Скільки біткоїнів втрачено назавжди?

Скільки біткоїнів втрачено назавжди?

Всім відомо, що загальна пропозиція біткоїна обмежена 21 млн монет. Наразі вже видобуто понад 19 млн, а останні сатоші потраплять в обіг приблизно у 2140 році. Втім, чимало монет втрачено назавжди.

Куди зникають біткоїни та чому це важливо

Слід розрізняти два основних сценарії втрати біткоїнів їхніми власниками. Один з них призводитиме до зменшення загальної кількості коїнів у обігу, а інший – ні. Наприклад, якщо ви не можете використовувати власні коїни через банкрутство вашої біржі чи хакерську атаку та злам вашого гарячого гаманця, то це не призведе до зменшення загальної пропозиції коїнів на ринку. Просто хтось інший розпоряджатиметься вашими BTC.

Але якщо власник забув пароль від гаманця та не записав seed-фразу, то його монети будуть втрачені назавжди. Взагалі втрата приватних ключів та seed-фрази (12 чи 24 слів) – основні ризики, що існують у цій сфері. Інша розповсюджена причина втрати біткоїнів – смерть власника у разі, якщо він не продумав заздалегідь наслідування своїх монет. У такому разі його родичі та близькі не зможуть скористатися коїнами у майбутньому.

Варто зазначити, що втрата біткоїнів не означає, що вони фактично зникли: всі монети були, є і завжди залишаться у блокчейні. Проте у разі втрати приватних ключів ніхто не зможе підписати транзакцію та перевести коїни на іншу адресу. Тобто практичне використання цих BTC (наприклад, для купівлі товарів та послуг) стає неможливим.

Через те, що у Біткоїна немає жодного централізованого органу ніхто не зможе відновити ваш втрачений приватний ключ або seed-фразу. Це питання обговорювалося ще на самому початку створення Біткоїна за безпосередньою участю Сатоші Накамото.

«Втрачені монети лише роблять монети інших трохи дорожчими. Сприймайте це як пожертву на користь інших», – пояснював Сатоші.

Таким чином, розуміння кількості втрачених біткоїнів становить значний інтерес через те, що цей показник впливає на активну пропозицію коїнів, а, отже, й на ціну BTC.

Оцінки експертів

Головна складність, що фактично унеможливлює точну оцінку втрачених біткоїнів, полягає у тому, що немає надійних методів, що дозволять відрізнити монети, що знаходяться у ходлерів, від тих випадків, де власники втратили доступ до своїх приватних ключів. Тож усі оцінки є лише певною апроксимацією фактичної ситуації, що склалася на ринку.

Аналітики OriginStamp повідомляють, що близько 4 млн монет може бути назавжди втрачено. Особливо значні втрати приватних ключів відбувалися у перші роки існування Біткоїна, коли значна кількість власників монет ще не усвідомлювала повною мірою потенціал проєкту Сатоші й не приділяла належної уваги зберіганню ключів.

Скільки біткоїнів втрачено назавжди?
Графік пропозиції біткоїнів. Джерело: River

Експерт Blockzeit Джей Спікмен посилається на дослідження Chainalysis, стверджуючи, що від 2,78 до 3,79 млн BTC може бути втрачено назавжди. Експерти вважають, що близько 20% від загальної пропозиції коїнів може залишитися неактивними. Це може бути доброю новиною для інвесторів, адже пропозиція біткоїна стає дедалі обмеженішою, що й стимулюватиме подальше зростання вартості активу.

Іншим можливим підходом до оцінки кількості втрачених BTC є розгляд різних категорій власників монет залежно від терміну останньої транзакції за участю певної біткоїн-адреси. Наприклад, категорія ходлерів, що не переміщувала біткоїни понад сім років, може бути використана як наближене значення втрачених біткоїнів. З одного боку, частина з цих монет періодично все ж додається в обіг після активізації їхніх власників. З іншого боку, деякі більш пізні монети також втрачені, тому ця група може слугувати приблизною оцінкою реальної ситуації, що склалася на цей момент.

На початку квітня цього року частка обраної групи ходлерів (7+ років) досягла рівня у 20%, що приблизно збігається з іншими оцінками. Наразі загальна кількість видобутих біткоїнів складає 19,34 млн BTC. Таким чином, може бути втрачено приблизно 3,87 млн коїнів.

Насамкінець дещо підсумуємо попередні оцінки й знайдемо середнє арифметичне: (4+2,78+3,79+3,87) / 4 = 3,61 млн. Тобто, скоріш за все, понад 3,5 млн біткоїнів втрачено назавжди.

Динаміка кількості біткоїнів у майбутньому

Джей Спікмен вважає, що поточний процент втрачених монет може бути екстрапольований на майбутнє. За його оцінками (на основі даних Chainalysis), лише близько 14 млн коїнів може фактично залишитися в обігу. Проте, на наш погляд, такий прямий підхід до прогнозування буде некоректним, і ось чому.

По-перше, вища вартість біткоїна призводитиме до значно більшої уваги, що приділятиметься надійному зберіганню монет. У сегменті майнінгу також на сьогодні домінують професійні майнінгові компанії, що майже виключає ймовірність раптової втрати коїнів. По-друге, на ринку апаратних гаманців постійно з’являються нові технології, що роблять процес зберігання приватних ключів усе більш зручним. Наприклад, на початку історії Біткоїна ще не було seed-фрази, і власники мали зберігати довгий набір символів (приватні ключі). Зараз існують різні моделі гаманців, MicroSD-картки, сталеві пластини для зберігання seed-фрази, є можливість мультипідпису (наприклад, 2 з 3), тобто кожен власник може обрати найбільш зручний та надійний для нього спосіб.

Звичайно, доступ до частини монет буде втрачатися й у майбутньому. Напевно, найрозповсюдженішою проблемою стане процес передачі коїнів у спадок, який ще досі становить певні складнощі для багатьох біткоїнерів. У найближчому майбутньому, ймовірно, з’являться й нові рішення, що дозволять оптимізувати цей процес. Тож загальна кількість втрачених монет у майбутньому не має перевищити 4-4,5 млн монет. За таким сценарієм 16,5-17 млн BTC буде в обігу після видобутку всіх сатоші до 2140 року.

Висновки

Фактична кількість біткоїнів у обігу менша за теоретичний максимум у 21 млн або 19,3 млн, що видобуто на цей момент. Втрата приватних ключів та неспроможність передати коїни у спадок становлять основні причини зменшення пропозиції BTC. Загальний консенсус експертів полягає у тому, що близько 20% монет або понад 3,5 млн біткоїнів може бути втрачено назавжди. Але у майбутньому цей процес має значно сповільнитися через розуміння ринкової цінності головного цифрового активу та завдяки розробці нових технологічних рішень у цій сфері. Принаймні 16,5-17 млн BTC має залишитися в обігу на момент видобутку всіх монет.

Чому біткоїнери уникають бірж Чому біткоїнери уникають бірж Справжні біткоїнери прагнуть мінімізувати використання централізованих бірж через небезпеку втрати монет. Але яким альтернативам вони надають перевагу та чому? Дмитро Харьков 26 травня 2023
Чи вигідно займатися соло-майнінгом Чи вигідно займатися соло-майнінгом Майнінг наодинці дозволяє отримувати великі винагороди, але вкрай нерегулярно. Володимир Гришенко 25 травня 2023
Долар чи Біткоїн: залишиться тільки один? Долар чи Біткоїн: залишиться тільки один? Більшість людей оцінює вартість BTC в доларах. Проте все зміниться, коли світ перейде на стандарт Біткоїна. Дмитро Харьков 24 травня 2023