Як купити біткоїни в Україні

Як купити біткоїни в Україні

Озираючись назад, нескладно помітити, який прогрес продемонструвала Біткоїн-індустрія за 15 років – невеликий період для технології. За цей час з'явилися не тільки нові рішення на базі головного цифрового активу, а й безліч методів взаємодії людини з Біткоїном та Біткоїна з фіатним світом.

У цій статті ми розглянемо, як з 2009 року і донині ми, тобто звичайні користувачі, стаємо частиною світу Біткоїна, отримуємо свої перші BTC тим чи іншим способом. Зосередимося, зокрема, на місцевих рішеннях – методах купівлі та роботи з біткоїном, які були створені та запущені в Україні, але актуальні для всього світу. Почнемо, як завжди, із самого початку: Біткоїн, Сатоші, майнінг.

Майнінг BTC та особисті перекази

Найпершим способом отримати біткоїн був майнінг. Будь-який користувач міг завантажити програму з відкритим кодом і використовувати свій персональний комп'ютер для підтвердження транзакцій мережі. Після закриття кожного нового блоку він отримував винагороду – 50 BTC. Сьогодні індустрія майнінгу розрослася до глобального рівня – нею займаються в промислових масштабах не тільки великі корпорації, а й цілі країни – Сальвадор, Бутан, Оман, ОАЕ та інші.

Відтоді було видобуто вже майже 94% усіх біткоїнів, а винагорода майнерів за 15 років знизилася з 50 до 3,125 BTC. При цьому вартість видобутку однієї монети з тисячної частки цента зросла до десятків тисяч доларів.

Однак і сьогодні безліч соло-майнерів усе ще видобувають BTC.

Біткоїни від Сатоші

Другим способом отримати біткоїни у 2009 році був переказ коштів через блокчейн Біткоїна. На той час творець мережі Сатоші Накамото та інші ранні учасники вільно переказували BTC з метою поширення і тестування мережі.

Перша транзакція відбулася 12 січня 2009 року – на 9 день після запуску Біткоїна. Тоді Сатоші Накамото відправив 10 BTC відомому шифропанку Гелу Фінні.

Форуми

Наступного року сталася ще одна знакова подія, що фактично започаткувала економіку Біткоїна. Тоді, у травні 2010 року, програміст, який на прохання Накамото переніс клієнт Біткоїна з Windows на macOS і сам видобував BTC, вирішив обміняти свої накопичення на предмети з реального світу – дві піци.

Однак цей програміст – Ласло Хейніц – не міг просто купити їх у піцерії за BTC. Щоб досягнути своєї мети він створив тему на форумі, де запропонував будь-якій людині 10 000 BTC, якщо вона купить та доставить (кур'єром) його замовлення. Угода відбулася тільки через чотири дні – Джеремі Стурдівант з іншого кінця країни погодився на пропозицію. Так біткоїн вперше став платіжним засобом.

Відтоді щороку 22 травня біткоїнери по всьому світу визначають Bitcoin Pizza Day.

Біткоїн-біржі

Уже через два місяці після угоди майданчик MtGox, який був маркетплейсом для карток гри Magic the Gathering, почав торгівлю BTC за фіатні валюти. Він став першою біткоїн-біржею у світі, де можна було купувати цифрові активи. За різними оцінками, до початку 2014 року на її частку припадало від 47% до 70% від загального обсягу торгів BTC. Історія MtGox закінчилася банкрутством біржі, але своє ім'я в історії вона залишила.

За даними сайту CoinGecko, сьогодні існує щонайменше кілька сотень біткоїн-бірж.

Біткоїн-крани

Тоді ж, у червні 2010 року, один із провідних Біткоїн-розробників Гевін Андресен запустив сайт, який пропонував 5 BTC за найпростішу дію – введення капчі. Його метою була популяризація Біткоїна в суспільстві – серед звичайних людей, які не розуміються на програмуванні, але зацікавлені в новій технології.

Усього десять капч і будь-яка людина могла отримати суму, що дорівнює нагороді майнера за блок – без програм і використання обчислювального обладнання.

BTC-крани існують досі, але отримати значну суму з їхньою допомогою проблемно.

Перші біткоїн-банкомати та «Посольство Біткоїна»

У листопаді 2013 року курс BTC уперше сягнув $1000, а на початку 2014 року почали з’являтися перші біткоїн-бакомати – звичайні ATM, але під'єднані до блокчейну, що дають змогу купувати та продавати BTC. Здавалося, що з часом такого роду банкомати мають заполонити світ, але рішення було дорогим і до того ж не найзручнішим.

Сьогодні у світі встановлено всього близько 40 000 біткоїн-банкоматів, основна їх частина припадає на великі міста й столиці. Однак свою роль зіграти вони встигли.

Вже у 2014 році на площі Києва відкрилося перше в Україні й тільки четверте у світі «Посольство Біткоїна». Метою організації стала популяризація технології серед мешканців столиці та знайомство людей з Біткоїном через перший у країні банкомат із функцією купівлі BTC.

Ця подія стала одним із перших кроків до прийняття Біткоїна в Україні.

Як купити BTC в Україні

Протягом наступних років індустрія шукала найкращі способи конвертації звичайних грошей у біткоїни й назад. Перепоною на цьому шляху стало державне регулювання цифрових активів, а точніше, його майже повна відсутність.

Сьогодні в Україні все ще не набув чинності законопроєкт «Про віртуальні активи», а поправки до Податкового кодексу перебувають на стадії розробки. Біткоїн та криптовалюти не заборонені до купівлі та продажу, але й не дозволені повною мірою, що фактично переводить весь ринок у «сіру» зону та заважає компаніям розвиватися.

Також у 2022 році НБУ заборонив пряму купівлю біткоїнів за гривню. Проте навіть у таких умовах місцеві стартапи знаходять шляхи для інновацій.

  • Обмінники та сервіс Obmify

Після запуску та краху MtGox було запущено безліч обмінників криптовалюти. На відміну від бірж вони пропонували (і пропонують) новачкам зрозумілий інтерфейс, не обтяжений зайвими функціями, що спрямований на виконання одного завдання – купівля та продаж цифрових активів. Найчастіше обмінники – це звичайні сайти.

Однак крадіжка коштів на MtGox і слабкий захист онлайн-обмінників у форматі сайту порушили питання безпеки, особливо на нерегульованих майданчиках.

У 2024 році сервіс Obmify запустив застосунок для пошуку надійних онлайн-обмінників. З його допомогою можна моніторити пропозиції на ринку, порівнювати рейтинги майданчиків та відгуки на них, одразу бачити всі умови та реальні комісії.

Це гарне рішення й непоганий варіант купити BTC в Україні.

  • Біткоїн-біржі та екосистема WhiteBit

У 2018 році серед криптовалютних проєктів України з'явилася централізована біржа WhiteBit. Її спеціалізація – спотова, маржинальна, ф'ючерсна торгівля криптовалютою. Однак за роки з моменту запуску платформа обросла сервісами – DEX-біржею WhiteSwap і системою для інтеграції криптоплатежів WhitePay.

Купівля біткоїнів реалізована на ще одній платформі екосистеми – сервісі обміну Bitcoin Global. За три роки біржа допомогла багатьом великим торговельним мережам України запустити криптоплатежі у фізичних магазинах.

  • Мобільні гаманці та рішення Trustee Plus

Але якщо обмінники та біткоїн-біржі спеціалізуються на торгівлі й слабо підходять для зберігання та управління цифровими активами, то цифрові гаманці з можливістю купівлі BTC стали важливим кроком на шляху масового прийняття технології. Ще одну важливу роль зіграли мобільні платформи – сьогодні всі найкращі гаманці, біржі та обмінники мають мобільну версію. Згідно з даними аналітиків, кількість користувачів, які працюють із біткоїном та криптовалютами через мобільні пристрої, вже досягла рекордних 28,4 млн осіб. Потенційно їхня кількість може зрости ще щонайменше у 20 разів.

Одним із перших гаманців такого роду в Україні став Trustee Wallet. Уже 2019 року він пропонував купівлю активів із банківської картки за гривні та євро, а також Smart Swap – функцію пошуку найкращих пропозицій і ранжування обмінників.

Але, як згадувалося вище, у 2022 році набула чинності заборона на пряму купівлю з картки.

Однак біткоїни все ще можна купити. Навесні 2024 року Trustee запустив P2P-сервіс – обмін, купівля та продаж криптовалют між людьми без участі посередників. Сервіс у цьому випадку виступає гарантом угоди, формує рейтинг обмінників і пропозицій згідно з умовами, заданими користувачем.

Сьогодні біткоїн та криптовалюти у Trustee Plus можна купити двома способами:

  • з дебетової або кредитної картки будь-якого європейського банку за євро (EUR);
  • з картки українського банку за гривні та за рахунок інших криптовалют за допомогою P2P-обміну за актуальним курсом – комісія складе 0%.

Щороку з'являється все більше рішень, спрямованих на дедалі зручнішу взаємодію людини зі світом Біткоїна. Усе це відбувається просто на наших очах, тільки набираючи обертів і скорочуючи прірву між технологією і нами. Сьогодні, через 15 років після запуску Біткоїна, уже 562 млн людей у світі користуються цифровими активами. Скільки ж нас буде через 10 років?

Це гостьовий пост Вадима Груші, CEO Trustee Plus. Висловлені погляди є його власними та не обов’язково збігаються з поглядом BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024