Біткоїн-освіта: світовий досвід та перспективи для України

Біткоїн-освіта: світовий досвід та перспективи для України

Для ефективного використання Біткоїна та блокчейну потрібен не лише інтерес, а й системні знання основних технологічних та економічних процесів. Через це попит на якісну Біткоїн-освіту стрімко зростає.

Якою має бути Біткоїн-освіта?

Біткоїн-освіта має охоплювати багато різних сфер, адже перед нею стоїть непросте завдання.

«Освіта в Біткоїн-сфері має сприяти зростанню інновацій в Україні, а також підвищувати фінансову грамотність населення», – зазначає керуючий партнер юридичної компанії Juscutum Артем Афян, який на початку становлення Біткоїн-індустрії в Україні читав у різних навчальних закладах освітні лекції про Біткоїн та блокчейн.

Розуміння відмінностей між біткоїном та фіатними грошима дозволить громадянам та бізнесу втілювати у життя більш раціональні підходи до накопичень та стратегічних інвестицій. Більш гнучкі форми презентації матеріалу сприятимуть задоволенню потреб найрізноманітніших економічних агентів.

Іншим важливим аспектом, який має бути відбито в освітніх програмах, є технологічні особливості Біткоїна.

«Розуміння технічних особливостей Біткоїна та блокчейну може серйозно підсилити вітчизняний IT-сектор», – впевнений Артем Афян.

Наприклад, через те, що застосування блокчейну в різних сферах життя (охорона здоров’я, державний апарат, смарт-контракти тощо) постійно зростає, логічним стає розширення знань на цю тему.

Біткоїн-освіта також має сприяти розвитку інновацій у суспільстві та їхньому етичному застосуванню. На сьогодні велика кількість інноваційних проєктів концентрується на зборі максимального обсягу даних про користувачів, що прямо чи непрямо шкодить їхнім інтересам та індивідуальній свободі.

Натомість Біткоїн пропонує децентралізовану альтернативу, яка поважає приватність та дозволяє різним користувачам ефективно координувати власні плани та зусилля без центральної влади або посередників. Досвід Біткоїна як інновації та етичної системи може бути вкрай доречним для багатьох людей.

Світовий досвід

На сьогодні у світі з’являється все більше різноманітних освітніх опцій, спрямованих на задоволення попиту на знання про Біткоїн. Наприклад, популярні біржі на зразок Binance активно розвивають власні курси та академії, щоправда, більше з метою підготувати потенційних клієнтів до торгівлі цифровими активами.

Цікавішим виглядає досвід Сальвадору, де учні старших класів мають змогу відвідувати спеціалізовані курси про Біткоїн та отримати сертифікат про їх закінчення. Окрім теоретичної підготовки, школярі також вдосконалюють власні навички роботи з блокчейном та використання BTC. Такий системний підхід до Біткоїн-освіти у Сальвадорі став можливим через надання йому статусу законного платіжного засобу та всебічної підтримки президента країни Наїба Букеле.

Світовий лідер у сфері Біткоїн-освіти Bitcoin Magazine підійшов до цього питання комплексно. Для новачків пропонується курс «21 день про Біткоїн» (до речі, він доступний українською мовою). А більш досвідчені користувачі, на кшталт розробників, мають можливість взяти участь у спеціалізованих конференціях, що регулярно організовуються в Європі або США.

Таким чином, світовий досвід підтверджує, що Біткоїн-освіта – це безупинний процес, який буде корисним будь-якій сучасній людині.

Офлайн Біткоїн-конференція у Маямі. Джерело: Bitcoin Magazine
Офлайн Біткоїн-конференція у Маямі. Джерело: Bitcoin Magazine

Перспективи для України

Як підкреслює Артем Афян, процес післявоєнної відбудови буде значною мірою залежати від запровадження інновацій в Україні та загального прогресу в розумінні та використанні Біткоїна. В Україні вже зараз є значна частка населення, що використовує біткоїни (за останніми даними – 12,7%), проте повноцінне Біткоїн-ком’юніті досі не сформоване. Тому одним із головних завдань у цьому контексті є створення умов для об’єднання новачків та досвідчених біткоїнерів у спільноту, здатну вирішувати найрізноманітніші завдання у спосіб, що буде сприяти суспільному розвитку, а також захищатиме права і свободи окремих людей.

Стосовно практичної реалізації освітніх Біткоїн-проєктів в Україні, то резиденти повинні мати доступ до найрізноманітніших освітніх форматів: від онлайн-курсів та семинарів до офлайн-зустрічей та конференцій. В перспективі, можливим є створення факультативних навчальних програм у школах та вищих навчальних закладах на зразок «Основи Біткоїна». Участь у таких заходах має бути повністю добровільною, тому що ефективна освіта повинна бути організована відповідно до основних принципів Біткоїна: децентралізації та консенсусу між усіма учасниками.

Стратегічні плани України щодо створення розвиненої Біткоїн-інфраструктури та хабів у Києві та інших містах України можуть стати реальністю лише за умов постійного зростання рівня освіченості та кваліфікації населення у цій сфері.

Відтак резиденти отримають доступ до найрозвиненішої технологічної системи та неінфляційних грошей, а суспільство зможе залучати інвестиції з різних регіонів світу. Однією з відмінних рис Біткоїн-освіти має стати зворотний вплив усіх учасників процесу. Учні не будуть лише пасивно сприймати інформацію, а ставити питання та формулювати пропозиції щодо інтеграції різних галузей за допомогою Біткоїн-екосистеми.

Висновки

Потреби в якісній Біткоїн-освіті зростають пропорційно популярності Біткоїна в усьому світі. На сьогодні різноманітні асоціації, біржі та громадські організації долучилися до створення освітнього контенту про Біткоїн. Щоправда, у тих країнах, де біткоїн має статус законного платіжного засобу, цей процес організований більш систематично та ефективно.

У будь-якому разі, інтеграція онлайн та офлайн-заходів може призвести до максимальних позитивних результатів у довгостроковому періоді. Україна має інтегрувати передовий досвід, який існує у різних країнах світу, а також адаптувати його під власні потреби, пов’язані з післявоєнною відбудовою та створенням Біткоїн-хабів.

Чому майнінг та цензура несумісні Чому майнінг та цензура несумісні Один із майнінгових пулів несподівано вирішив цензурувати деякі біткоїн-транзакції. Це викликало обурення серед біткоїнерів, через що майнер був змушений переглянути свою політику. Розберемося, чому опір цензурі є одним із пріоритетів для Біткоїна та майнінгу. Дмитро Харьков 06 грудня 2023
Wallet of Satoshi: історія одного з перших Lightning-гаманців Wallet of Satoshi: історія одного з перших Lightning-гаманців Wallet of Satoshi – один із перших Lightning-гаманців, який здобув популярність завдяки своїй простоті. Володимир Гришенко 05 грудня 2023
Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Біткоїн-інвестиції Сальвадора виправдалися Країна почала купувати біткоїни, щойно визнала їх законним платіжним засобом. Володимир Гришенко 04 грудня 2023