Чому Paxful припинив роботу

Чому Paxful припинив роботу

На початку місяця про припинення своєї роботи оголосила популярна P2P-платформа Paxful. Проаналізуємо ймовірні причини закриття та як це може вплинути на сферу пірингових послуг.

Все почалося з LocalBitcoins

Близько двох місяців тому відомий сервіс LocalBitcoins, що спеціалізувався на позабіржовому P2P-обміні фіатних валют на BTC, оголосив про закриття. Попри понад 1 млн активних користувачів, платформа не витримала тиску ведмежого ринку й була змушена припинити своє існування.

У квітні черга дійшла до ще одного великого гравця цього сегменту. Компанія Paxful заявила, що призупиняє свою діяльність на невизначений термін. Щоправда, у цьому випадку ситуація є складнішою – одразу кілька чинників унеможливили подальшу роботу популярної платформи.

Отже, ринок пірингових послуг зазнає суттєвої трансформації, що може вплинути як на тих провайдерів, що вже працюють у цій сфері, так і на рішення стартапів щодо запуску нових проєктів.

Послуги Paxful та подальша криза

Paxful був заснований 2015 року Реєм Юссефом та Артуром Шабаком. Платформа стала найпопулярнішим майданчиком в Африці та інших ринках, що розвиваються у різних регіонах світу. Рей Юссеф був відомим Біткоїн-максималістом, який на певному етапі відмовився від торгівлі альткоїнами попри те, що це зменшило доходи компанії. Але, звичайно, не спеціалізація виключно на біткоїні призвела до кризи.

Досить довго Paxful залишався прикладом успішного бізнесу на Глобальному Півдні (країни з низьким або середнім доходом в Азії, Африці, Південній Америці та Карибському басейні). Так, у компанії працювали понад 200 співробітників, а її обсяг торгів за весь час існування досягав $5 млрд із загальною кількістю клієнтів у понад 12 млн. Коли Рей Юссеф оголошував про припинення діяльності Paxful, він посилався на «звільнення ключових співробітників» та «регуляторні виклики».

Чому Paxful припинив роботу

Рей Юссеф. Джерело: Kenyan Walstreet

Хоча ці об’єктивні фактори були присутні, більшість оглядачів вважає, що також накопичилися систематичні проблеми у менеджменті компанії та взаємодії між її менеджерами та працівниками. Система кар’єрного зростання біла непрозорою, що викликало невдоволення у багатьох членів команди. До того ж виник серйозний конфлікт між співзасновниками Paxful – Юссефом та Шабаком. Останній був звільнений через «некомпетентність та незадовільну поведінку», але він намагався опротестувати це в суді.

Всі сторони, включаючи Юссефа, визнають, що масштабна судова суперечка, погіршила фінансовий та психологічний стан у компанії, що також опосередковано призвело до її закриття. Вірогідно, ведмежий ринок минулого року також міг посприяти посиленню розбіжностей всередині компанії. Падіння фіатних доходів могло спричинити кризу в разі недостатності резервів.

Попри серйозні проблеми, платформа повністю виконала свої зобов’язання перед клієнтами. «Всі кошти клієнтів обліковуються. Будь ласка, виведіть їх і надавайте перевагу холодному зберіганню», – зазначив Юссеф.

Paxful також створює умови для виводу коштів клієнтів на інші платформи за їхнім бажанням (особливо це стосується клієнтів не із США). Зокрема вже відпрацьовано перекази на пірингову платформу Noones, що також працює на Глобальному Півдні.

Вплив на Біткоїн-індустрію

Сегмент P2P-переказів ідеально відбиває саму філософію Біткоїна щодо відсутності посередників та забезпечення максимальної приватності. Наприклад, чимало централізованих бірж також надають P2P-послуги, але насправді вони вимагають KYC-верифікації (надання документів для підтвердження особи). Отже, приватність не може бути збережена за таких умов.

Наразі серед основних альтернатив, що все ще залишаються у біткоїнерів після закриття LocalBitcoins та Paxful, можна виділити Azteco, HodlHodl та Bisq. Усі ці сервіси дозволяють приватно купувати біткоїни без участі централізованих посередників. Таким чином, усі охочі мають змогу обміняти свої фіатні валюти на BTC у найзручніший спосіб. Вартість таких послуг є дещо вищою порівняно з біржовою купівлею біткоїна, але бонус за приватність є цілком прийнятним для багатьох біткоїнерів.

Чому Paxful припинив роботу
Bisq: одна з P2P-альтернатив. Джерело: Bisq

Також можна припустити, що попит на пірингові сервіси та обміни без KYC/AML-вимог може значно зрости найближчими місяцями. З одного боку, ринок біткоїна стрімко відновлюється до докризового рівня. Щобільше, після переходу до стимулюючої політики ФРС, який має відбутися вже цього року, BTC має отримати додатковий імпульс. Розширений доступ до дешевих кредитних ресурсів також призведе до зростання активності з боку інституціоналів та китів.

З іншого боку, законодавчі тренди на зразок MiCA (регулювання ринку цифрових активів) у ЄС посилюють тиск на власників BTC. Отже, біткоїнери отримують додаткові стимули щодо переорієнтації у напряму приватного придбання та обміну коїнами. Отже, поточні лідери цього сегменту можуть лише посилити свої позиції у галузі.

Також цілком імовірно, що нові стартапи та компанії можуть увійти у P2P-сегмент найближчим часом, адже його потенціал у плані розміру ринку та очікуваної дохідності є значним. Напевно, особливий інтерес являють саме країни, що розвиваються та Глобальний Південь. Більш лояльне регулювання та стрімке зростання частки населення, що активно використовує біткоїн як засіб збереження вартості та платежу в цьому регіоні, створює додаткові можливості для P2P-платформ. Закриття Paxful може створити ринкову нішу в цій сфері, але вона, вірогідно, вже незабаром буде зайнята іншими компаніями.

Що буде далі

P2P-платформа Paxful припинила своє існування не лише через ведмежий ринок, а і через низку організаційних проблем між її співзасновниками та співробітниками. Судові та репутаційні витрати виявилися критичними для компанії та не дозволили продовжити діяльність. Проте її клієнти не постраждали та отримали повний доступ до своїх активів. Перспективи P2P-сегменту придбання біткоїнів залишаються значними, особливо після відновлення ринкової вартості BTC від початку цього року. Домінування Azteco, HodlHodl та Bisq може посилитися найближчим часом. Також цілком імовірним є поява нових пірингових сервісів, що не вимагатимуть KYC/AML-верифікації.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024