтерів та громадських організацій, а й для українського уряду.

Україна має розвинену банківську індустрію і водночас стала яскравим прикладом того, як уряд використовує BTC у великих масштабах для купівлі бронежилетів, касок, зброї, аптечок тощо. Борняков сказав, що станом на 30 вересня 2022 року Україна зібрала $178 млн у вигляді пожертв у біткоїнах та криптовалюті.

Згідно зі звітом Crystal Analytics Team, більшість таких пожертвувань спрямована на підтримку української армії, решта – на гуманітарні програми (з часом співвідношення майже вирівнялося). Третина цієї суми була пожертвувана через AidForUkraine. Борняков зауважив, що «криптоспільнота продемонструвала згуртованість» і виявилася однією з перших, хто надав допомогу Україні.

Україна вже була на вершині глобального списку використання біткоїна ще до російського вторгнення у лютому 2022 року. Але, зазначає Борняков, ця тенденція з початком війни прискорилася. Згідно з нещодавнім звітом Chainalysis, наразі Україна посідає третє місце у світі з використання біткоїна та криптовалют. Борняков вважає, що найближчими роками кожен українець матиме цифровий гаманець і зможе використовувати BTC та криптовалюти як альтернативну платіжну систему чинній банківській системі.

У той час як іноземні інвестори при слові «Україна» думають про російську агресію, жахливі воєнні злочини Путіна та гуманітарну кризу, український уряд прагне зміцнити економіку країни та наблизити поразку за допомогою інноваційних технологій, зокрема, зробити Україну хабом для біткоїн- та криптоінвесторів.

Одним з найважливіших питань для будь-якого інвестора і споживача є захист даних, особливо в умовах кібератак, що продовжуються в Україні з боку російського режиму. Борняков запевнив, що уряд України використовує стандарти Загального регламенту захисту даних (EU GDPR) для забезпечення захисту персональних даних. Зокрема, передача інформації до третіх країн для забезпечення того, щоб особиста інформація не використовувалася з політичною метою.

Зі свого боку український уряд намагається створити умови, що дозволяють «перетворити Україну на криптохаб». За словами Борнякова, однією з основних проблем для масового впровадження BTC є забезпечення його вільного обміну на фіат та відсутність перешкод для обміну з боку регуляторних органів і банківської галузі. Водночас Україна зараз перебуває в процесі розробки політики регулювання цифрових активів і дотримуватиметься законодавчих стандартів, встановлених Європейським Союзом.

У чому ж перевага Біткоїна для українського уряду, волонтерів та громадських організацій? Після нападу Росії на Україну українське суспільство та держава зіштовхнулися з двома ключовими проблемами, з якими традиційна банківська система явно не могла впоратися.

По-перше, всі фінансові та банківські установи були буквально паралізовані війною. Банківські платежі з України та в Україну або не пройшли, або могли бути «в дорозі» понад місяць. У той час, коли доставка рятувального обладнання, дронів та медикаментів була потрібна негайно. Можливість збирати кошти за допомогою Біткоїна та Tether протягом кількох годин, оплачувати доставку життєво важливих предметів у різні точки світу за лічені хвилини стала незаперечною перевагою та цінністю для українців.

По-друге, почалося масове блокування акаунтів на краудфандингових платформах та банківських рахунків організацій, які допомагають Україні доставляти бронежилети, каски, дрони, медичну допомогу та надавати різну допомогу переселенцям і біженцям. GoFundMe, Patreon, банки та платіжна система Wise закрили рахунки організацій або без пояснення причин, або з посиланням на внутрішні правила щодо несупроводження операцій із «озброєнням, військовими товарами та послугами».

Оскільки Фундація «Відкритий Діалог» також зіткнулася з раптовим закриттям збору коштів на платформі GoFundMe, а також платіжної системи Wise для допомоги Україні, ми спробували розібратися в законності таких дій, відкрили дискусію з регуляторами ЄС та паралельно зібрали кошти через Біткоїн та Tether від донорів у ЄС та США для надання гуманітарної допомоги українцям на €5,9 млн.

Представляючи регуляторам наш досвід використання біткоїна для надання гуманітарної допомоги Україні та захисту прав людини в авторитарних країнах, ми зауважили, що ця тема для них абсолютно не досліджена. Тому «Відкритий Діалог» у коаліції з правозахисниками та опозиціонерами з Білорусі, Росії, Венесуели, Палестини та країн Африки звернувся до депутатів Європарламенту та Парламентської Асамблеї Ради Європи ініціювати звіт з цього питання.

Багато депутатів Європарламенту, європейських національних парламентів до зустрічей з нами отримували інформацію переважно від правоохоронних органів або зі ЗМІ, що біткоїн використовується «для відмивання брудних грошей або ж фінансування тероризму, а також що він є загрозою для екології та енергетичної безпеки». Ці міфи можна і потрібно руйнувати.

Однак, оскільки очікується, що у 2024 році набудуть чинності положення про ринки криптоактивів (MiCA) та положення про переказ коштів (TFR), це може мати аналогічні наслідки для організацій, які допомагають Україні - позбавлення доступу до послуг криптопровайдерів, коли постачальники біткоїн-послуг регулюються так само як банківські та фінансові установи.

З цієї причини надзвичайно важливою є позиція української влади, ІТ- та Біткоїн-індустрії, а також волонтерських організацій, висловлена під час Web Summit – Україна використовує Біткоїн для захисту від воєнних злочинів та путінського режиму. Практика показала, що Біткоїн став не лише чудовим інструментом збирання коштів, а й банком останньої інстанції для тих, чиї рахунки були раптово закриті для доставки допомоги в Україну.

Відповідаючи на запитання про те, яку роль Біткоїн відіграє у боротьбі України за свободу і що може зробити біткоїн-інвестор, щоб наблизити її перемогу, Борняков попросив не припиняти робити BTC-пожертви для підтримки українських волонтерських організацій та закликав до спільної роботи над «створенням криптохаба в Україні».

Це гостьовий пост Людмили Козловської, президента Фундації «Відкритий Діалог». Висловлені думки авторки є її власними та необов'язково відображають точку зору Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024
Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024